Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 30. září 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Jesenická Dyňová slavnost

28.09.2023 - Jesenická Dyňová slavnost - Pobaví celou rodinu

Počasí

30.09.2023 - Sobota

Teplota: 20 / 8 - obcasny-Déšť

01.10.2023 - Neděle

Teplota: 18 / 6 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Šumperská pěší zóna nabídne unikátní výstavu

29. srpna 2023 - 10:20

Zpět na seznam článků

Spojí programy brněnské hvězdárny a planetária

Šumperská pěší zóna nabídne unikátní výstavu

ilustrační snímek zdroj: DK Šumperk

Unikátní výstavu Svět v noci, nejnovější program Hvězdárny a planetária Brno nazvaný Temná strana světla, ale i populární temnalónu (velkou nafukovací maketu zeměkoule) uprostřed Sadů 1. máje nabídne město Šumperk ve spolupráci s brněnským hvězdáři a domem kultury. „Zaujaly mne informace o tom, jak je Šumpersko a Jesenicko výjimečnou oblastí pro pozorování noční oblohy vzhledem k tomu, že netrpí tolik světelným smogem jako jiná místa na naší planetě. Proto jsme se domluvili s Hvězdárnou a planetáriem Brno na spolupráci, která bude zajímavá pro školáky, studenty i širokou veřejnost,“ vysvětluje šumperský starosta Miroslav Adámek.

V úterý 12. září zpestří pěší zónu v Šumperku čtyřiadvacet panelů výstavy s velkoplošnými záběry našeho světa.

Většinu snímků pořídili ručními fotoaparáty astronauti z paluby Mezinárodní vesmírné stanice v rámci dlouhodobého studia zemského povrchu. Výstava nazvaná Svět v noci bude v centru města k vidění až do pondělí 25. září. „V tento den současně ozdobí Sady 1. máje vzácná temnalóna, která nabídne kompletní mapu nočních světel na celé planetě Zemi. Vesmírná sonda dokázala totiž zachytit v horizontu týdnů světla rybářských lodí, pouličních lamp nebo prstence polárních září u severního a jižního pólu,“ dodává jednatelka Domu kultury Šumperk Hana Písková.

Právě v domě kultury vyroste v tento den přímo ve velkém sále mobilní planetárium, které bude nabízet nejnovější pětadvacetiminutový program brněnské hvězdárny a planetária Temná strana světla. Dopolední čas v planetáriu bude patřit školám, odpolední široké veřejnosti. Vstupy do planetária budou po půlhodinách od 15 do 17.30 hodin za symbolické vstupné 30 korun. Kvůli omezené kapacitě je potřeba zakoupit si vstupenku v pokladně DK předem nebo si vstup závazně zarezervovat.

Autor: red., H. Písková

Fotogalerie

ilustrační snímek              zdroj: DK Šumperk

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Čokoládové Losiny 2023 - III.

Čokoládové Losiny 2023 - III.

Fotek: 45
Přidáno: 28.09.2023

Čokoládové Losiny 2023 - II.

Čokoládové Losiny 2023 - II.

Fotek: 65
Přidáno: 26.09.2023

Čokoládové Losiny 2023 - I.

Čokoládové Losiny 2023 - I.

Fotek: 70
Přidáno: 26.09.2023

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.