Pondělí 15. dubna 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Cesty napříč Tureckem

13.04.2024 - Cesty napříč Tureckem - Pozvánka do kina Retro

Počasí

15.04.2024 - Pondělí

Teplota: 15 / 11 - obcasny-Déšť

16.04.2024 - Úterý

Teplota: 12 / 7 - Zataženo

Šumperské knihovně roste počet čtenářů

27. února 2023 - 17:47

Zpět na seznam článků

Stejně jako počet výpůjček

Šumperské knihovně roste počet čtenářů

Šumperské knihovně roste počet čtenářů zdroj foto: archiv sumpersko.net

Vzhledem k rozšiřujícím se možnostem digitálního prostoru by se dalo předpokládat, že zájem lidí o knihy, časopisy a audionahrávky z veřejných knihoven bude klesat. Že opak může být pravdou, potvrzuje šumperská knihovna. Statistické údaje za loňský rok totiž ukazují, že oproti roku předchozímu vzrostl počet čtenářů. Ti si vypůjčili téměř čtvrt milionu knih, časopisů, her a dalších dokumentů.

Šumperské knihovnice zaregistrovaly v loňském roce o tři sta padesát čtenářů více než v roce 2021. V současnosti tak má knihovna v evidenci celkem 3 783 čtenáře, z nichž jsou necelá třetina děti (1 146). „Když mluvíme o čtenářích, myslíme tím všechny, kteří u nás mají zaplacený registrační poplatek,“ vysvětluje ředitelka knihovny Kamila Šeligová, již loňská statistická čísla velmi potěšila.

V uplynulém roce si totiž čtenáři vypůjčili 240 990 knih, časopisů, her a dalších dokumentů, což ve srovnání s rokem předchozím představuje nárůst o 42 268 výpůjček. „Celkový fond knihovny tvoří v současné době 80 629 knih, CD a her, jen loni bylo zapsáno do katalogu 2 887 titulů. Kromě toho odebíráme sto devatenáct titulů periodik,“ přibližuje knihovní fond ředitelka.

Nárůst počtu výpůjček i nových majitelů čtenářských průkazů může podle Kamily Šeligové souviset se současnou inflací. „Lidé šetří. Místo aby si knihu koupili, přicházejí si ji k nám půjčit. Navíc loni na podzim stoupla i průměrná cena knihy, neboť papír výrazně podražil. Předpokládáme tedy, že nových čtenářů bude i nadále přibývat,“ soudí ředitelka a dodává, že knihovna je na tuto situaci nachystána. „Abychom uspokojili poptávku po nových titulech, jsme připraveni koupit více výtisků. Zájemci si mohou knihy samozřejmě vypůjčit i v elektronické podobě,“ připomíná Šeligová.

Zajímavá je podle ní rovněž loňská statistika návštěvnosti knihovny. Pokud si totiž lidé neodnášejí žádnou výpůjčku domů, ale využívají jen služeb čítárny, případně chodí na kulturní a vzdělávací akce, které knihovna pořádá, jsou statisticky započítáváni jako návštěvníci. „Dohromady k nám v uplynulém roce dorazilo celkem 67 591 návštěvníků a čtenářů. To je o 19 264 více než v roce 2021,“ prozrazuje loňská čísla Šeligová. „Rostoucí počet návštěvníků je nepochybně odrazem toho, že současné prostory nám umožňují pořádat víc akcí pro nejrůznější věkové skupiny. Velmi dobrý ohlas máme například na kvalitní vzdělávací a kulturní programy, jako jsou Literární seminář, seminář Moderní dějiny či besedy s cestovatelem Ivo Müllerem. Loni jsme pak začali spolupracovat s okresním archivem, o přednášky zaměřené na regionální problematiku je velký zájem,“ podotýká ředitelka knihovny. Ta spolu s kolegyněmi organizuje během celého roku nejen řadu besed, přednášek a kulturních akcí zaměřených na co nejširší veřejnost, ale také výstavy a zejména festival Město čte knihu.

Letošní ročník proběhne na přelomu října a listopadu a představí tvorbu Josefa Formánka a ilustrátora Dalibora Nesnídala.

Autor: red., mus. S. Singerová

Fotogalerie

Šumperské knihovně roste počet čtenářů   zdroj foto: archiv sumpersko.net

Další články z rubriky

FOTO. Když hasiči trénují v zoo

FOTO. Když hasiči trénují v zoo

Speciální skupina krajských hasičů

Znáte někoho, kdo pomáhá srdcem?

Znáte někoho, kdo pomáhá srdcem?

Nominujte ho do krajské ankety

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.