Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 29. ledna 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Zaměstnanci Porodnicko-gynekoligické kliniky dorazili ke skupinovému odběru

29.01.2020 - Zaměstnanci Porodnicko-gynekoligické kliniky dorazili ke...

Počasí

29.01.2020 - Středa

Teplota: 3 / -1 - prehanky-Sníh

30.01.2020 - Čtvrtek

Teplota: 4 / 1 - Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Šumperský Pars nova představil modernizovaný vůz pro dálkové spoje ČD

12. února 2013 - 21:51

Zpět na seznam článků

Cena kontraktu je téměř sedm set milionů korun

Šumperský Pars nova představil modernizovaný vůz pro dálkové spoje ČD

Nový vůz společnosti Pars nova zdroj foto:ČD

Prototyp modernizovaného osobního vozu v úterý 12. února představili zástupci šumperské společnosti Pars nova. První vůz čekají v nejbližších dnech potřebné testy, cestující vyzkoušejí komfort omlazeného vozu v polovině letošního roku. Šumperská společnost Pars nova se stala vítězem veřejné soutěže, do které se přihlásili čtyři účastníci. Cena kontraktu je ve výši 695,6 milionu korun, což představuje úsporu více než 180 milionu korun oproti původnímu předpokladu zadavatele. Celkem dodá do poloviny roku 2014 společnost Pars nova čtyřicet vozů. České dráhy počítají s jejich postupným nasazením na dálkové vlaky EuroCity a Expres.

Modernizací prošel především interiér. Vůz je nově velkoprostorový s osmedeásti místy k sezení. Nové jsou podlahy, obložení, okna, osvětlení, kompletně se přestavěly toalety. Cestování zpříjemní nové pohodlné sedačky. Dveře se ovládají tlačítky nebo madly s elektrickým nebo elektropneumatickým pohonem a jsou během jízdy bezpečnostně blokovány. Vozy jsou také vybaveny elektronickým informačním a rezervačním systémem. V jednom nástupním prostoru je i místo pro uložení objemných zavazadel, kočárků nebo jízdních kol. „Vozy budeme postupně nasazovat především do souprav vlaků Expres a EuroCity. Konkrétně půjde o expresy Praha – Olomouc – Ostrava – Žilina a mezistátní rychlíky z Prahy do Mnichova,“ upřesňuje Jiří Ješeta, ředitel odboru dálkové a mezinárodní dopravy ČD.

Bmpee-oddil

Významné změny doznalo i technické vybavení vozů. Nově byla dosazena veškerá elektrická výzbroj včetně osvětlení. Zásadní změnou prošly podvozky a brzdový systém. „Záměr Českých drah využívat vozy i pro náročný mezinárodní provoz si vyžádal nainstalování další magnetické kolejnicové brzdy. Modernizovaný vůz tedy splňuje nejvyšší požadavky na bezpečnost cestujících,“ říká Tomáš Ignačák, předseda představenstva Pars nova.

Prototyp modernizovaného osobního vozu čekají v nejbližších dnech potřebné zkoušky, včetně testů na zkušebním okruhu ve Velimi. Dodání prvního vozu do zkušebního provozu očekávají České dráhy nejpozději v polovině letošního roku. „Naším cílem je první modernizované vozy uvést do zkušebního provozu již během jarních měsíců a následně zahájit sériové dodávky.Termín předání prvních dvaceti vozů do ledna 2014 tedy splníme,“ dodává Tomáš Ignačák.

 

Autor: red.,K.Šubová,M. Linhartová, zdroj foto:ČD

Fotogalerie

Nový vůz společnosti Pars nova   zdroj foto:ČD

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.