Šumperská první výstava hub se konala v roce 1999
22. září 2016 - 10:59
Iniciátorem a každoročním spoluorganizátorem je profesor Bronislav Hlůza
VM - výstava hub 2016 - botanička Magda Zmrhalová a profesor Bronislav Hlůza foto: sumpersko.net
V průběhu první poloviny měsíce září se již sedmnáct let koná ve Vlastivědném muzeu Šumperk oblíbená výstava hub.
Iniciátorem organizování výstavy, která rok od roku se může těšit vzrůstajícímu zájmu veřejnosti, je profesor RNDr. Bronislav Hlůza, CSc. „Na jeho popud se v Šumperku konala první výstava hub v roce 1999. Od té doby se profesor Hlůza každoročně podílí na organizaci výstav. Jak v terénu při sběru hub, tak poslední roky determinaci hub před jejich vystavení,“ uvedla botanička šumperského muzea Magda Zmrhalová.
V letošním roce před zahájením výstavy obdržel její zakladatel cenu České mykologické společnosti Zlatý Canharellus.
Jedná se nejvyšší ocenění, které uděluje Česká mykologická společnost za celoživotní dílo. „Cenu předala Tereza Tejklová, naše pření mykoložka a členka výboru České mykologické výstavy. Profesor Hlůza se celý život podílí na organizaci mykologicky a houbařsky zaměřených akcí na území Olomouckého kraje. Za svůj život vychoval mnoho generací přírodovědců a učitelů na Univerzitě Palackého v Olomouci. O mimořádném zaujetí vědou svědčí řada jeho prací i účast na tvorbě mnoha titulů. I přes pokročilý věk se stále účastní organizace výstav hub,“ přibližuje Magda Zmrhalová, která v krátkém rozhovoru přiblížila také průběh letošní výstavy.
Kolik se podařilo v letošním roce shromáždit vystavovaných hub?
Magda Zmrhalová: Letos bylo vystaveno pres 260 druhu hub. Hovořím o počtu těch, co se podařilo určit. Mnohé však zaschly dřív, než se mykologové k určení dostali - a za běhu výstavy bez mikroskopu určení zaschlých hub nebylo možné). Rekord z předloňska překonán nebyl, avšak byl to druhy nejvyšší počet vystavených druhů za těch sedmnáct dosud uskutečněných výstav.
Jak velký kolektiv se na přípravě výstavy podílel a ze kterých částí regionu bylo hub nejvíce?
Magda Zmrhalová: Se sběrem hub každoročně pomáhají studenti šumperské SOŠ v rámci výuky. Patří jim za to velký dík, mají velký podíl na tom, jak bude výstava hub vypadat. Letos sbírali v okolí Bratrušova a Senové. Já s pěti sběrači z Olomouce (ve Vlastivědném muzeu v Olomouci je každé pondělí mykologická poradna a její pravidelní návštěvníci mi každoročně pomáhají se sběrem) jsme sbírali v Hrubém Jeseníku. Kvůli suchu jsme už druhy rok vynechali Litovelské Pomoraví, kam jinak jezdíme sbírat také, abychom měli na výstavě zastoupeny druhy i z nižších poloh. A třetím rokem nám se sběrem vydatně pomáhá houbařka Mertova se synem z Rudy nad Moravou. Mor. Oba jsou nadšení houbaři a znalci hub, sbírají v okolí bydliště. Mají druhy, které v našich dalších sběrných místech nejsou nacházeny. Většina vystavených druhů tedy pochází ze Šumperska, některé přivážejí mykoložky Tereza Tejklová z Hradce Kralové a Helena Deckerová z Ostravy.
Které houby v letošním roce převažovaly? V roce 2014 se podařilo zachytit mezi vystavovanými houbami unikátní hřib bronzový.
Magda Zmrhalová: Nelze říct, místo od místa je to jiné. Bylo dost muchomůrek červených, hřibů hnědých a kovářů. Spíš je zajímavé, že bylo nalezeno i několik vzácných druhů, z nichž mnohé v předchozích letech vystaveny nebyly. To ale platí pro všechny šumperské výstavy - dosud každým rokem byl nalezen nějaký druh, který v dřívějších letech vystaven nebyl. Z těch vzácných lze jmenovat šťavnatku rezavějící. Je to podzimní houba rostoucí převážně pod buky, vzácně i pod jinými listnáči. V České republice je zařazena mezi ohrožené druhy hub.
Výstava hub má již svoji bezmála dvacetiletou tradici, jaký byl zájem veřejnosti v letošním roce?
Magda Zmrhalová: Každoročně je o šumperskou výstavu skutečně velký zájem veřejnosti, tu letošní navštívilo téměř 560 návštěvníků. Mnozí z nich přinesly své nálezy, které jim byly odborně určeny a následně vystaveny, některé z nálezů návštěvníků dokonce obohatily výstavu o další druhy hub.
Hodně návštěvníků si v průběhu výstavy vyměňuje i své zkušenosti se zpracováním i přípravou v kuchyni. Co obecně můžete doporučit, případně čeho se konzumenti mají vyvarovat.
Magda Zmrhalová: Žádnou houbovou specialitu doporučit neumím . A houbaři by se měli vyvarovat sběru hub, které bezpečně neznají.
Příprava hub v české kuchyni má v mnohých rodinách své stálé místo. Můžete prozradit , který pokrm z hub upřednostňujete?
Magda Zmrhalová: Naším oblíbeným rodinným receptem je houbová omáčka.
Autor: red., S. Adoltová, foto: sumpersko.net
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.