Zde je místo pro Vaši reklamu
retrogami
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 19. února 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Řidič u Kolšova narazil do zděné měřící stanice

19.02.2019 - Řidič u Kolšova narazil do zděné měřící stanice -...

Počasí

Jasno

19.02.2019 - Úterý

Teplota: 8 / 1 - Jasno

Zataženo

20.02.2019 - Středa

Teplota: 8 / 1 - Zataženo

retrogami

Šumpersko v období první republiky (1918–1938)

16. srpna 2018 - 11:36

Zpět na seznam článků

Pozvánka na výstavu

Šumpersko v období první republiky (1918–1938)

VMŠ - pozvánka na výstavu - oslavy 80. narozenin TGM zdroj: VMŠ

Vlastivědné muzeum v Šumperku připravilo u příležitosti 100. výročí vzniku samostatného československého státu výstavu nazvanou Šumpersko v období první republiky (1918–1938).

Výstava provede návštěvníky celým obdobím dvacetileté existence první republiky s přihlédnutím k regionálnímu vývoji. V úvodu připomene poslední rok první světové války a místní události, které v převážně německé oblasti následovaly bezprostředně po 28. říjnu 1918.

pozvánka zdroj: VMŠ

 

Další zastavení výstavy se věnují dílčím tématům přibližujícím každodenní život obyvatel, módu, společenský život a trávení volného času, neopomíjejí ani tehdejší uměleckou tvorbu. „Stranou nezůstane ani otázka organizace správy, činnost politických stran, zajištění péče o bezpečnost i o zdraví. Návštěvníci uvidí řadu exponátů dokumentujících pro region typická odvětví průmyslu, zejména textilní výrobu. Místní hospodářství bylo na počátku třicátých let značně postiženo světovou hospodářskou krizí. Nejen tato krize, ale i obecně nejednoduché soužití obou národnostních skupin, české a německé, vedly nakonec spolu s dalšími faktory k nárůstu sympatií německého obyvatelstva k nacismu,“ uvedla tisková mluvčí muzea Eva Šebestíková.

hospodářská výstava v Šumperku, 1935 zdroj foto: VMŠ

Závěr výstavy tedy patří okolnostem Mnichovské dohody a odstupu pohraničí českých zemí Německu v roce 1938, čímž se uzavřela historie první republiky. Výstava tak zároveň připomíná i osmdesáté výročí těchto v naší historii dosti pohnutých událostí. „Prezentuje dochované dobové troj- i dvourozměrné exponáty pocházející téměř výhradně ze sbírek muzea, doplněné o vybrané materiály z fondů Státního okresního archivu v Šumperku. Množství fotografií zachycujících tehdejší život obyvatel regionu je zpřístupněno formou promítání jejich digitálních kopií,“ upřesnila Eva Šebestíková.

oslavy 70. výročí Kameradschaftsvereinu zdroj foto: VMŠ

Výstava bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 6. září v sedmnáct hodin a potrvá do 27. ledna.

Autor: red., M. Kollerová, zdroj foto: VMŠ

Fotogalerie

VMŠ - pozvánka na výstavu - oslavy 80. narozenin TGM   zdroj: VMŠ

Další články z rubriky

Kapela Poletíme? v Šumperku

Kapela Poletíme? v Šumperku

Je horkým únorovým tipem domu kultury

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.