Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 23. ledna 2022 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Druhý parkovací dům v Šumperku

22.01.2022 - Druhý parkovací dům v Šumperku - Má stát na...

Počasí

23.01.2022 - Neděle

Teplota: 1 / -8 - Oblačno

24.01.2022 - Pondělí

Teplota: 0 / -3 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Šumperský Okrašlovací Spolek připravuje podruhé Den Architektury v Šumperku

19. září 2017 - 00:31

Zpět na seznam článků

Za ten první je nominován na prestižní ocenění

Šumperský Okrašlovací Spolek připravuje podruhé Den Architektury v Šumperku

Šumperk - akce Špk. okrášlovacího spolku - šachové stolky zdroj: FB ŠOŠ

Již loni se podařilo skupině architektů ve spolupráci se Šumperským Okrašlovacím Spolkem zapojit Šumperk do celostátního Dne Architektury, který se každoročně koná na přelomu září a října. V případě Šumperka je ovšem jednotné číslo v názvu zavádějící. Den architektury v Šumperku trval pět dnů, kromě přednášek, workshopů, projekcí, přivezl i Davida Vávru a „ozdobil“ centrum města velmi netradiční stavbou.

Šumperk loni nabídl nejrozsáhlejší program po Praze a Brnu a jeho vstup mezi architektonicko-aktivistickou elitu stvrdil i fakt, že loňský Šumperský Den Architektury se dostal mezi sedm finalistů Ceny Rudolfa Eitelbergera. Tato cena se uděluje pouze jednou za dva roky za kvalitní realizace v oblasti architektury a památkové péče. „Je to poprvé od vzniku ceny v roce 2008, kdy se mezi architektonickými realizacemi prosadila nějaká akce, ale svým rozsahem a kvalitou si o to Šumperáci řekli,“ řekla za pořádající subjekt Za krásnou Olomouc Martina Mertová.

Cena bude udělena 1.října v rámci olomouckého Dne architektury. Šumperský okrašlovací spolek ceremoniál stihne jen s odřenýma ušima, protože bude mít ten víkend napilno.

I letos totiž v Šumperku připravil třídenní program, zasvěcený architektuře. Návštěva míst, kam se běžně lidé nedostanou, setkání všech, jimž se slova "architektura" a "Šumperk" v životě protnula na velmi exkluzívním místě. Debata o městském architektovi.

program - pozvánka ŠOS

To vše na Šumperáky čeká. „Oproti prvnímu ročníku jsme program pro letošek zredukovali,“ říká předseda spolku Radek Auer. „Děláme teď v podstatě jednu akci měsíčně, kromě toho se snažíme posouvat naše dlouhodobé projekty, takže na větší rozsah už nemáme kapacitu.“

Zlatým hřebem programu tak letos bude Šumperský Večer Architektury, pro který se spolku podařilo získat díky vstřícnosti Českých drah prostor výtopny na šumperském nádraží. „Jedná se o tu atypickou kulatou stavbu, kterou Šumperáci znají, když projíždí kolem Prametu, ale kromě modré armády nikdo z nich ještě nenakoukl dovnitř,“ říká architekt Vít Janků, který spolku s realizací akce pomáhá.

V první části večera se představí Prof. ak. arch. Jiří Pelcl, rodák z Postřelmova, bývalý rektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, který v letošním roce obdržel prestižní světovou cenu Red Dot Design Award.

V druhé části večera se pak bude volně diskutovat o aktuální situaci architektury a urbanismu v Šumperku. „Snažíme se sezvat všechny, jimž se slova „architektura“ a „Šumperk“ nějakým způsobem promítla do života,“ říká Radek Auer. „Chceme je zapojit do diskuze o tom, jk na tom dnes Šumperk je.“

Autor: red., R. Auer

Fotogalerie

Šumperk - akce Špk. okrášlovacího spolku - šachové stolky     zdroj: FB ŠOŠ

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Zima v Jeseníkách 2021

Zima v Jeseníkách 2021

Fotek: 18
Přidáno: 19.12.2021

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Fotek: 73
Přidáno: 11.11.2021

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Fotek: 74
Přidáno: 11.11.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.