Šumperský Poradní sbor zaměstnavatelů má za sebou první zasedání
16. prosince 2018 - 19:56
Chce zintenzivnit propojení radnice, škol a firmem
Šumperský Poradní sbor zaměstnavatelů má za sebou první zasedání foto: šumpersko.net - S. Adoltová
Je vzdělávání dětí jen záležitostí veřejné správy? Je za úroveň vzdělávání zodpovědný pouze zřizovatel škol? Jsou schopny obce, kraj, stát spolupracovat na formování školství se sférou průmyslu? A jsou zaměstnavatelé schopni přijmout spoluzodpovědnost za vzdělávání? Hledání odpovědí na tyto otázky se stalo rámcem pro první jednání Poradního sboru na podporu podnikání a zaměstnanosti.
Poradní sbor zaměstnavatelů vede od 23. října první místostarostka Šumperka Irena Jonová. K úvodnímu setkání, které se konalo v pátek 14. prosince na šumperské radnici, její pozvání přijal starosta Tomáš Spurný, druhý místostarosta Jakub Jirgl, vedoucí odboru školství, ředitelé místních základních škol, představitelé Okresní hospodářské komory a Svazu průmyslu a dopravy ČR, majitelé, ředitelé šumperských firem.
Díky účasti odborníků z jiných krajů, získali zástupci Šumperska, hledat inspiraci v práci svých kolegů z Kraje Vysočina, Pardubického kraje.
Vedoucí oddělení rozvoje vzdělávání Jana Hadravová představila ucelené systematické polytechnické vzdělávání, jež Kraj Vysočina realizuje i díky podpoře regionálních zaměstnavatelů. „Učitelé se prostřednictvím aktivizačních metod snaží zapojit do výuky každého žáka, žák si sám řídí svůj vzdělávací proces, hledá vlastní řešení problému. Kladou důraz na přímou komunikaci s každým dítětem, kladou důraz na praktické využití získaných znalostí, ustupují od selektivního učení konkrétních vyučovacích předmětů,“ přiblížila vedoucí oddělení.
Jak prakticky využít Mico:bit, kapesní programovatelný počítač, sdílel se šumperskými řediteli základních škol starosta Lanškrouna Radim Vetchý. Obě města, Šumperk i Lanškroun, ze svých zdrojů podporují aktivní hry – práce s kapesním počítačem.
Regionální manažer Svazu průmyslu a dopravy Richard Koubek, který pozval ředitele základních škol na soutěž Technohrátkyk, přiblížil. „Soutěž již několik let vyjadřuje spolupráci středních a základních škol, jejich zřizovatelů a zaměstnavatelů Pardubického kraje,“ uvedl regionální manažer.
Akademická obec byla na šumperské radnici zastoupena docentem Jiřím Dostálem z Palackého univerzity. „Řemeslná zručnost je východiskem pro vzdělávání v robotice. I v době, kdy společnost spěje k automatizaci, je prvotní kreativní technické myšlení, které by každé dítě mělo na základní škole získat,“ uvedl Jiří Dostál.
Smysl a cíle Poradního sboru pro podporu podnikání a zaměstnanosti stručně shrnula místostarostka Irena Jonová: „Zásadní je apelovat na zástupce zřizovatele, základních škol, zaměstnavatelů, aby si uvědomili, že pokud nechceme, aby se škola stala zakonzervovanou institucí, vzbuzují strach a nechuť, je nutné mít takový vzdělávací systém, který je přirozený a vychází ze života.“
Autor: red., mus., S. Adoltová, foto: šumpersko.net - S. Adoltová
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.