Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 08. července 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Kraj láká na dovolenou v Jeseníkách a na Hané

08.07.2020 - Kraj láká na dovolenou v Jeseníkách a na Hané - Všude...

Počasí

08.07.2020 - Středa

Teplota: 18 / 10 - obcasny-Déšť

09.07.2020 - Čtvrtek

Teplota: 16 / 12 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Šumperské divadlo organizuje charitativní sbírku pro Elišku

11. října 2019 - 09:06

Zpět na seznam článků

Na speciální rehabilitační cvičení, bez kterých se neobejde

Šumperské divadlo organizuje charitativní sbírku pro Elišku

ilustrační snímek zdroj foto: archiv

Divadlo Šumperk se chce pokusit o malý zázrak. Zmobilizovat lidi, firmy, organizace, aby pomohli rodině, která se stará o tříletou postiženou Elišku. Dívenka je nejmladší členkou pětičlenné rodiny ze Šumperku, má ještě dva sourozence Kateřinu a Tomáše.

Tatínek je hasič a maminka je v domácnosti, protože péče o Elišku zabírá 24 hodin denně. „Naše dcera se narodila o měsíc dříve, v říjnu 2016. Po narození měla zdravotní komplikace a z tohoto důvodu je sledována na odborných pracovištích hematologie, neurochirurgie, neurologie a genetiky. Zhruba do čtvrtého až pátého měsíce se vyvíjela dobře, poté se její psychomotorický vývoj začal zpomalovat,“ vyprávějí rodiče.

Od osmého měsíce potřebuje Eliška pravidelnou rehabilitaci - cvičení Vojtovou metodou, Bobath koncept a třikrát až čtyřikrát do roka prochází komplexní rehabilitační metodou TheraSuit. Ta dívence pomáhá nejvíce a rodinu udržuje v naději, že Eliška jednou bude normálně chodit. Tuto rehabilitaci však pojišťovny neproplácejí, proto na ni musí hledat peníze ve svém rodinném rozpočtu. To však není jednoduché, protože jeden cyklus přijde na 25 tisíc korun a Eliška těchto sérií cvičení potřebuje tři až čtyři za rok.

Eliška zdroj foto: mus

V současné době dívenka začíná dělat první krůčky, bez pomoci se nenají ani nenapije. Elišce jsou téměř tři roky, ale v důsledku poruchy psychomotorického vývoje je na úrovni desetiměsíčního dítěte. Díky rehabilitacím se její stav nepatrně zlepšuje. „I přes všechna zdravotní negativa je Eliška stále se usmívající děvčátko a pro rodiče je společně s jejími staršími sourozenci zdrojem velké radosti,“ říkají rodiče Elišky.

Rodiče nemocné holčičky sice dostávají na péči peníze od státu, ale na rehabilitace a veškeré další náklady spojené s péčí o Elišku to nestačí. „Proto je finančně podporuje také rodina, přátelé i kolegové táty hasiče,“ uvedla tisková mluvčí šumperské radnice Soňa Singerová.

Nyní se k pomocníkům přidává i Divadlo Šumperk. „Seznámil jsem se s osudem této rodiny, která je i přes všechny problémy stále pozitivní. Příběh mě natolik oslovil, že jsem se rozhodl také pomoci. V sobotu 23. listopadu uspořádáme představení spojené se sbírkou na rehabilitaci TheraSuit pro malou Elišku,“ uvedl ředitel Divadla Šumperk Matěj Kašík.

Sbírku chce divadlo odstartovat v nejbližších dnech, jakmile se podaří zajistit všechna potřebná povolení. Po představení pak bude rodině předán výtěžek ze sbírky, tj. vstupné na představení v plné výši a další dobrovolné příspěvky. „Lidé na Elišku budou moci přispět do zapečetěné schránky přímo v divadle nebo zasláním částky na transparentní účet, který právě zřizujeme. O tom, co ještě připravíme, budeme postupně informovat. Ten, kdo chce pomoci, by si však už nyní měl poznačit datum 23. listopadu do svého diáře,“ říká Matěj Kašík, který se chce obrátit s prosbou o pomoc nejen na veřejnost, ale i na firmy a další organizace.

Autor: red., S. Singerová, zdroj foto: mus

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto: archiv

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.