Šumperský běžec exceloval v Pyrenejích
17. července 2017 - 19:16
Extrémista Pavel Paloncý ve dvojici s Filipem Šilarem získali stříbro

Úspěch závodníků z Multisport Outdoor Team Šumperk na závodě v Andoře foto: Andrea Nogová
Andorra, země o pouhých 468 km čtverečných, přesto se zde koná jeden z nejbrutálnějších běžeckých závodů na světě. Prudké svahy, ostré horské hřebeny, suti a celkově brutální terén, přesně takové podmínky vyhovují známému šumperskému extrémistovi Pavlovi Paloncýmu.
V závodě s parametry 230 km a 20 tisíc m převýšení ve dvojici s Filipem Šilarem obsadili ve světové konkurenci druhé místo. „V Andoře buď jdete do dvaceti procentního stoupání, nebo do dvaceti procentního klesání. Tady je každý závod tvrdý,“ popisuje základní charakteristiku místního terénu šumperský závodník. „Tam mají všechno ve svahu, i supermarkety se tam musí vyrovnávat “ dodává s úsměvem Filip.
Výsledková listina ZDE
Trasa vedla přes pět vrcholů nad 2900 m.n.m. více než 30 vrcholů nad 2500 m.n.m. a celková průměrná výška závodu se pohybovala nad 2300 m.n.m. „Ale čísla jako převýšení nebo délka nebyly na tomhle závodě to nejtěžší,“ upozorňuje Pavel a pokračuje „neustále jsme balancovali na nějakém ostrém hřebeni, velká část trati vedla v sutích a na některých místech byly dokonce řetězy.“
Česká dvojice do cíle dorazila v čase 72 hodin a 40 minut, tedy za více než tři dny! Průměrná rychlost tak vychází jen lehce nad 3 km/h. „Terén byl brutální, takže se v něm moc běhat nedalo, ale přesně tohle nám sedí“ smějí se oba značně unavení extrémisti. Není to však jejich první společná akce, pravidelně spolu závodí v české adventure racingové reprezentaci a dvakrát také ovládli Zimní horskou výzvu. „Zkušenosti ze Zimní výzvy nám hodně pomohly, věděli jsme co je to protloukat se 70 hodin na vlastní pěst v horách.“
Druhé místo českých borců se nerodilo lehce. „Na prvních dvaceti kilometrech jsme moc v popředí nebyli, propadali jsme se dozadu, ale nenechali se tím rozhodit a šli svoje tempo,“ prozrazuje Filip. „Jak jsme dorazili do náročných technických pasáží, zase jsme začali stahovat,“ doplňuje šumperský extrémista.
Na celé trasy byly jen čtyři občerstvovací stanice, tzv. depa. Tam si Češi počínali suverénně nejrychleji a vždy na své soupeře získali nějaký čas. „Závodí se pořád, ať jdete do kopce, jíte, převlékáte se nebo spíte. Tohle máme naučené ze závodu adventure race, věděli jsme, že v depech budeme rychlí,“ poodkrývají čeští běžci své zkušenosti. „V takhle dlouhém závodě je potřeba se i někdy vyspat. Ve třetím depu jsme strávili skoro dvě hodiny, ale skoro hodinu a čtvrt z toho jsme spali. Tady jsme byli hodně efektivní,“ dodává šumperský závodník.
Vítězný tým tam strávil v depu stejnou dobu, ale spal sotva dvacet minut. Do posledních 90 km tak Češi vybíhali s lehkou výhodou.
Vítězná španělsko‐francouzská dvojice však měla také mnoho zkušeností a mnoho těžkých závodů za sebou. „Byli v podstatě domácí. V klíčových pasážích si počínali lépe, rychleji našli cestu a dokázali lépe pracovat s podpůrným týmem. Na mnoha místech měli velký podpůrný tým a dokázali si na chvíli odpočinout, to se v závěru projeví,“ vypočítá česká dvojice rozhodující detaily.
Každý tým závodil s jinou taktikou, závod byl však dramatický až do konce ‐ do posledních 40km naši borci vybíhali s méně než dvaceti minutovou ztrátou. „Čekala nás třetí noc a přemýšleli jsme, jestli jít spát nebo ne. Řekli jsme si, že půjdeme po nich. Museli jsme je dostat pod tlak a nedat jim prostor na odpočinek. Prostě jsme chtěli zkusit se závodem ještě něco udělat, “ popisuje Pavel dramatický závěr. „Vždycky závodíme až do konce. Třetí noc bývá krutá a to se pak dějí věci. Nám pak došly síly, ale aspoň jsme to zkusili,“ přidává Pavlův týmový kolega.
Pavel se jen devět dní před závodem v Andoře vrátil z pokusu o překonání rekordu na 430km dlouhé trase Peninne Way. „Pennine Way je dlouhá, ale dal jsem se rychle do kupy. Po Andoře jsem byl daleko víc unavený. Čím víc nad tím přemýšlím, tak bych řekl, že to byl nejtěžší běžecký závod, jaký jsem kdy běžel. Mám za sebou výrazně delší závody, ale tady ta kombinace převýšení a horského terénu udělala svoje,“ uzavírá šumperský závodník.
A co tuto dvojici čeká nyní? „Teď nechceme běhání ani vidět. Ze všeho nejdřív si pořádně odpočineme, vrátíme se do tréninku a pak už to půjde ráz na ráz,“ nastiňují kluci další plány.
V srpnu budou reprezentovat ČR na mistrovství světa v adventure racingu ve Wyomingu v USA, kde je může čekat velice podobný terén.
Autor: red., Z. Štěpánek, foto: Andrea Nogová - zdroj: Z. Štěpánek
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.