Šumperští orientační běžci soutěžili o titul Mistra ČR na klasické trati

28. září 2013 - 12:54

Součástí šampionátu byla i Veteraniáda ČR

Vojtěch Král foto:Petr Kadeřávek

O víkendu ve dnech 21. a 22. září se konalo Mistrovství České republiky v orientačním běhu na klasické trati. Náročný kopcovitý terén na Rejvíze byl výzvou pro všechny, kteří chtěli v této „královské“ disciplíně uspět.

Šumperský klub orientačního běhu SK Severka měl v hlavní kategorii mužů hned dvě želízka v ohni, kandidátem na velkou bednu či na některou z medailí byl Vojtěch Král a ambice na slušné umístění  si dělal i jeho klubový kolega Martin Poklop.

Martin Poklop

V sobotní kvalifikaci si oba závodníci vedli velmi dobře, trať v délce 10,5 km s převýšením 470m absolvovali bez větších zaváhání a kvalifikovali se mezi elitních dvaatřicvet běžců, kteří pak mohli v nedělním finále bojovat o medaile.

Vojta Král

Nedělní mistrovská trať byla mnohem náročnější, běžci museli zvládnout trať o délce 13,5 km s převýšením 655 m a přitom jistě a bez chyb projít dvadvaceti kontrolami. O výsledku také velmi rozhodovala taktika běhu a volba postupů, buďto zvolit náročná stoupání a běžet přímo, nebo kopce obíhat po cestách, na nichž bylo možno běžet rychlým tempem, ale za cenu výrazného prodloužení trasy.

Vojta Král

Nejlépe se s terénem i tratí vyrovnal Jan Šedivý (SK Praga Praha), tradičně nejlepší český běžec na klasické trati, který doběhl do cíle v čase 81:56 minut.

Šumperský Vojtěch Král běžel celou trať velmi vyrovnaně a v čase 85:54 skončil na druhém místě, stříbrná medaile z tohoto šampionátu má však pro něj cenu zlata. Po mezinárodních i domácích úspěších ve sprintu a na středních tratích, se mu podařilo proniknout i mezi nejlepší běžce na klasické trati a dokázat tak, že se stává výborným a vyrovnaným běžcem ve všech disciplínách orientačního běhu.

MČR v orientačním běhu 2013

Martin Poklop absolvoval finálový závod se ctí, i když se svým výsledkem příliš spokojen nebyl. Na klubového kolegu Vojtu Krále ztratil dvacet minut, což stačilo jen na 26. místo.

Součástí šampionátu byla i Veteraniáda ČR, ve které se ani zástupci Severky Šumperk neztratili. V kategorii nejmladších veteránů H35 se Jiří Matoušek umístil na pátém místě, v jedné z nejstarších kategorií H70 vybojoval Josef Ostřanský místo druhé. Mezi dámami ve veteránských kategoriích se na čtvrtém místě umístily ve svých kategoriích Jitka Štáblová a Zdenka Králová.

Autor: red.,Z.Králová, foto:Petr Kadeřávek

Vojtěch Král                                   foto:Petr Kadeřávek
Šumperští orientační běžci soutěžili o tituly Mistra ČR na klasické trati  foto:Petr Kadeřávek