Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 03. března 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Do Retra míří legendární včelí medvídci

03.03.2024 - Do Retra míří legendární včelí medvídci - Pozvání...

Počasí

03.03.2024 - Neděle

Teplota: 12 / 9 - Oblačno

04.03.2024 - Pondělí

Teplota: 13 / 8 - PoloJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Šumperk poprvé zažije Dny architektury

24. září 2016 - 09:17

Zpět na seznam článků

Potřetí PechaKuchu

Šumperk poprvé zažije Dny architektury

Dny architektry - hlavní festivalová základna v horním patře výškové budovy bývalého Prametu, dnes Kovexu zdroj: R. Auer

Šestý ročník celorepublikového festivalu Den architektury se koná ve více jak šedesáti městech. Letos poprvé se do něj zapojí i Šumperk, a to díky spolupráci místních mladých architektů se Šumperským okrašlovacím spolkem. Procházky do jinak nepřístupných míst, přednášky, workshopy, odborné diskuze a filmové projekce doplní třetí šumperská PechaKucha Night i návštěva spoluautora seriálu Šumných měst a Šumných stop architekta Davida Vávry.

Program v Šumperku je největší po Praze a Brnu, Šumperk čeká pět nabitých dnů – od 28. září do 2.října. Budou zpřístupněny některé významné i kontroverzní stavby, proběhnou zajímavé besedy a přednášky, vztahující se k architektuře Šumperka.

Na děti a studenty čeká celá řada workshopů a zážitkových akcí. Na „točáku“ vyroste svépomocné festivalové centrum s kavárnou a infokoutkem, které bude díky půjčovně koloběžek propojená s hlavní festivalovou základnou v horním patře výškové budovy bývalého Prametu, dnes Kovexu. 

Šumperk Dny Architektury - program

V tomto prostoru proběhne také v pátek večer v pořadí již třetí PechaKucha Night. Ta bude tentokrát více než obvykle zaměřena na architekturu. „Mezi účinkujícími bude například Ondřej Chybík, jeden z autorů českého pavilónu na Expu v Miláně či Šumperák Michal Vrba, který představí návrhy studentů architektury na úpravy některých míst našeho města,“ popisuje program předseda Šumperského okrašlovacího spolu Radek Auer. „Nebudeme ale striktně jednooboroví, dojde třeba i na lokální potraviny, které představí pan Bezchleba i na další témata.“

PechaKucha pozvánka

Program Dnů architektury však odstartuje již ve středu 28. září právě stavbou festivalového infocentra na „točáku“. S tou pomohou organizátorům studenti a učňové Střední školy železniční, technické a služeb. „Vedení školy nám vyšlo vstříc, odpracované hodiny se jim budou započítávat do praxe a my získáme šikovné pracanty se vztahem k oboru i řemeslu, je to skvělý příklad, jak má fungovat spolupráce ve městě,“ pochvaluje si Auer.

Důležitou součástí festivalu jsou akce pro žáky a studenty. „Jsme rádi, že se nám podařilo sestavit program tak, že zde máme program opravdu pro všechny věkové skupiny dětí a mládeže,“ říká za organizátory Zdeněk Dohnálek. „Máme speciální programy pro mateřské školy, první stupeň, druhý stupeň i středoškoláky.“

Čtvrtek 29. září nabídne mimo jiné přednášku Fenomén Šumperák. Slavný dům představí autoři knihy, která o něm vyšla právě letos - Martina Mertová a Tomáš Pospěch.

Šumperk Dny architektury program

V pátek do Šumperka dorazí „šumný“ architekt David Vávra. Nejprve bude mít přednášku pro studenty středních škol, v sobotu se pak představí v budově Kovexu ve one-man show o architektuře pro širokou veřejnost.

Sobota bude nabitá i dalším programem. Dopoledne se zájemci mohou vydat do jinak nepřístupných prostor šumperské pošty, která je jednou z architektonicky nejvýznamnějších staveb ve městě. Odpoledne pak návštěvníky v Kovexu čeká projekce filmu Plán o územním plánu, kterou uvede její režisér Benjamin Tuček. Film naváže na páteční projekci dokumentu Lidský rozměr. „Celou akci připravují tři mladí architekti, šumperští rodáci – Zdeněk Dohnálek, Zbyněk Mrkus a Radan Volnohradský v těsné spolupráci se Šumperským okrašlovacím spolkem. Děje se tak bez nároků na honorář s jednoznačným cílem organizátorů zvýšit obecné povědomí o architektuře a krásách vlastního města spolu se snahou o jeho oživení. Smyslem akce je posílit identitu obyvatel s veřejným prostorem města, ale také rozšířit horizonty uvažovaní nad jeho budoucností," dodává Radek Auer.

Autor: red., R. Auer

Fotogalerie

Dny architektry - hlavní festivalová základna v horním patře výškové budovy bývalého Prametu, dnes Kovexu      zdroj: R. Auer

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Kollárovci v Šumperku

Kollárovci v Šumperku

Fotek: 82
Přidáno: 26.02.2024

Silvestr s otužilci v Bludově

Silvestr s otužilci v Bludově

Fotek: 99
Přidáno: 31.12.2023

Vánoce na zámku Velké Losiny

Vánoce na zámku Velké Losiny

Fotek: 49
Přidáno: 28.12.2023

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.