Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 04. března 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Platnost řidičáků a technických prohlídek je prodloužena

04.03.2021 - Platnost řidičáků a technických prohlídek je...

Počasí

04.03.2021 - Čtvrtek

Teplota: 9 / 0 - Zataženo

05.03.2021 - Pátek

Teplota: 4 / -2 - Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Šumperk otevře letní turistickou sezónu 1. června

17. května 2013 - 09:39

Zpět na seznam článků

Slavnosti města i oslava dne dětí

Šumperk otevře letní turistickou sezónu 1. června

Šumperk otevře letní turistickou sezónu 1. června zdroj foto:mus

V letošním roce se poprvé Slavnosti uskuteční pouze v jeden den, a to v sobotu 1. června. Důležitý mezník v historii se formou městských slavností připomíná již po šestnácté.

Počátkem června r. 1490 se na pozvání Jiřího Tunkla sjeli do Šumperka čelní představitelé stavů Moravského markrabství a zástupci Slezských knížectví. Ve zdech šumperského zámku pak horečně jednali o dalším osudu vedlejších zemí Koruny české, rozvrácené po česko-uherských válkách. Zůstat pod Uherskou korunou, nebo se vrátit pod Českou? Nakonec stavy Moravy i Slezska rozhodli, že budou postupovat společně. Vladislav II. Jagellonský později Korunu českou sjednotil.

Program, dříve dvoudenních slavností, se v letošním roce vměstnal do jednoho dne, tudíž nebude nouze si najít zábavu.

Slavnosti města v roce 2011

O půl desáté ráno se z parku Sady 1. máje vydá malý průvod na Hlavní třídu, bubeníci oznámí začátek Slavností a pozvou kolemjdoucí do parku.

Úderem desáté hodiny dopolední Slavnosti vypuknou. Na čtyřech scénách budou čekat skupiny Páni z Bludova, šumperští Barbaři ad. se svým historickým programem, taneční a sportovní vystoupení šumperských klubů a spolků, rytířská tábořiště, jarmark s  lidovými řemesly, hry, soutěže a atrakce pro děti, bohaté občerstvení, a k večeru pak hudební vystoupení dvou šumperských kapel Omicron a Dead Pope's Company. Slavnostmi budou provázet herci šumperského divadla Vendula Nováková a Matěj Kašík.

Mezi jarmarečníky nebudou chybět tradiční ruční a lidová řemesla, ale také i originální certifikované jesenické produkty, najdete i stan, kde si budete moci vyzkoušet tradiční lidová řemesla, ověřit si svou zručnost a naučit se zajímavým věcem.

Slavnosti města v roce 2011

Celý den vyvrcholí velkým loučemi osvíceným průvodem s rytíři, kejklíři, bubeníky, koňmi, vlajkonoši, dudáky a tanečnicemi. Průvod projde městem přes Hlavní třídu a Starobranskou ulici k radnici, tam vyzvedne radní a zástupce partnerských měst a stejnou cestou se vrátí zpět do parku. Vyvrcholení celého dne obstará jedna z nejoblíbenějších částí programu vůbec – velkolepý ohňostroj.

Slavnosti města v roce 2011

„Ve velkém večerním průvodu nemusí jít jen účinkující. Převlékněte se do jakéhokoliv historického kostýmu, stačí i zdobený plášť, a můžete stylově vyrazit spolu s rytíři, kejklíři, bubeníky, koňmi a vlajkonoši od 21.00 hod. městem k radnici,“ zve tisková mluvčí Města Šumperka Olga Hajduková. Před zahájením průvodu bude probíhat i prodej loučí.

Autor: red.,O.Hajduková, zdroj foto:mus

Fotogalerie

Šumperk otevře letní turistickou sezónu 1. června  zdroj foto:mus

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Jeseníky

Jeseníky

Fotek: 28
Přidáno: 06.01.2021

Přestupní terminál Šumperk

Přestupní terminál Šumperk

Fotek: 21
Přidáno: 16.11.2020

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.