Pondělí 28. listopadu 2022 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Tradiční den otevřených dveří UP se vrací v plné síle

28.11.2022 - Tradiční den otevřených dveří UP se vrací v plné...

Počasí

28.11.2022 - Pondělí

Teplota: 4 / 1 - Zataženo

29.11.2022 - Úterý

Teplota: 4 / 2 - prehanky-Sníh

Šumperský festival Horování

16. listopadu 2022 - 17:37

Zpět na seznam článků

Pozvání přijala první Češka, která zdolala nejvyšší hory světa

Šumperský festival Horování

Klára Kolouchová zdroj foto: DK

Devětadvacátý ročník oblíbeného festivalu Horování, který je tradičním setkáním horolezců, dobrodruhů, turistů a milovníků extrémních sportů, přenese návštěvníky v sobotu 26. listopadu na impozantní místa naší planety. „Za historii svého trvání prošel mnoha proměnami. Stále však zůstává věrný svému názvu ve dvou smyslech slova. Tím prvním je obdiv, úcta a láska k horám přenesená do filmů, fotografií, besed, knih i hudby. V druhém smyslu jde o význam horovat pro krásu, pohyb v přírodě, místo, kde žijeme i lidskou pospolitost. Festival má v Šumperku letitou tradici, je následovníkem přehlídky Hory sestoupily, u jejíhož zrodu stál legendární horolezec a dobrodruh Miroslav Šmíd,“ uvedla jednatelka Domu kultury Šumperk Hana Písková.

Filmová přehlídka spojená s besedami každoročně nabízí to nejlepší z produkce filmařů, horolezců i fotografů, kteří žijí nebo se rádi vracejí do Jeseníků. Současně láká i zajímavé hosty z jiných krajů, kteří dokážou zachytit krásu míst z celého světa objektivem fotoaparátu, kamery, prostřednictvím svých aktivit a tvorby.

 Každý rok navštěvují festival stovky lidí z celé republiky. „Velice nás těší, že do Šumperka přijala pozvání horolezkyně Klára Kolouchová. Ta je první Češkou, které se podařilo zdolat všechny tři nejvyšší hory na Zemi - Mount Everest (8848 m. n. m.), K2 (8611 m. n. m.) a Kančendžengu (8586 m. n. m.). Jednou z hlavních hvězd letos bude známá meteoroložka Alena Zárybnická. Tu mají v nebývalé úctě všichni horolezci, kterým její předpovědi pomáhají při plánování expedic. Dále na festival zavítá Josef Morávek, rodák ze Zábřeha na Moravě, jež je jedním z našich nejznámějších horolezců, kteří se vydávají na osmitisícovky a zároveň patří k nevelké skupině špičkových horských vůdců, kteří mohou doprovázet odvážlivce v horách celého světa. Promítne své zážitky z různých koutů světa pod názvem Rok horského vůdce,“ prozradila produkční domu kultury Michaela Horáková.

Během večera bude promítnut i celosvětově oceňovaný prestižní snímek Everest – najťažšia cesta od slovenského režiséra, scénáristy a cestovatele Pavola Barabáše. Výstava výjimečných fotografií, které vznikají nejčastěji brzy ráno nebo naopak při soumraku na těch nejkrásnějších místech v Jeseníkách, bude zkrášlovat foyer domu kultury. Jejich autor Jiří Pitrýs Hejtmánek je člen Horské služby Jeseníky a současně nadšený fotograf. Celkovou atmosféru festivalu svými hudebními vystoupeními podpoří šumperská kapela AG4.

Také letošní ročník Horování doprovodí v sobotu od deváté dopolední lezení na umělé stěně pro děti a mládež na Střední odborné škole Šumperk. Tomu bude o den dříve od sedmnácti hodin ve zdejší tělocvičně předcházet promítání nejlepších filmů z Expediční kamery s Himalájskou tématikou za symbolické vstupné padesát korun.

Vstupenky na hlavní program festivalu, který začíná od šestnácti hodin v Domě kultury Šumperk, zakoupíte v předprodeji za 150 korun, v den akce podraží o padesát korun, pro děti do šesti let je celý program zdarma.

Autor: red., Hana Písková, Michaela Horáková, zdroj foto: DK

Fotogalerie

Klára Kolouchová       zdroj foto: DK
Klára Kolouchová       zdroj foto: DK
Alena Zárybnická zdroj foto: DK Š. Romanov
Josef Morávek zdroj foto: DK
Lezecké dopoledne  zdroj foto: DKPromítání na Zemědělce  zdroj foto: DK
šumperská kapela AG4   zdroj foto: DK

Další články z rubriky

Řidiče přemohl mikrospánek

Řidiče přemohl mikrospánek

Dopravní nehoda na Jesenicku se naštěstí obešla bez zranění

Exkluzivní Fotogalerie

Vánoční Šumperk 2022

Vánoční Šumperk 2022

Fotek: 35
Přidáno: 28.11.2022

Blues Alive 2022 III.

Blues Alive 2022 III.

Fotek: 41
Přidáno: 19.11.2022

Blues Alive 2022 II.

Blues Alive 2022 II.

Fotek: 28
Přidáno: 19.11.2022

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.