Šumperk prostřednictvím PMŠ vypsal veřejnou zakázku na provozování pohřebišť
24. dubna 2015 - 00:09
Jedná se o údržbu šumperského i temenického hřbitova
ilustrační snímek zdroj foto:archiv
PMŠ vypisuje zakázku na správu a údržbu pohřebišť. Hrobka šumperského stavitele Schwestky i vstupní brána hřbitova v Temenici by se letos měly dočkat opravy. Podniky města Šumperka dají do pořádku také propadlé hroby, které nemají své nájemce. Oba šumperské hřbitovy navíc hledají nového provozovatele.
Radní schválili vypsání veřejné zakázky na provozování pohřebišť na území města Šumperka. „Současnému správci vyprší smlouva, proto je vyhlášeno výběrové řízení,“ objasnil Pavel Damiančík, technik PMŠ.
Předmětem zakázky má být správa a údržba šumperského i temenického hřbitova a také prostor před krematoriem. Rada města už schválila členy hodnoticí komise i náhradníky a seznam šesti specializovaných společností, které osloví. „Jsou to firmy z regionu, které se touto činností zabývají, přihlásit se však mohou i další zájemci,“ ujistil Petr Holub, tajemník šumperské radnice.
Nabídky se budou otevírat 12. května. „Vyhodnotíme je 2. června. Zakázka se týká obou šumperských hřbitovů, ten temenický vedení města nedávno navštívilo na výjezdní poradě věnované regulaci tamního potoka. Posoudili jsme stav vstupní brány, hrobky stavitele Schwestky a dalších hrobů a navrhli opravy,“ uvedl Tomáš Spurný, předseda představenstva PMŠ a šumperský místostarosta.
Opravy brány mají podle Damiančíka především usnadnit vjezd na hřbitov. „Do pořádku dáme také hroby, které nemají nájemce a propadly se. Práce by měly být hotové ještě letos. Na opravu hrobky stavitele Schwestky požádám o prostředky z městského rozpočtu,“ upřesnil technik. Na šumperském hřbitově u výjezdu ve směru na Bludov se podle něj v nejbližší době větší opravy nechystají, v plánu je běžná údržba.
Temenický hřbitov pochází z roku 1886, kdy ho vybudoval šumperský stavitel Schwestka. Významný Šumperák zemřel v roce 1905 a nechal se pohřbít právě v Temenici. Sochu dívky, která ozdobila jeho hrobku, vytvořil ateliér sochaře Mizery v Olomouci. Ve stejné době jako temenické pohřebiště byl vybudován i dnes používaný hlavní šumperský hřbitov. „Za první světové války zde vzniklo vojenské oddělení, v roce 1956 v dolní části hřbitova první urnový háj. 5. prosince 1978 se uskutečnil v nově postaveném krematoriu první smuteční akt a počátkem osmdesátých let dvacátého století byla otevřena vsypová loučka,“ vysvětluje historik Drahomír Polách.
Na území města se v minulosti nacházela další místa posledního odpočinku, kde se pohřbívali sebevrazi a nekřtěňátka. Zbytky těl odsouzenců k smrti byly zahrabávány na Šibeničním vrchu za Domovem důchodců. „Prach spálených těl 23 šumperských obětí čarodějnických procesů splynul se zemí v prostoru jezírka u bývalého sanatoria v Reissově ulici, kde se exekuce prováděly,“ vysvětlil historik.
Autor: Vladimíra Krejčí
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.