Sobota 01. října 2022 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Kapitoly z přírody a historie Šumperka

30.09.2022 - Kapitoly z přírody a historie Šumperka - V knihovně...

Počasí

01.10.2022 - Sobota

Teplota: 15 / 8 - obcasny-Déšť

02.10.2022 - Neděle

Teplota: 15 / 11 - Přeháňky-Déšť

Šumperský hafan 2018 se koná v neděli 27. května

25. května 2018 - 14:25

Zpět na seznam článků

Program a soutěžní řád

Šumperský hafan 2018 se koná v neděli 27. května

Šumperský hafan 2017 foto: archiv šumpersko.net

Své první kulaté jubileum oslaví v neděli 27. května Šumperský hafan. Letošní ročník bude již desátý.

Zábavné rodinné odpoledne se koná opět na nádvoří Pavlínina dvora v Šumperku a stejně jako v minulých letech bude těžištěm programu soutěž o titul Šumperský hafan 2018.

pozvánka Šumperský hafan 2018 zdroj: FB ŠH

Pořadateli akce jsou Vlastivědné muzeum v Šumperku a internetové noviny www.sumpersko.net spolu s Ligou na ochranu zvířat. Patronkou je paní Karla Mornstein-Zierotin.

Šumperský hafan 2017 foto: archiv šumpersko.net

Soutěže se mohou zúčastnit pejsci všech ras, bez ohledu na průkaz původu. Přejímka soutěžících psů bude probíhat od dvanácti do třinácti hodin. Soutěže se mohou zúčastnit pejsci všech ras, velikostí, barev a věku, bez ohledu na průkaz původu, tedy psí šlechtici i voříšci.

Akci moderuje známá a oblíbená šumperská herečka Olga Kaštická.

Šumperský hafan 2017 foto: archiv šumpersko.net

Maximální počet soutěžících psů je padesát. Při registraci bude uhrazen registrační poplatek padesát korun, poté dostanou soutěžící startovní číslo a předají potřebné údaje. Podmínkou účasti v soutěži je předložení očkovacího průkazu s vyznačením platného očkování proti vzteklině. Bez tohoto dokladu nemůže být pejsek do soutěže přihlášen. Očkovací průkaz musí mít všichni pejsci, i ti, kteří budou jen jako diváci.

Všichni psi musí být na vodítku, popř. vybaveni košíkem. To platí nejen pro soutěžící psy, ale i pro psy „návštěvníky“. Volné pobíhání pejsků, i těch maličkých, je zakázáno.

pozvánka Šumperský hafan 2018 zdroj: FB ŠH

V rámci akce se uskuteční několik dílčích programů. Hlavním bodem bude soutěž o titul Šumperský hafan 2018, která bude probíhat v několika kolech s tím, že vítěz každého dílčího kola (podle počtu přihlášených psů) postoupí do závěrečného posuzování ve finále. Pes bude handlerem předveden ve výstavním postoji a v pohybu, jedno kolo bude věnováno i dovednosti psů (Pes šikula). Hodnocení bude provedeno porotou.

Šumperský hafan 2017 foto: archiv šumpersko.net

Posuzován bude nejen vzhled pejska, ale zejména způsob předvedení, vztah pána a psa, originalita atd. Fantazii se meze nekladou. Vyhlašovaná budou první tři místa. Hlavní soutěž bude tedy opět volně kopírovat klasické psí výstavy.

Specifikace skupin: Štěňata – pejsci a fenečky do věku osm měsíců, bez rozdílu rasy, s PP i bez PP. Psi a feny určitelné rasy, s PP i bez PP - dospělí. Voříšci – psi i feny – dospělí. Pejsek šikula – psi bez omezení, bude posuzováno jejich umění (této soutěže se můžou zúčastnit i soutěžící z předchozích tří kol).

Vítězové jednotlivých skupin postoupí do finále, tam se bude vyhlašovat pouze první místo. Vyhlášení výsledků a předání cen bude provedeno až na konci programu, po sečtení diváckých hlasů a po skončení doplňkových soutěží.

2. kolo – soutěž Mladý vystavovatel - juniorhandling

V této soutěži budou pejsky předvádět děti do dedseti let. Podle počtu přihlášených dětí a pejsků nastoupí do kruhu pět až deset psů, kteří se předvedou podobně jako dospělí v prvním kole kole. Pes musí být předveden dítětem bez asistence dospělého. Posuzovat bude opět porota, k vyhlášení výsledků dojde ihned po soutěži. Pro všechny soutěžící děti bude připraven velký dort. 

3. kolo – soutěž O nejlepší kostým

Kreativní pánečky určitě potěší novinka letošního ročníku, kterou bude předvedení pána a psa v nějakém zajímavém kostýmu nebo masce. Můžete přijít jako perfektně sladěný pár, třeba v zeleném svetříku nebo klobouku, můžete být za párek v rohlíku, hokejisty, můžete být, číkoli si přejete, platí jen jedna podmínka, psovod musí být perfektně sladěný s pejskem.  V této přehlídce budou vybráni a odměněni první tři páry (tedy páneček a pes).

4. kolo – Překážková dráha pro pánečky a jejich psy

Pro všechny, kteří si chtějí změřit šikovnost, zručnost a vytrvalost s jinými majiteli psů, bude připravena překážková dráha postavená z agility překážek, které budou různě upraveny a na kterých se budou plnit úkoly jak pro psy, tak pro pánečky. Každý úkol bude bodován a vítězem se stane samozřejmě ten pár, který bude mít nejvíce bodů. Úkoly a překážky budou vytvořeny tak, aby je mohli absolvovat pejsci všech velikostí. Překážková dráha nemá kategorie, přihlásit se může každý zaregistrovaný účastník. 

Z vítězů čtyř hlavních soutěží (Hafan Puppy 2018, Hafan Dospělák 2018, Hafan Voříšek 2018, Pejsek šikula 2018) vybere porota celkového vítěze.

Porotě bude v letošním roce předsedat pan Svatopluk Tomek – zakladatel Epcosu, který byl při vzniku Šumperského hafana v roce 2006. Členství v porotě přijal Přemysl Michálek – jeden ze zakladatelů Ligy na ochranu zvířat v Šumperku a též se zúčastnil prvního Hafana. Mezi porotce, kteří byli přítomni prvního ročníku Hafana, patří i emeritní šumperský starosta Petr Krill

Šumperský hafan 2017 foto: archiv šumpersko.net

V porotě desátého ročníku zasedne i vynikající veterinář, specialista ortoped a chirurg MVDr. Marek Minář.

Dobroteta a propagátorka kanisterapie Hana Mössnerová, alias Bobina, se věnuje psům přes padesát let. Nejprve jako dítě a v dospělosti se pohybovala na poli sportovní kynologie, později v oboru canisterapie, kde působí do dnes jako terapeut ale i jako zkušební komisařka pro Čechy a Moravu. Za práci s handicapovanými a seniory byla několikrát oceněna;

Josef Ťulpík – majitel společnosti WTC Bludov: „V roce, kdy jsem se narodil, si rodiče pořídili dlouhosrstého jezevčíka, který se mnou byl do mých patnácti let. Pak jsme měli celou řadu psů: jezevčík, ohař, kokršpaněl, barváře, ohaře atd. V poslední době jsem měl hovawarta kterého jsem uchovnil a absolvoval s ním celou řadu národních i mezinárodních výstav. V současnosti máme krásnou, černou fenečku labradora Dryádu z Helfštýna – jednoduše DryuškuUsmívající se"

Olga Havlíčková -  referentka odboru životního prostředí MÚ Šumperk „Jsem majitelkou chovatelské stanice HAVLICZECH, která je především zaměřena na chov plemene border collie, vlastníme celkem pět pejsků tohoto plemene. Jsem předsedkyní Spolku Fun4Dogs, jehož činnost je zaměřena především na sportovní disciplínu agility, ale věnujeme se i pasení, dogdancingu, noseworku. Sama jsem aktivní závodnicí v agility již deset let a závodím v elitní výkonnostní kategorii A3.

pozvánka Šumperský hafan 2018 zdroj: FB ŠH

Součástí odpoledne bude tradičně také prezentace útulků a neziskových organizací zabývajících se záchranou psů. Tradiční bude i sběr piškotů a suchých pochutin pro pejsky v útulcích.

pozvánka Šumperský hafan 2018 zdroj: VMŠ

Vstupné pro diváky je 30 korun, děti do tří let zdarma, registrační poplatek pro soutěžící je 50 korun. Vstupenka i registrační poplatek opravňuje i ke vstupu na výstavu Fyzika hrou.

Autor: red.,vm., zdroj foto: archiv šumpersko.net

Fotogalerie

Šumperský hafan 2017                  foto: archiv šumpersko.net

Související články

Další články z rubriky

Podvodník ošálil i ostřílenou účetní

Podvodník ošálil i ostřílenou účetní

Firma přišla o víc jak čtvrt milionu korun

Regionální potraviny a výrobky získaly prestižní označení

Regionální potraviny a výrobky získaly prestižní označení

Krajská soutěž potraviny Olomouckého kraje

Exkluzivní Fotogalerie

Festival Čokoládové Losiny II.

Festival Čokoládové Losiny II.

Fotek: 66
Přidáno: 29.09.2022

Festival Čokoládové Losiny I.

Festival Čokoládové Losiny I.

Fotek: 86
Přidáno: 29.09.2022

Festival medu v Šumperku 2022

Festival medu v Šumperku 2022

Fotek: 60
Přidáno: 20.09.2022

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.