Úterý 28. května 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Masožravé liány lovící hlodavce i velké exempláře staré třicet let

27.05.2024 - Masožravé liány lovící hlodavce i velké exempláře...

Počasí

28.05.2024 - Úterý

Teplota: 25 / 12 - Oblačno

29.05.2024 - Středa

Teplota: 21 / 13 - Oblačno

Šumperská Transfúzní služba se přestěhovala do nové moderní budovy

08. dubna 2024 - 16:52

Zpět na seznam článků

Dárcům i pracovníkům nabídne více prostoru i větší komfort

Šumperská Transfúzní služba se přestěhovala do nové moderní budovy

nová Transfúzní služba Šumperk zdroj foto: AGEL

Transfúzní služba v Šumperku v pondělí 8. dubna slavnostně zahajuje provoz v nových moderních prostorách, které budou sloužit pro odběry krevní plazmy, zpracování transfúzních přípravků i laboratorní analýzy. „Ačkoliv se stěhujeme jen několik set metrů od původní adresy, fakticky je to pro nás a naše dárce obrovský posun a nepochybně každý tu změnu pozná. Interiéry jsme pojali méně formálně a spíše než zdravotnické zařízení připomínají kavárnu. Velice se těšíme, až budeme v těchto prostorách společně s našimi věrnými dárci nejen z řad policie, hasičů či studentů,“ říká předseda představenstva AGEL Transfúzní služby Václav Kokeš.

Součástí nových prostor pro dárce je například pult s obsluhou, automat na kávu a vodu, audiovizuální výbava čekárny, samozřejmostí je klimatizace a připojení na Wifi, vyvolávací kiosek, skříňky pro uschování věcí či automatický obouvač návleků. „Nově navíc budeme mít k dispozici daleko větší prostory, a to jak pro dárce, tak i pro samotné zpracovávání krve a krevních složek, což nám umožní také inovovat přístrojovou techniku,“ dodává Václav Kokeš.

„Máme kompletně nové moderní vybavení laboratoře virových markerů a laboratoře imunohematologie. Transfúzní přípravky budou pro příjemce transfúze bezpečnější díky novému NAT analyzátoru Panther od firmy Grifols. Nový je i  analyzátor na vyšetření sérologie virových markerů Alinity i od firmy Abbott. Vybavení naší laboratoře jsme rozšířili  i o nový analyzátor Erytra od firmy Grifols pro vyšetření krevní skupiny, Rh fenotypu a screeningu protilátek u dárce. Vyšetření budou díky analyzátoru nejen rychlejší, ale přístroj umožňuje testy, které se doposud dělaly ručně, provádět automaticky,“ vysvětluje Michaela Šimečková, vedoucí laboratoře AGEL Transfúzní služby.

Efektivnější a bezpečnější bude pak i proces odběrů krevních složek a jejich předávání ke zpracování. Odběrový sál s centrálním pultem sester je koncipován pro maximální přehled o stavu dárců a doprava odebraných vzorků a odebrané plazmy a krve je zajištěna dopravním výtahem, který funguje mezi patry. Urychlí se tak transport odebrané krve a plazmy a vzorky krve pro analýzu v laboratoři a tento transport bude i bezpečnější.

V nové budově budou od 10. dubna naplno probíhat odběry krevní plazmy a také veškeré zpracovávání krve a krevních derivátů i laboratorní vyšetření – a to jak těch odběrů, které budou odebírány přímo na Transfúzní službě Šumperk , tak i těch, které budou přivezeny z ostatních odběrových míst. „V přízemí nové budovy jsou umístěny mrazící a chladící boxy, prostory pro přípravu zásilek pro expedici, expedice samotná, a také šatny zaměstnanců. V prvním patře je dárcovská sekce, odběrové sály a čekárna dárců s vyvolávacím systémem. V druhém patře je výrobní provoz a laboratoře, ve třetím pak administrativa a vedení společnosti. Ve čtvrtém patře jsou umístěny veškeré technologie, rozvodny a vyhrazená technická zařízení sloužící k celkovému provozu budovy, plus také prostor pro skladování písemností, které jsme ze zákona povinni uchovávat po dobu třiceti let,“ popisuje. Václav Kokeš s tím, že na přilehlém pozemku v majetku společnosti je vybudována vlastní trafostanice pro napájení nové budovy a pro zajištění bezproblémového provozu AGEL Transfuzní služby. Pro případ výpadku elektrické energie je budovy vybavena záložním dieselagregátem, který spolehlivě zabezpečí provoz primárních úseků a zařízení za jakékoliv situace.

Na původní adrese na ulici Boženy Němcové 22 však zatím Transfúzní služba AGEL nekončí. Stále zde bude k dispozici pro dárce plné krve.

Na stav přípravy nového pracoviště se přišli podívat spolu se starostou města Šumperk, Miroslav Adámkem také  radní pro energetiku a Smart City Valerie Hrubá, zastupitelka Jana Rybová Kunčarová a 2. místostarosta Karel Hošek, který je také dlouholetým věrným dárcem krve. „Mám radost z toho, že nová transfuzní stanice vznikla, protože objekt tak, jak jsem jej vnímal jako Šumperák, nebyl před rekonstrukcí moc vzhledný. Zaznamenal jsem také váš boj za Transfúzní službu, ve smyslu zlepšení kvality prostředí pro dárce. Když jsem to tu dnes mohl vidět, obdivuji to, co dokázal AGEL udělat. Rekonstrukce musela stát nezanedbatelné prostředky, ale je vidět, že byly investovány cíleně a promyšleně. Bude tu výborné zázemí pro zaměstnance a pro jejich nelehkou práci, což si myslím, že je velmi důležité. A v neposlední řadě i zázemí pro dárce,“ sdělil starosta města Šumperk, Miroslav Adámek a doplnil: „Mám z toho velkou radost. Pamatuji si ještě starou Transfúzní stanici a tady se kvalita posouvá úplně jinam“.

Autor: red., G. Lefenda, zdroj foto: AGEL

Fotogalerie

nová Transfúzní služba Šumperk     zdroj foto: AGEL
laborantka testuje systém        zdroj foto: AGEL
nová budova v Šumperku       zdroj foto: AGEL

Další články z rubriky

Masožravé liány lovící hlodavce i velké exempláře staré třicet let

Masožravé liány lovící hlodavce i velké exempláře staré třicet let

Olomouckého skleníky zaplní unikáty z říše masožravých rostlin

Exkluzivní Fotogalerie

VESELENÍ šumperské školky

VESELENÍ šumperské školky

Fotek: 93
Přidáno: 24.05.2024

Gastro festival Jídlo na ulici

Gastro festival Jídlo na ulici

Fotek: 65
Přidáno: 18.05.2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Fotek: 109
Přidáno: 11.05.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.