Sobota 30. září 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Jesenická Dyňová slavnost

28.09.2023 - Jesenická Dyňová slavnost - Pobaví celou rodinu

Počasí

30.09.2023 - Sobota

Teplota: 20 / 8 - obcasny-Déšť

01.10.2023 - Neděle

Teplota: 18 / 6 - Oblačno

Šumperk má svou stopu na Mezinárodní vesmírné stanici

05. září 2021 - 02:17

Zpět na seznam článků

Na vývoji diamantového kvantového magnetometru se podílel Jaroslav Hrubý

Šumperk má svou stopu na Mezinárodní vesmírné stanici

ilustrační snímek zdroj : web Select System

Start vesmírné lodi Dragon společnosti SpaceX, která v neděli 29. srpna zamířila z mysu Canaveral na Floridě k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), sledovali s napětím i čeští vědci a studenti. Mezi nimi byl Jaroslav Hrubý ze Šumperku. Loď totiž měla na palubě i diamantový kvantový magnetometr, na jehož vývoji se podílel.

Studenti z Hasseltské univerzity v Belgii, kde působí i Šumperan Hrubý, přihlásil svůj experiment do programu Evropské vesmírné agentury (ESA) loni na jaře. Na přípravu citlivého magnetometru pak měli pouhý rok. „Pro nás studenty je to neuvěřitelná pocta. Stále si nedokážeme uvědomit, že námi postavené zařízení bude deset měsíců provádět měření na palubě ISS,“ vysvětluje Jaroslav Hrubý, doktorand a vedoucí studentského týmu, který přístroj vytvořil.

Jaroslav Hrubý absolvoval fakultu Biomedicínského inženýrství na pražské ČVUT, nyní působí na belgické univerzitě.

Magnetometr OSCAR-QUBE je prvním kvantovým magnetometrem na bázi diamantu, který sestrojili studenti a který bude provádět měření ve vesmíru, konkrétně bude z vesmíru mapovat magnetické pole kolem Země. Přístroj je již třetím v sérii studentských experimentů OSCAR v rámci edukativních programů Evropské vesmírné agentury (ESA). „V roce 2018 již jeden z prototypů našeho magnetometru vzlétl balónem do stratosféry, nyní jsme se vydali do vesmíru, abychom provedli naše měření a plně otestovali tuto novou technologii. Je to splněný sen,“ říká Jaroslav Hrubý.

Za deset měsíců se přístroj vrátí na Zemi, studenti jej plánují vystavit v kampusu, aby inspiroval ostatní.

 ESA Education, která je součástí Evropské vesmírné agentury (dále jen ESA), otevřela program 'Orbit Your Thesis!'. Do tohoto programu mohly týmy studentů z univerzit ze všech členských států ESA*) posílat své návrhy na svoje experimenty. Komise odborníku z ESA pak ze zaslaných návrhů vybrala jeden nejzajímavější projekt. Pro zúčastněné studentské týmy je to jedinečná příležitost. Vždyť vítěz může otestovat svůj experiment na Mezinárodní vesmírné stanici ISS (dále jen ISS). Data získaná z tohoto „vesmírného“ experimentu budou mít velmi vypovídající hodnoty, protože tento experiment na ISS bude trvat téměř deset měsíců. Před rokem byl pro tuto misi vybrán experiment týmu 18 studentů z Univerzity v Hasseltu (Belgie), který se prezentuje pod názvem OSCAR-QUBE. Nebylo to vůbec snadné! Konkurence týmů z ostatních evropských univerzit byla veliká! Avšak tým OSCAR-QUBE v nabitém finále dokázal pro svůj projekt komisi nadchnout a místo v raketě SpaceX, která zařízení na ISS dopraví, si vybojoval! Předmětem tohoto vítězného experimentu je zařízení, které bude mapovat magnetické pole na nízké oběžné dráze Země (LEO) na palubě ISS, a to pomocí nové, revoluční kvantové technologie. Využití má např. pro navigaci v letectví a kosmonautice, pro komunikační systémy a studium migrace magnetických pólů Země. Využití nalezne též v aplikacích na zemi jako jsou těžba nerostných surovin, archeologie, (bio)medicína a všude tam, kde je třeba lokalizovat skryté závady nebo anomálie. Výhodou oproti současným systémům je zejména vyšší citlivost detekce, velký dynamický rozsah, který umožňuje měřit malé změny v přítomnosti velkých polí, stabilita systému a schopnost selektivně měřit střídavé (AC) či stejnosměrné (DC) magnetické pole. Zařízení, pracující na bázi diamantu, bude pro tato měření ve vesmíru použito poprvé! Uspět ve výběru tak byl jen začátek soustavné a usilovné práce studentů. Během necelého roku členové OSCAR-QUBE navrhli, vyvinuli, sestavili a otestovali hardware a software pro svůj experiment.Celé toto zařízení ukryli v „kostce“, krabičce o rozměrech 10 krát 10 krá 10 cm a v jeho středu leží diamant, který detekuje magnetické pole. Do designu krabičky se pak svými originálními návrhy zapojili i ostatní studenti Hasseltské univerzity. Vítězný návrh pak vybrala porota, v jejímž čele stál belgický astronaut Frank De Winne. Jak už víte, tato „kostka“ bude na palubě ISS brázdit kosmický prostor deset měsíců. Za tu dobu bude k Zemi k dalšímu zpracování posílat naměřené hodnoty, potřebné pro analýzu.Právě v tom okamžiku vstupuje na scénu  společnost SELECT SYSTEM! Ta poskytuje prostor pro „data z vesmíru“ na svých cloudových úložištích. Budou to, bez pochyby, data z největší dálky, která k nám kdy doputují! Díky tomuto sponzoringu se naše logo, s trochou nadsázky, bude dotýkat hvězd. (zdroj Select System)

Autor: red., S.Singerová - mus,

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj : web Select System

Další články z rubriky

Universitní sbor Ateneo

Universitní sbor Ateneo

Chystá nahrát společné CD s pěveckými kolegy z Norska

Úterní kuriózní dopravní nehody na Šumpersku

Úterní kuriózní dopravní nehody na Šumpersku

Nedařilo se cyklistce i mladému řidiči

Místo pervitinu prodal i kloubní výživu

Místo pervitinu prodal i kloubní výživu

Drogu muž distribuoval minimálně od roku 2020

Exkluzivní Fotogalerie

Čokoládové Losiny 2023 - III.

Čokoládové Losiny 2023 - III.

Fotek: 45
Přidáno: 28.09.2023

Čokoládové Losiny 2023 - II.

Čokoládové Losiny 2023 - II.

Fotek: 65
Přidáno: 26.09.2023

Čokoládové Losiny 2023 - I.

Čokoládové Losiny 2023 - I.

Fotek: 70
Přidáno: 26.09.2023

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.