Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 24. února 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Zubní víla ve FN Olomouc má čtyřnohého pomocníka

24.02.2021 - Zubní víla ve FN Olomouc má čtyřnohého pomocníka -...

Počasí

24.02.2021 - Středa

Teplota: 12 / 3 - Jasno

25.02.2021 - Čtvrtek

Teplota: 12 / 3 - SkoroJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Šumperk provoní Festival výběrové kávy

25. října 2017 - 11:16

Zpět na seznam článků

Návštěvníci najdou i nabídku výběrových knih Extrakce 2017

Šumperk provoní Festival výběrové kávy

Dny kávy 2016 foto: archiv šumpersko.net

V sobotu 28. října proběhne v Domě kultury v Šumperku Festival výběrové kávy a výběrových knih Extrakce 2017. V minulých letech probíhal festival pod názvem Dny Kávy Šumperk a těšil se velké oblibě návštěvníků. Letos ho pod svá křídla vzal Šumperský Okrašlovací Spolek a společně s kavárnou Pikola vymysleli zbrusu nový koncept akce, která má nadregionální přesah.

pozvánka zdroj: R. Auer

Novinkou letošního ročníku bude literární sekce. Návštěvníci se mohou těšit na velkou výstavu, mapující padesátiletou historii legendárních obálek nakladatelství Odeon, na kterých se podíleli nejlepší čeští malíři, ilustrátoři a grafici své doby. Herec Lukáš Hejlík představí knihu, která vzniká na základě jeho online projektu Gastromapa. Velšský spisovatel James Stafford představí svůj komiks Truchlivý Amoret Pražský, jehož obdivovatelem je Samuel L.Jackson a soundtrack k němu složil klávesista The Cure.

Další literární projekty se týkají přímo Šumperka. Do finále jde projekt okrašlovacího spolku – překlad Dějin města Franze Harrera. Germanistka Eva Hudcová přiblíží náročný proces jeho vzniku a to, v jaké fázi se právě nachází. Autorské čtení bude mít místní spisovatel Miroslav Václavek. Komiks o polozapomenuté šumperské osobnosti Juliu Vargovi Objekt Julek představí Ondřej Elbel s Juliovou maminkou. Na jeho vznik přispěje spolek výtěžkem ze „schodového bazaru“, kam může každý přinést knihy, které mu doma překáží, ale tuší, že by ještě někomu mohly udělat radost. „Chtěli jsme také, aby si šumperští patrioti mohli nakoupit knížky s místní tématikou, prošmejdili jsme antikváriáty, obeslali nakladatelé a budeme mít stánek s asi nejucelenější nabídkou knih o Šumperku a okolí,“ říká iniciátor literární sekce Radek Auer.  

iniciátor literární sekce Radek Auer zdroj foto. archiv šumpersko.net

Program se bude věnovat i nejmenším. Představí se unikátní projekt Povíhádky a workshop pro děti i dospělé uspořádá také projekt Recykliteratura. Stejnojmenné představení, ve kterém se představí například herečka Ivana Uhlířová, bude pak vyvrcholením literární sekce Extrakce.

Při poslechu či četbě si návštěvníci mohou vychutnat šálek výběrové kávy a to na mnoho způsobů. V prostorách festivalu budou připraveny speciální bary na přípravu espresso nápojů a filtrované kávy, kde se po celý den prostřídá deset českých i zahraničních pražíren. Tyto pražírny nabídnou návštěvníkům kávy z celého světa, zpracované různými postupy a metodami. Návštěvníci se také mohou aktivně zapojit a naučit se správně a zdravě připravovat jeden z nejoblíbenějších nápojů světa.

V přednáškové místnosti se pak mohou dozvědět vše o zpracování kávy, cestách na kávové plantáže, ale také o současných trendech v kavárnictví nebo o složité cestě kávy ze země původu až do jejich šálku. Přednášky povedou zkušení baristé jako je Petra Střelecká, trojnásobná vítězka české soutěže v přípravě filtrované kávy a v současné době nejlepší žena v této přípravě ve světovém žebříčku. „Dále bych zmínil Mariána Plajdičku, který se přes nejlepší české kavárny dostal k otevření vlastního podniku v Berlíně, nebo Jardu Slámečku, který má velkou zásluhu na kávové osvětě v České Republice,“ doplňuje kavárník, iniciátor a hlavní organizátor celé akce Jiří Giesl.

kavárník, iniciátor a hlavní organizátor celé akce Jiří Giesl zdroj foto: archiv šumpersko.net

Nebude chybět gastrozóna s regionálními potravinami a nápoji. Jak již bylo zmíněno, organizátoři mysleli při programu na všechny věkové kategorie. Děti si mohou vyrobit originální kávový obal na knihu nebo kávový odznak. Pro seniory je připraven speciální program s výkladem o správné a především zdravé přípravě kávy.

pozvánka zdroj: R. Auer

Obě tyto skupiny mají na Extrakci zvýhodněné vstupné (děti do 10 let zdarma a senioři za 60 korun). Běžná cena vstupenky je 130 korun a všechny ochutnávky kávy jsou zcela zdarma. Vstupenky lze rezervovat na info@okraslovacispolek.org.

Akce začíná ve foyer Domu kultury v deset hodin dopoledne a potrvá do šesté hodiny večerní.

Autor: red., R. Auer

Fotogalerie

Dny kávy 2016               foto: archiv šumpersko.net

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Jeseníky

Jeseníky

Fotek: 28
Přidáno: 06.01.2021

Přestupní terminál Šumperk

Přestupní terminál Šumperk

Fotek: 21
Přidáno: 16.11.2020

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.