Úterý 14. srpna 2018 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Policisté na Šumpersku zjišťují totožnost neznámého muž

14.08.2018 - Policisté na Šumpersku zjišťují totožnost neznámého...

Počasí

obcasny-Déšť

14.08.2018 - Úterý

Teplota: 25 / 17 - obcasny-Déšť

PoloJasno

15.08.2018 - Středa

Teplota: 25 / 14 - PoloJasno

Šumperk nabízí prohlídkové okruhy městem

15. července 2018 - 02:15

Zpět na seznam článků

Nabídka pro turisty

Šumperk nabízí prohlídkové okruhy městem

Divadlo Šumperk - centrum průvodců a IC zdroj foto: mus

V průběhu 19. století došlo v Šumperku k nebývalému rozmachu textilního průmyslu v Šumperku, v důsledku toho se rapidně změnila urbanistická a architektonická tvář města. Bohatí šumperští podnikatelé si zvali pro stavbu svých vil a paláců významné vídeňské architekty. Šumperk se tak nápadně přiblížil vzhledu tehdejšího hlavního města habsburské monarchie. Níže přinášíme historii a zajímavosti nejvýznamnějších budov.

Město Šumperk dokončilo projekt prohlídkového okruhu nazvaného „Po stopách Malé Vídně“, v rámci něhož byly koncem října před pěti lety na většinu z čtyřiadvaceti objektů spjatých s tímto obdobím nainstalovány tabulky s populárně-naučným textem o historii budov, které tak tvoří ucelenou prohlídkovou trasu centrem města Šumperka a nese poetický název „Po stopách Malé Vídně“. Projděte se sami po městě pouze v doprovodu letáku s mapkou / k dispozici v Informačním centru ve Vlastivědném muzeu v Šumperku / nebo aplikace pro chytré mobilní telefony. Podívejte se na tyto krásné budovy přímo na vlastní oči! Více informací o novém okruhu naleznete na webu města v sekci "Turista", dále "Atraktivity města".

Stanoviště průvodců je natrvalo přemístěno do Informačního centra Šumperk, Hlavní třída 14, Šumperk.

Město Šumperk, založené ve druhé polovině 13. století, zažilo během své dlouhé a bohaté historie mnoho období rozkvětu a blahobytu, stejně tak se i několikrát ponořilo do temných a nechvalně proslulých období, jako byly třeba čarodějnické procesy v letech 1679-94. Pokud chcete poznat celé dějiny města, prohlédnout si nejvýznamnější šumperské památky a dozvědět se spoustu zajímavostí a kuriozit, které se v průběhu vývoje Šumperka objevily, stačí navštívit jeden ze tří tématických okruhů městem s průvodcem.

Procházka ze 13. do 21. století

Při této procházce poznáte nejvýznamnější památky města a seznámíte se s jeho celou historií, dozvíte se, kde a jak vzniknul velký požár, proč se do Šumperka na sklonku 15. století sjely moravské a slezské stavy a co se událo, když si šumperští měšťané z Říma přivezli ostatky patrona města sv. Theodora. Okruh trvá necelou hodinu a začíná před budovou radnice, odkud se pokračuje ulicí Starobranskou a Radniční ke kostelu Zvěstování Panny Marie a kolem Geschaderova domu. Procházka dále vede kolem bývalého zámku a kostela sv. Jana Křtitele. Prohlídka se zakončuje v blízkosti morového sloupu na náměstí Míru.

Kde žily čarodějnice

Svým návštěvníkům tento okruh představí nejtemnější část šumperských dějin - inkviziční čarodějnické procesy z let 1679 až 1694. Řádění neblaze známého inkvizitora Jindřicha Františka Bobliga z Edelstatdu padlo za oběť 25 nevinných šumperských občanů včetně děkana Kryštofa Aloise Lautnera známého z románu Kladivo na čarodějnice. Díky tomuto procházkovému okruhu poznáte, kde oběti procesů a jejich trýznitelé bydleli a jaké příběhy a osobní tragédie se kolem jednotlivých obětí odehrály. Procházka vede obdobnou trasou jako předchozí okruh, ale od kostela sv. Jana Křtitele Vás průvodce zavede k bývalé městské šatlavě a naznačí kudy procházel průvod s odsouzenými na popravu.

Zrození „malé Vídně“

Šumperk 19. století patřil k velice významným městům habsburské monarchie, vděčí za to hlavně dynamickému rozvoji textilní výroby, kterou měli na svědomí přední vídenští obchodníci. Ti se v Šumperku usazovali, stavěli továrny, ale také za pomoci svých dvorních architektů změnili tvář města do takové podoby, že svou výstavnosti se v mnohém vyrovnala centru rakousko-uherského soustátí - Vídni a proto si Šumperk vysloužil lichotivý přídomek „malá Vídeň“. Více zajímavostí a informací nabídne procházkový okruh „Zrození „malé Vídně“. „Prohlídkové okruhy budou realizovány ze stanoviště průvodců v informační centru v červnu a září v 9:00, 11:00 a 13:00 hodin, v době letních prázdnin v červenci a srpnu v 9:00, 11:00, 13:00 a 15:00 hodin", upřesňuje Martina Buchtová.

Vstupné dospělí 30 korun, děti (6-15 let)10 korun; Studenti, důchodci 20 korun;Rodinné vstupné (dva dospělí + jedna až tři děti) 50 korun;Hromadné vstupné nad dvacet osob  deset procent sleva;Děti do šesti let zdarma;Držitelé Olomouc Region Card zdarma

Procházkové okruhy začínají každou lichou hodinu Před vlastní prohlídkou navštivte informační centrum, kde si zakoupíte vstupenku a kde si můžete zakoupit i suvenýry.

Stáhněte si zdarma audioprůvodce po Šumperku do svého chytrého mobilního telefonu.

Autor: red., mus - O. Hajduková

Fotogalerie

Divadlo Šumperk - centrum průvodců a IC   zdroj foto: mus

Další články z rubriky

FN Olomouc se připojí ke Dnům evropského dědictví

FN Olomouc se připojí ke Dnům evropského dědictví

Prohlídkami Fortu nebou nikátní novostavby interní kliniky

Folklorní festival opět roztančí Šumpersko

Folklorní festival opět roztančí Šumpersko

Blíží se jeho osmadvacátý ročník

Helfštýn obsadili restaurátoři a kameníci

Helfštýn obsadili restaurátoři a kameníci

Pracují na rekonstrukci paláce

Exkluzivní Fotogalerie

Polský solný důl Wieliczka I.

Polský solný důl Wieliczka I.

Fotek: 42
Přidáno: 13.08.2018

Polský solný důl Wieliczka II.

Polský solný důl Wieliczka II.

Fotek: 38
Přidáno: 13.08.2018

Krakov I.

Krakov I.

Fotek: 74
Přidáno: 11.08.2018

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.