Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 26. února 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Na plnou verzi „Sítě“ pouze s občankou

25.02.2020 - Na plnou verzi „Sítě“ pouze s občankou - Upozorňuje...

Počasí

26.02.2020 - Středa

Teplota: 6 / 2 - prehanky-Sníh

27.02.2020 - Čtvrtek

Teplota: 4 / 1 - prehanky-Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Šumperk zve na akci „Město čte knihu“

01. listopadu 2017 - 11:57

Zpět na seznam článků

Veřejné čtení ve školách, kulturních sálech i nejrůznějších institucích

Šumperk zve na akci „Město čte knihu“

Šumperk zdroj foto: šumpersko.net

Třináctý ročník již tradičního literárního a filmového festivalu proběhne letos od 5. do 12. listopadu. Nabídne tvorbu Daniely Fisherové, významné české spisovatelky, dramatičky, scenáristky, publicistky, autorky knih pro děti a mládeže a také autorky několika školních učebnic a pedagožky.

Během festivalu proběhne několik doprovodných akcí. V pondělí se v klášterním kostele uskuteční koncert hudební skupiny Tara Fuki.

program zdroj: festival

Vlastivědné muzeum v Šumperku představí tvorbu pražské výtvarnice Ireny Šafránkové, která je dvorní ilustrátorkou knih spisovatelky Daniely Fišerové, jejíž soubor povídek nazvaný Zbytečná koroptev aneb Důvěrné sdělení v rámci festivalu právě vychází a v týdnu konání festivalu bude z něj veřejně čteno ve školách, kulturních sálech i nejrůznějších institucích ve městě.

Výstava Duhové obrázky Ireny Šafránkové bude zahájena v Rytířském sále muzea 7. listopadu v sedmnáct hodin za přítomnosti autorky. „Muzeum se stane součástí festivalového dění, číst budou studenti šumperského gymnázia. Na výstavě Ireny Šafránkové budou prezentovány nejen její knižní ilustrace a ukázky knih, ale také olejomalby a práce na papíře. Jak název výstavy napovídá, autorčina tvorba zve do osobitého poetického světa barev,“ uvedla tisková mluvčí šumperského muzea Eva Šebestíková.

Město čte knihu - pozvánka zdroj: VMŠ

Potěšením nejen pro malé návštěvníky budou textilní hračky, které autorka navrhuje. Muzeum k výstavě připravilo edukační programy určené pro všechny věkové kategorie. Jejich tématem je barva jako hlavní vyjadřovací prostředek každého malíře.

Ve středu se bude číst v kině Oko a večer promítat film Neúplné zatmění, jehož autorkou scénáře je Fisherová.

program zdroj: festivalprogram zdroj: festival

Ve čtvrtek přivítá festival knihu v klášterním kostele a čtení se ujme sama autorka. V pátek zahraje místní divadlo pohádku, kterou autorka napsala přímo pro ně, a večer proběhne tradiční čtení šumperských ochotníků na Hrádku. V sobotu dopoledne v rámci doprovodného programu chystají pořadatelé happening ve vile Doris, určený rodičům a dětem. Večer pak v divadle proběhne inscenované čtení herců a zájemci se mohou těšit na besedu s autorkou.

Celý festival zakončí nedělní promítaní v kině Oko a ocenění dětí, které se zapojí do literární a výtvarné soutěže.

Daniela Fisherová (*1948) pracovala po studiích oboru dramaturgie a scenáristiky na pražské FAMU ve Filmovém studiu Barrandov, později působila jako redaktorka nakladatelství Orbis, od roku 1974 je ve svobodném povolání. Je autorkou rozhlasových her, krátkých scénářů, animovaných i celovečerních filmů, povídek, knihy aforismů, spoluautorkou vědecko-populární publikace Hvězdy a osudy a učebnice Občanská výchova pro 6.-9. ročník. Od poloviny 70. let se věnuje básnické a prozaické tvorbě pro děti. V roce 2012 jí vyšla kniha detektivních povídek Tři vraždy a král a v letošním roce v nakladatelství Mladá fronta povídková kniha Želvou proti zdi.

Autor: red., K. Šeligová, K. Lipenská

Fotogalerie

Šumperk           zdroj foto: šumpersko.net
Město čte knihu - pozvánka        zdroj: mus

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.