Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 19. dubna 2018 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Juniorský maraton. Šumperští gymnazisté doběhli první!

19.04.2018 - Juniorský maraton. Šumperští gymnazisté doběhli...

Počasí

skorojasno

19.04.2018 - Čtvrtek

Teplota: 21 / 10 - SkoroJasno

skorojasno

20.04.2018 - Pátek

Teplota: 23 / 10 - SkoroJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Šumperský extrémní sportovec Pavel Paloncý vybojoval na Islandu stříbro

23. prosince 2017 - 11:04

Zpět na seznam článků

Report z MS Spartan Race

Šumperský extrémní sportovec Pavel Paloncý vybojoval na Islandu stříbro

Šumperský extrémní sportovec Pavel Paloncý vybojoval na Islandu stříbro zdroj foto: Z. Štěpánek

Extrémní ultravytrvalec Pavel Paloncý vybojoval na Islandu, v neděli 17. prosince při svém úplně prvním startu v OCR, druhé místo na Spartan Ultra World Championship. Premiéra MS v ultrazávodu seriálu Spartan Race probíhala na sedmimílovém okruhu po dobu čtyřiadvaceti hodin v severském městečku Hveragerði, v jehož okolí se nachází velké množství termálních pramenů.

Paloncý se rozhodl až ve středu 13. prosince - tedy tři dny před zahájením závodu. Extrémní závod typu Spartan Race nikdy před tím neběžel. V závodě bylo možné závodit v kategorii Elite nebo Open.

Počet závodníků v kategorii Elite byl omezen na dohromady sto závodníků i závodnic, výrazně převažovali muži. Naopak kategorie Open čítala téměř tisíc závodníků. O tituly mistra a mistryně světa se závodilo v kategorii Elite, naopak kategorie Open byla koncipována spíše jako výzva a kategorie se od sebe lišily především pravidly.

Šumperský extrémní sportovec Pavel Paloncý vybojoval na Islandu stříbro zdroj foto: Z. Štěpánek

Závod startoval hromadně v sobotu 16. prosince přesně ve dvanáct hodin místního času. V jednom kole, které mělo celkem 6,8 mil (jedenáct kilometrů, bylo připraveno dvaadvacet typických překážek ve stylu Spartan Race). Na rozdíl od jiných závodů série Spartan, závodníci kategorie Elite nedělali trestné angličáky přímo na překážce, ale až celkově na konci kola.

Ve druhém kole si Pavel vysloužil celých sto dvacet burpees (angličáků). Později se naučil zvládat některé překážky a dařilo se mu počty angličáků držet v rozumných mezích. I tak z toho bylo přes pět set trestných burpees (a další povinně jako součást překážek).

Závod byl extrémně těžký – islandský terén, tedy kombinace na kost promrzlé skalnaté země, zledovatělý povrch a rozbahněný terén v okolí termálních pramenů výrazně snižoval rychlost pohybu. Závodníci měli možnost odpočinku mezi koly v depu. Pavel ho využíval jen minimálně a dokonale využil proceduru a zkušeností, které má zažité ze závodů adventure race.  Než si Pavel zvyknul na překážky, ztratil cenné minuty a energii vloženou do angličáků. Byl ale schopen se postupně propracovat z osmého místa až na třetí místo.

Šumperský extrémní sportovec Pavel Paloncý vybojoval na Islandu stříbro zdroj foto: Z. Štěpánek

Poslední dvě kola se mu běžela výborně, ty absolvoval s nejlepším časem, nakonec vybojoval v tomto extrémním závodě zasloužené druhé místo. „MS v ultra na Islandu byl můj první Spartan Race vůbec. Spolehl jsem se na své zkušenosti z dlouhých závodů, držel jsem se toho, co vždycky funguje, a spolehl jsem se na kvalitní vybavení, které mám v těchto extrémních podmínkách vyzkoušené,“ okomentoval svou výhru český extrémní sportovec.

Autor: red., Z. Štěpánek, zdroj foto: Z. Štěpánek

Fotogalerie

Šumperský extrémní sportovec Pavel Paloncý vybojoval na Islandu stříbro  zdroj foto: Z. Štěpánek

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama a inzerce   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.