Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pondělí 28. listopadu 2022 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Tradiční den otevřených dveří UP se vrací v plné síle

28.11.2022 - Tradiční den otevřených dveří UP se vrací v plné...

Počasí

28.11.2022 - Pondělí

Teplota: 4 / 1 - Zataženo

29.11.2022 - Úterý

Teplota: 4 / 2 - prehanky-Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Šumperské muzeum nabízí unikátní vánoční dárek

10. prosince 2014 - 01:09

Zpět na seznam článků

Darujte stý svazek vlastivědného sborníku Severní Morava

Šumperské muzeum nabízí unikátní vánoční dárek

Muzeum Šumperk foto:sumpersko.net

Sborník vychází nepřetržitě od roku 1957, zpočátku nepravidelně, pak po desetiletí dva krát ročně a posledních pět let jednou ročně. Informace o historii nejen regionální, zajímavosti z přírody, články o osudech lidí, kteří v regionální vlastivědě něco znamenali, hledalo v Severní Moravě několik generací.

V novém 100. svazku jsou hned tři příspěvky, které se zabývají a mohly by zajímat především obyvatele Šumperka. „Vladimír Goš a Jakub Halama objasňují počátky Šumperka a Nového Malína ve 13. století. O historii domu a osudech rodiny Josefa Wiatschky a jeho unikátní drogerie "U Bílého psa" vypráví článek Zdeňky Jordanové. Pobužel je dnes kavárna "U Bílého" psa mimo provoz a budoucnost sama jeho příběh dokončí,“ přibližuje zajímavosti v knize mluvčí Miluše Berková.

ilustrační snímek zdroj foto:vm

O historii, flóře i fauně Třemešských rybníků nebylo již dlouho nic publikováno. „Magda Zmrhalová se ujala tématu a nabízí skvělý příspěvek, který je doplněn opravdu unikátními fotografiemi, ty vyniknou o to více, že sborník je poprvé ve své historii celobarevný,“ poodhaluje Berková.

Sborník dál obsahuje celou řadu zajímavostí, zpráv a recenzí knih vydaných v roce 2013. Severní Morava se tak může připojit k vynikajícím titulům regionální vlastivědné literatury, které v poslední době v našem regionu vyšly. Značnou část nového jubilejního čísla sborníku, čítajícího 112 stran, tvoří převážně články pracovníků muzea.

Všechny příspěvky jsou originální množstvím nových poznatků, zjištění i vědeckých závěrů. Jejich publikování předcházela léta vědecké odborné práce. „Najdete zde i zprávy, které informují o významných životních jubileích Mileny Filipové a Pavla Michny, dále připomínají odchod Karla  Janíčka, Karla Čunderleho a Č. Hölla. Nechybějí samozřejmě recenze knih vydaných v roce 2013 a závěrečná zpráva o činnosti muzea,“ uvedla mluvčí Miluše Berková.

Miluše Berková zdroj foto:sumpersko.net

Celý sborník uzavírá obrazová fotogalerie nejúspěšnějších muzejních akcí v roce 2013. Barevnému polygrafickému provedení a 112 stranám odpovídá i zvýšená cena sborníku, která se vyhoupla na 70 korun. Nová jubilejní Severní Morava vycházející v předvánočním čase může být vhodným dárkem pro zájemce o regionální historii a přírodu.

Autor: red.,M.Berková

Fotogalerie

Muzeum Šumperk             foto:sumpersko.net

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Vánoční Šumperk 2022

Vánoční Šumperk 2022

Fotek: 35
Přidáno: 28.11.2022

Blues Alive 2022 III.

Blues Alive 2022 III.

Fotek: 41
Přidáno: 19.11.2022

Blues Alive 2022 II.

Blues Alive 2022 II.

Fotek: 28
Přidáno: 19.11.2022

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.