Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 24. října 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Z historie kuchyňských pomocníků

24.10.2021 - Z historie kuchyňských pomocníků - Pozvánka do...

Počasí

24.10.2021 - Neděle

Teplota: 9 / 0 - SkoroJasno

25.10.2021 - Pondělí

Teplota: 11 / 4 - Jasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Šumperk nabízí prohlídkové okruhy městem

15. července 2018 - 02:15

Zpět na seznam článků

Nabídka pro turisty

Šumperk nabízí prohlídkové okruhy městem

Divadlo Šumperk - centrum průvodců a IC zdroj foto: mus

V průběhu 19. století došlo v Šumperku k nebývalému rozmachu textilního průmyslu v Šumperku, v důsledku toho se rapidně změnila urbanistická a architektonická tvář města. Bohatí šumperští podnikatelé si zvali pro stavbu svých vil a paláců významné vídeňské architekty. Šumperk se tak nápadně přiblížil vzhledu tehdejšího hlavního města habsburské monarchie. Níže přinášíme historii a zajímavosti nejvýznamnějších budov.

Město Šumperk dokončilo projekt prohlídkového okruhu nazvaného „Po stopách Malé Vídně“, v rámci něhož byly koncem října před pěti lety na většinu z čtyřiadvaceti objektů spjatých s tímto obdobím nainstalovány tabulky s populárně-naučným textem o historii budov, které tak tvoří ucelenou prohlídkovou trasu centrem města Šumperka a nese poetický název „Po stopách Malé Vídně“. Projděte se sami po městě pouze v doprovodu letáku s mapkou / k dispozici v Informačním centru ve Vlastivědném muzeu v Šumperku / nebo aplikace pro chytré mobilní telefony. Podívejte se na tyto krásné budovy přímo na vlastní oči! Více informací o novém okruhu naleznete na webu města v sekci "Turista", dále "Atraktivity města".

Stanoviště průvodců je natrvalo přemístěno do Informačního centra Šumperk, Hlavní třída 14, Šumperk.

Město Šumperk, založené ve druhé polovině 13. století, zažilo během své dlouhé a bohaté historie mnoho období rozkvětu a blahobytu, stejně tak se i několikrát ponořilo do temných a nechvalně proslulých období, jako byly třeba čarodějnické procesy v letech 1679-94. Pokud chcete poznat celé dějiny města, prohlédnout si nejvýznamnější šumperské památky a dozvědět se spoustu zajímavostí a kuriozit, které se v průběhu vývoje Šumperka objevily, stačí navštívit jeden ze tří tématických okruhů městem s průvodcem.

Procházka ze 13. do 21. století

Při této procházce poznáte nejvýznamnější památky města a seznámíte se s jeho celou historií, dozvíte se, kde a jak vzniknul velký požár, proč se do Šumperka na sklonku 15. století sjely moravské a slezské stavy a co se událo, když si šumperští měšťané z Říma přivezli ostatky patrona města sv. Theodora. Okruh trvá necelou hodinu a začíná před budovou radnice, odkud se pokračuje ulicí Starobranskou a Radniční ke kostelu Zvěstování Panny Marie a kolem Geschaderova domu. Procházka dále vede kolem bývalého zámku a kostela sv. Jana Křtitele. Prohlídka se zakončuje v blízkosti morového sloupu na náměstí Míru.

Kde žily čarodějnice

Svým návštěvníkům tento okruh představí nejtemnější část šumperských dějin - inkviziční čarodějnické procesy z let 1679 až 1694. Řádění neblaze známého inkvizitora Jindřicha Františka Bobliga z Edelstatdu padlo za oběť 25 nevinných šumperských občanů včetně děkana Kryštofa Aloise Lautnera známého z románu Kladivo na čarodějnice. Díky tomuto procházkovému okruhu poznáte, kde oběti procesů a jejich trýznitelé bydleli a jaké příběhy a osobní tragédie se kolem jednotlivých obětí odehrály. Procházka vede obdobnou trasou jako předchozí okruh, ale od kostela sv. Jana Křtitele Vás průvodce zavede k bývalé městské šatlavě a naznačí kudy procházel průvod s odsouzenými na popravu.

Zrození „malé Vídně“

Šumperk 19. století patřil k velice významným městům habsburské monarchie, vděčí za to hlavně dynamickému rozvoji textilní výroby, kterou měli na svědomí přední vídenští obchodníci. Ti se v Šumperku usazovali, stavěli továrny, ale také za pomoci svých dvorních architektů změnili tvář města do takové podoby, že svou výstavnosti se v mnohém vyrovnala centru rakousko-uherského soustátí - Vídni a proto si Šumperk vysloužil lichotivý přídomek „malá Vídeň“. Více zajímavostí a informací nabídne procházkový okruh „Zrození „malé Vídně“. „Prohlídkové okruhy budou realizovány ze stanoviště průvodců v informační centru v červnu a září v 9:00, 11:00 a 13:00 hodin, v době letních prázdnin v červenci a srpnu v 9:00, 11:00, 13:00 a 15:00 hodin", upřesňuje Martina Buchtová.

Vstupné dospělí 30 korun, děti (6-15 let)10 korun; Studenti, důchodci 20 korun;Rodinné vstupné (dva dospělí + jedna až tři děti) 50 korun;Hromadné vstupné nad dvacet osob  deset procent sleva;Děti do šesti let zdarma;Držitelé Olomouc Region Card zdarma

Procházkové okruhy začínají každou lichou hodinu Před vlastní prohlídkou navštivte informační centrum, kde si zakoupíte vstupenku a kde si můžete zakoupit i suvenýry.

Stáhněte si zdarma audioprůvodce po Šumperku do svého chytrého mobilního telefonu.

Autor: red., mus - O. Hajduková

Fotogalerie

Divadlo Šumperk - centrum průvodců a IC   zdroj foto: mus

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.