Nemocnice Šumperk - lékárna
MFF 2018
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 17. července 2018 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Seniorka jedoucí na elektrokole nepřežila střet s vozidlem

16.07.2018 - Seniorka jedoucí na elektrokole nepřežila střet s...

Počasí

Přeháňky-Déšť

17.07.2018 - Úterý

Teplota: 26 / 14 - Přeháňky-Déšť

Zataženo

18.07.2018 - Středa

Teplota: 25 / 14 - Zataženo

Nemocnice Šumperk - lékárna

Šumperský kulturák čekají změny

21. února 2018 - 00:07

Zpět na seznam článků

Dům kultury byl postaven na konci sedmdesátých let a do předloňského roku byl majetkem organizace Kovo Pramet

Šumperský kulturák čekají změny

Šumperk - architektonická studie k DK, která byla předložena RM zdroj: mus

Šumperští zastupitelé schválili v roce 2016, že dům kultury, největší společenské centrum města, které vlastní odborová organizace Kovo Pramet, bude od 1. ledna 2017 patřit městu. Důvod, proč se odboráři rozhodli prodat dům v atraktivním centru města, byl ekonomický.

Šumperk - DK v centru města a zeleně foto: šumpersko.net - M. Jeřábek

Pokud by město objekt nekoupilo, přišlo by o zázemí, kde se konají nejen plesy, ale i mezinárodní festival Blues Alive. Při koupi zajisté rozhodovala skutečnost, že se jedná o sál, do něhož se vejde až osm set lidí. Cena objektu byla znaleckým posudkem stanovena na osmnáct milionů korun, další investice v řádu desítek milionů korun město musí dát do generální rekonstrukce.

Budova patřila odborovému sdružení Kovo Pramet, pozemky pod objektem však vlastní stát. Odbory městu nabídly nemovitost včetně vybavení k odkoupení za osmnáct milionů korun.

Dle smlouvy bude město částku splácet po dobu deseti let, takže pro rozpočet města je to minimální zátěž. „Město ihned po nabytí vlastnictví objektu zadalo projektantovi posouzení stavu budovy a následně zadalo vypracování architektonické studie, která je nyní dokončena a byla předložena na únorovém jednání rady města. Začátkem března bude vypsána soutěž na výběr projektanta,“ popsal jednotlivé kroky tajemník městského úřadu Petr Holub. „Projekční práce budou probíhat do poloviny příštího roku a následně bude realizováno výběrové řízení na zhotovitele. Odhadujeme, že rekonstrukce bude stát v řádu horních deseti milionů korun,“ doplnil první místostarosta města Jan Přichystal.

architektonická studie k DK, která byla předložena RM zdroj: mus

Další finanční prostředky bude město muset vynaložit na odkup pozemků, o kterých vyjednává s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových. Stát tyto pozemky podle vedení města nabízí za šest milionů korun. Jednání stále pokračují.

Šumperk - DK v centru města a zeleně foto: šumpersko.net - M. Jeřábek

Právě pozemky byly důvodem, proč se odboráři rozhodli objekt prodat. Také na ně stát tlačil, aby pozemky odkoupili za šest milionů korun a do doby odkoupení pozemků za něj platili nájem. 

Šumperský „kulturák“ se stavěl v letech 1976 až 1980, provoz domu kultury byl slavnostně zahájen 7. května 1980. Ročně se ve velkém sále konají desítky akcí, některé si získaly i mezinárodní prestiž. Zázemí zde má i festival Blues Alive, který je označován za nejvýznamnější hudební přehlídku svého druhu ve střední Evropě.

architektonická studie k DK, která byla předložena RM zdroj: mus

Co se týče provozování domu kultury, zastupitelstvo města schválilo na svém jednání v prosinci loňského roku odkoupení společnosti Dům kultury Šumperk, s.r.o. za částku do tři sta padesáti tisíc korun. Společnost v objektu sídlí a pořádá kulturní produkce ve městě, jež jsou vyhlášené v celé republice i v zahraničí. Rada města na svém únorovém zasedání vzala na vědomí jednotlivé kroky, které je třeba realizovat za účelem převzetí společnosti. Jedním z nich bylo vyhlášení výběrového řízení na nového ředitele.

Odkaz na výběrové řízení ZDE

Vyhodnocení výběrového řízení bude předloženo radním ve čtvrtek 12. dubna. Vítěz výběrového řízení převezme vedoucí pozici v kulturním zařízení od 1. ledna roku 2019. „Dále byly prověřeny personální a pracovněprávní záležitosti v Domě kultury Šumperk a v průběhu letních měsíců dojde k ekonomickému posouzení společnosti a k inventarizaci majetku,“ uvedla tisková mluvčí šumperské radnice Olga Hajduková.

architektonická studie k DK, která byla předložena RM zdroj: mus

Ze strany ředitele společnosti Dům kultury Šumperk Vladimíra Rybičky dojde před převodem společnosti do majetku města Šumperka k ukončení pracovního poměru dohodou k 31. prosinci. „Následně předloží v lednu příštího roku na prvním zasedání rady města, jako valné hromady společnosti Dům kultury Šumperk, své odstoupení z funkce jednatele společnosti Dům kultury Šumperk s tím, že na tomto zasedání rady města jako valné hromady může dojít ke jmenování nového jednatele společnosti, kterým může být jmenován i nový ředitel společnosti,“ informovala mluvčí radnice Olga Hajduková.

architektonická studie k DK, která byla předložena RM zdroj: mus

Druhý jednatel společnosti Hana Čunderlová by ve společnosti Dům kultury Šumperk setrvala v pozici jednatele a ekonomky nejméně do 31. března příštího roku kvůli provedení účetní závěrky a předložení daňového přiznání za letošní rok. 

Autor: S. Adoltová, mus., foto: archiv šumpersko.net, architektonická studie k DK - zdroj: mus

Fotogalerie

Šumperk - architektonická studie k DK, která byla předložena RM     zdroj: mus

Další články z rubriky

Dopravně bezpečnostní akce na Červenohorském sedle a Skřítku

Dopravně bezpečnostní akce na Červenohorském sedle a Skřítku

Policisté zjistili přes padesát přestupků během dne

Kdy začne rekonstrukce šumperského bazénu? Termín padne na přelomu července a srpna!

Kdy začne rekonstrukce šumperského bazénu? Termín padne na přelomu července a srpna!

PMŠ vydaly tiskovou zprávu a ředitel Mgr. Patrik Tomáš Pavlíček upřesnil

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.