Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 27. února 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Kvůli užovce se na čas zastavila obnova nádrže

27.02.2024 - Kvůli užovce se na čas zastavila obnova nádrže - Už je...

Počasí

27.02.2024 - Úterý

Teplota: 14 / 5 - obcasny-Déšť

28.02.2024 - Středa

Teplota: 12 / 9 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Šumperské divadlo nasazuje úspěšnou dánskou komedii

22. ledna 2022 - 14:31

Zpět na seznam článků

Kdo je tady ředitel?

Šumperské divadlo nasazuje úspěšnou dánskou komedii

Šumperské divadlo nasazuje úspěšnou dánskou komedii zdroj foto: archiv

Progresivní filmař Lars Von Trier v roce 2006 překvapil diváky tím, že natočil komedii. Snímek Kdo je tady ředitel? naprosto vybočuje ze zbytku Trierovy filmografie, která je plná drsných psychologických snímků.

Jeho jevištní adaptaci se vedení Divadla Šumperk rozhodlo uvést letos v únoru.

Ravn vede dánskou IT firmu, ale kvůli své zbabělosti předstírá, že je řadovým zaměstnancem. Všechna svá nepopulární rozhodnutí svádí na osobu nepřítomného ředitele, který samozřejmě ve skutečnosti neexistuje. Jednoho dne ovšem nastane závažná situace, kdy se skutečný šéf musí ukázat. Ravn proto najme Kristoffera, zneuznaného a neznámého herce, který má tuto úlohu sehrát. Excentrický umělec se ale začne chovat jako slon v porcelánu, čímž rozjede bizarní slet postupně se nabalujících komických událostí.

Tři roky po premiéře snímku se tvůrci ve Švandově divadle rozhodli adaptovat Kdo je tady ředitel? pro své jeviště. V titulních rolích se představili Michal Dlouhý jako Kristoffer a Kamil Halbich jako Ravn.

Divadlo - premiéra

V Divadle Šumperk je tato ústřední dvojice notně omlazena. „Nevidíme v tom problém. Jan Šťava a Vít Hofmann v posledních sezónách ukázali, že obstojí i v rolích, původně zamýšlených pro starší herce. První jmenovaný hraje přesvědčivě Astrova ve Strýčku Váňovi, druhý se stal jedním z nejmladších Mozartů, kteří kdy vystoupili v Shafferově Amadeovi. Představení to podle mě naopak dodává úplně jiné kvality a obrovskou energii,“ říká k obsazení dramaturg Michael Sodomka

Dánská komedie se stane třetím uvedeným titulem šumperské jubilejní sedmdesáté sezóny nesoucí podtitul Pořádný kalibr. Režijní taktovky se ujal Mikoláš Tyc, bývalý umělecký šéf Buranteatru a stálý host mnoha českých a moravských divadel, včetně Městského divadla Brno. Pro Tyce nepůjde o první setkání se specifickou dánskou poetikou.

Zajímavé je, že tento režisér v nedaleké Olomouci uvedl také Rodinnou slavnost Thomase Vinterberga, který spolu s Trierem napsal legendární manifest o obnově čistoty filmu Dogma 95. „Oba texty spojuje nutnost vyváženého a herecky plnokrevného kolektivu, který se mi v obou divadlech podařilo najít. Je to vlastně herecké divadlo, pro které mají tihle dánští autoři z kdysi progresivního programu Dogma velký cit,“ zamýšlí se režisér nad vzniklou paralelou.

Premiéra inscenace se uskuteční v sobotu 5. února v devatenáct hodin na hlavní scéně Divadla Šumperk. První repríza je naplánovaná na čtvrtek 10. února od sedmnácti hodin.

Autor: red., DŠ

Fotogalerie

Šumperské divadlo nasazuje úspěšnou dánskou komedii    zdroj foto: archiv

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Kollárovci v Šumperku

Kollárovci v Šumperku

Fotek: 82
Přidáno: 26.02.2024

Silvestr s otužilci v Bludově

Silvestr s otužilci v Bludově

Fotek: 99
Přidáno: 31.12.2023

Vánoce na zámku Velké Losiny

Vánoce na zámku Velké Losiny

Fotek: 49
Přidáno: 28.12.2023

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.