Šumperská nemocnice se zapojila do celonárodního projektu screeningu srdečních vad novorozenců
15. srpna 2019 - 12:39
Pro preventivní vyšetření lékaři používají pulsní oxymetr

Každý rok přijde v šumperské porodnici na svět okolo tisícovky novorozenců foto: M. Jeřábek, archiv Nemocnice Šumperk
Maminky z šumperské porodnice teď opouští nemocnici s větší jistotou, že je jejich dítě zdravé a netrpí žádnou závažnou srdeční vadou. Nemocnice se totiž zapojila do celostátního pilotního screeningového projektu, jehož cílem je včasný záchyt kritických vrozených srdečních vad metodou pulsní oxymetrie. Nenáročné a bezbolestné vyšetření mohou nyní, v případě souhlasu rodičů, podstoupit všechny novorozené děti, kterých se v šumperské porodnici ročně narodí okolo jednoho tisíce.
V České republice se ročně narodí se srdeční vadou asi pět set dětí ročně. Dvě třetiny srdečních vad přitom dokážou lékaři diagnostikovat pomocí ultrazvuku plodu už v průběhu těhotenství. Třetina se ale projeví zcela nečekaně až po narození, často i s odstupem několika dnů, kdy maminky opouští porodnici. „Právě preventivní screeningové vyšetření pomáhá odhalit některé skryté kritické srdeční vady ještě v porodnici a zahájit včas adekvátní léčbu, která snižuje riziko zdravotních následků nebo i úmrtí novorozence. Jsme rádi, že se tohoto projektu můžeme účastnit a můžeme maminkám možnost bezplatného vyšetření nabídnout,“ říká primářka dětského oddělení Nemocnice Šumperk Andrea Lysáková s tím, že do celorepublikového projektu se zapojilo celkem devět neonatologických center.
Pro preventivní vyšetření lékaři používají pulsní oxymetr. „Díky přístroji dokážeme u novorozence zjistit míru nasycení krve kyslíkem. Jde o poměrně jednoduchou metodu, během které neprovádíme žádný odběr krve ani jiný invazivní zásah. Vyšetření je pro miminko zcela bezbolestné. Stačí pouze na pravou ručku a jednu z nožiček děťátka umístit klipsy a sledovat hodnoty na displeji oxymetru,“ popisuje postup vyšetření primářka. V případě, že vyšetření poukáže na možnost výskytu srdeční vady, musí novorozenec podstoupit ještě další ultrazvukové echokardiografické vyšetření. „Pokud toto vyšetření kritickou vrozenou srdeční vadu u novorozence potvrdí, je nutné odeslat dítě k další léčbě do pražského dětského kardiochirurgického centra Fakultní nemocnice Motol,“ dodává primářka a znovu zdůrazňuje, že včasné rozpoznání nemoci může dítěti zachránit život.
Autor: red., H. Hanke
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.