Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 22. května 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

ZUŠ OPEN 2019

22.05.2019 - ZUŠ OPEN 2019 - Pozvánka na happening v Šumperku

Počasí

22.05.2019 - Středa

Teplota: 13 / 12 - obcasny-Déšť

23.05.2019 - Čtvrtek

Teplota: 15 / 12 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Šumperští radní zvažují, zda přizvat tvůrce graffiti

05. ledna 2015 - 12:05

Zpět na seznam článků

Vyřádí se na parkovacím domě v Temenici sprejeři?

Šumperští radní zvažují, zda přizvat tvůrce graffiti

Temenice - parkovací stání v Šumperku foto: sumpersko.net

Zůstane fasáda parkovacího domu v Temenici nudně šedivá, nebo ji pokryjí pestrobarevná dílka šumperských streetartových umělců? Kupodivu to nezávisí pouze na bdělosti městských strážníků, ale také na rozhodnutí radních.

Vedení města totiž zvažuje, zda vandalství sprejerů nepředejít tím, že je oficiálně vyzve k tomu, aby parkovací dům vyzdobili svými obrazy. „Pokud by se radní k tomuto názoru přiklonili, oslovili by tvůrce pouličního umění, kteří si postaví lešení a se svým výtvorem si pohrají, nikoliv ty, co na budovu nastříkají klikyhák a zmizí za rohem. Otázka, zda sprejery na parkovací dům cíleně pustit, je samozřejmě ožehavá. Co člověk, to jiný názor,“ připustil tajemník úřadu Petr Holub.

parkovací stání v Šumperku

Ať už se radní rozhodnou jakkoliv, obyvatelé Temenice soudí, že sprejeři nenechají zdi nového parkovacího domu dlouho bez povšimnutí. „Sousední objekt je počmáraný, divím se, že tenhle zatím zůstává čistý. Nejspíš se tvůrcům graffiti nechce do zimy, ale volné plochy jen těžko trvale uniknou jejich pozornosti,“ soudí jeden ze Šumperáků.

parkovací stání v Šumperku

„Parkovací dům vnímám jako ošklivý šedivý monolit, těžko říct, zda by mu výzdoba sprejerů prospěla, nebo ještě víc uškodila. Každopádně si myslím, že vše se nakonec tak jako tak zvrhne a mládežníci stěny popíšou obvyklými vulgárními nápisy,“ domnívá se obyvatelka Temenice. „Právě této variantě by mělo případné přizvání streetartových umělců předejít. Lze předpokládat, že jakmile se stěny jednou zaplní díly pouličního umění, sprejeři to budou respektovat a nezničí úsilí svých kolegů,“ domnívá se Holub.

parkovací stání v Šumperku

Dvoupodlažní parkovací stavba v Temenici slouží veřejnosti od 12. prosince. Ačkoliv zpočátku se motoristé zdráhali auta v objektu nechávat, zvykli si velice rychle. „Začalo sněžit a spodní podlaží je skoro plné,“ popsal situaci Holub. „O bezpečnost se stará městská policie,“ ujistil místostarosta Jan Přichystal. Případnému zájmu nenechavců má předejít také osvětlení na fotobuňky.

parkovací stání v Šumperku

Parkovací dům za 22 milionů korun nechali radní postavit, aby se vyřešil nedostatek parkovacích míst v Temenici. „Náklady na jedno parkovací místo vyšly třikrát až čtyřikrát dráž, než kolik by stálo na běžném sídlišti. Situace v této části města však byla tristní, auta stála na chodnících, problémy s průjezdností měly sanitky, úklidové vozy i popeláři. Když se sídliště stavělo, nikdo netušil, že jednou bude mít každá rodina auto, nebo dokonce dvě,“ vysvětlil Přichystal.

parkovací stání v Šumperku

Nový parkovací dům, při jehož výstavbě se podařilo využít nerovnosti terénu, pojme v prvním podlaží 48 aut, do druhého se vejde 60 vozů. Šest míst je vyhrazeno pro invalidy. V Temenici tak přibylo celkem 114 parkovacích míst, problémy s auty stojícími podél cest však stále přetrvávají.

parkovací stání v Šumperku

Obyvatelé se proto obrátili na vedení města se žádostí zakázat parkování u obchodního centra. „Je to tam nepřehledné, špatně se přechází. Horké chvilky zažívají i řidiči, kteří nevědí, kdo jim vstoupí do cesty,“ popsala situaci žena žijící v Temenici. „Dva autobusy jedoucí proti sobě mají problém vyhnout se, je to riziková oblast,“ připouští tajemník Holub, podle něhož se vedení města bude podnětem obyvatel zbývat. „Lidé chtějí vyklidit zatáčku na Finskou ulici, kde řidiči nechávají své vozy, ačkoliv už k tomu nemají důvod,“ řekl Holub.

parkovací stání v Šumperku

Parkování v novém objektu lze využít zdarma, o jeho zpoplatnění radní zatím neuvažovali. Do přízemního stání se vjíždí z Temenické ulice, do patra z Finské. Na jaře má být dokončena protiskluzová úprava schodiště, venkovní úpravy a výsadba zeleně.

Autor: red.,V. Krejčí, foto: sumpersko.net

Fotogalerie

Temenice - parkovací stání v Šumperku       foto: sumpersko.net

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Mikulov bavil Šumperk I.

Mikulov bavil Šumperk I.

Fotek: 36
Přidáno: 13.05.2019

Mikulov bavil Šumperk II.

Mikulov bavil Šumperk II.

Fotek: 42
Přidáno: 13.05.2019

Velikonoce na zámku Velké Losiny

Velikonoce na zámku Velké Losiny

Fotek: 23
Přidáno: 20.04.2019

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.