Šumperský příměstský les se stane rekreační
17. června 2017 - 23:50
Vytvoří se jedinečné odpočinkové místo setkávání s anděly
Šumperk - příměstký les foto: šumpersko.net - M. Jeřábek
Tři roky lemují cestu směrem k Tulince dřevěné pohádkové sochy, které se staly součástí Čarovného lesa. Vytvořili jej čeští i polští sochaři. Při cestě lesem tak dětem dělá společnost čaroděj Dobroděj, bludička Tulinka, skřítek Kokeš.
Nyní mají nejen obyvatelé města, ale i návštěvníci Šumperka důvod těšit na procházky do příměstského lesa, který bude mít v konečné fázi všechny znaky rekreačního lesa. „Hned na třech místech by se měla v příměstském lese nacházet krytá posezení, jež budou mít podobu altánu. Půjde přitom o jednoduché stavby z přírodních materiálů (dřevo a kámen), jež poslouží především k ochraně rekreantů před nepříznivými povětrnostními vlivy,“ je uvedeno v záměru PMŠ, který les má ve své správě.
V budoucnu by měly vyrůst u Tulinky, na Holubím vrchu a v parku U pekárny. „Pro zvýšení estetického účinku prostředí budou obnoveny i dvě studánky nacházející se na trase vedoucí údolím ve směru od Reissovy ulice k Tulince. Všechny rekreační zóny budou vybaveny informačním zařízením a koši na odpadky,“ dále předpokládá projekt.Mimo této úpravy se počítá navíc i s úpravou okolí bývalé trafostanice v příměstském lese a vyznačení andělských stezek, což bylo schváleno radou i zastupitelstvem. Andělská stezka začíná na Tulince již od roku 2015. Čtyři sochy jsou nyní umístěny v šumperském městském lese na zelené a modré turistické značce.
V polovině května byl odbor školství, kultury a vnějších vztahů oficiálně informován Olomouckým krajem, že Zastupitelstvo Olomouckého kraje žádosti vyhovělo. „Dotace byla krácena z původních 225 tisíc korun na 220 tisíc korun. Zároveň byl odbor vyzván, aby nechal schválit přijetí dotace a uzavření smlouvy o dotaci v příslušném orgánu města Šumperka,“ informovala tisková mluvčí městského úřadu Olga Hajduková.
Na konci roku loňského roku zahájily Podniky města Šumperka, dle architektonické studie architekta Jiřího Valerta rekonstrukci objektu bývalé trafostanice,která se nachází u frekventované turistické cesty v blízkosti lomu nad Tulinkou. „Prostor vedle objektu by dle studie Jiřího Valerta šlo také využít pro umístění laviček z masivního dubového dřeva (zabudovaných do terénu). Vzhledem k blízkosti k turisty oblíbenému Anděláriu bylo navrženo umístit do objektu trafostanice (i na samotnou fasádu) dřevěné plastiky andělů, a vytvořit tak jedinečné odpočinkové místo – místo setkávání s anděly", přibližuje mluvčí Hajduková.
Dalším cílem projektu je vytvoření naučných stezek, které provedou turisty po stopách soch andělů v příměstském lese. „Tři informační tabule ve tvaru andělského křídla budou umístěny na konci tzv. Čarovného lesa (na cestě k Tulince z ulice Reissovy), u bývalé trafostanice a na kraji příměstského lesa směrem od Rejchartice,“ popisuje mluvčí.
Celkové způsobilé výdaje projektu by měly dle žádosti činit 450 tisíc korun včetně DPH. „Dotace z kraje byla schválena ve výši 220 tisíc korun. ZM schválilo usnesením na svém únorovém zasedání zapracovat do rozpočtových opatření města Šumperka částku v maximální výši 225 tisíc korun na financování projektu za podmínky, že na projekt bude městu Šumperku poskytnuta dotace. V případě, že se nepodaří u dodavatelských prací na úpravu terénu kolem bývalé trafostanice vysoutěžit nižší cenu, bude zbývající částka krytá z rozpočtu odboru ŠKV,“ informovala mluvčí Olga Hajduková.
Autor: red., a.č., mus., zdroj foto: archiv šumpersko.net
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.