Šumperští studenti se dozvěděli: "Káva se nevaří a piccolo se neříká!"
14. dubna 2013 - 14:50
Barista Michal Křížka v Šumperku školil
ze školení studentů zdroj foto:SOŠ Šumperk
Pozvání studentské společnosti GTA na Střední odborné škole v Šumperku, stejně jako minulý rok - informovali jsme ZDE, přijal barista Michal Křížka. Ve čtvrtek 21. března učil studenty, jak správně připravit espresso, cappuccino a další nápoje pomocí presovače.
Pan Křížka si prošel jako zaměstnanec několika velkými kávovými společnostmi. Jejich fungováním byl natolik znechucen, že se rozhodl podnikat na živnostenský list a nyní školí a poskytuje poradenství. Až ho ale přestane školení bavit, tvrdí, že si asi určitě otevře malou kavárnu, která nebude určena pro masy, ale pro milovníky dobré kávy.
„Hned po představení se nás barista upozorňuje na nesprávné výrazy spojené s kávou a její přípravou. Jakékoliv zdrobněliny, jako “preso” nebo “presíčko” jsou nesprávné. Piccolo je úplně špatně! Nikde ve světě se s piccolem nesetkáte, jedná se ryze o český, případně slovenský nešvar. Další omyl je, že káva se vaří. Při přípravě kávy se používá voda o teplotě dvadevadesát, maximálně pětadevadesát stupňů, bodu varu nikdy nedosáhne a s vařením tedy nemá příprava kávy nic společného,“ popisuje student 4. A ,SOŠ Šumperk Aleš Kroutil.
Kurz začal v 8.00 a do polední pauzy nám lektor Křížka stručně představil historii kávy, její hlavní producenty, naučil nás rozeznat kávu pochybné kvality už podle jejího popisu od výrobce a přitom několikrát opakoval to podstatné - káva je ovoce.
Po obědě přišla na řadu praxe. Začali jsme ochutnávkou více než pěti druhů kávy. Mohli jsme je srovnat nejen podle vůně a vzhledu kávových bobů a namleté kávy, ale i podle chutě připraveného epressa.
Když studenti připravovali základní nejjednodušší nápoj (espresso) většinou bojovali s pákami presovače nebo zapomněli na správné množství nápoje a většinou připravili více než požadovaných 30 ml. Největší komplikace studenti zažili při přípravě cappuccina, především při šlehání mléčné pěny. Ta totiž musí mít nejen určitý objem a teplotu, ale také i strukturu.
„V kurzu jsme se naučili připravovat šest nápojů, což, jak pan Křížka poznamenal, stačí k sestavení nápojového lístku, a když nás upozorňoval, že nabízí i druhý kávový kurz, jehož náplní je pražení kávy a ochutnávání metodou cupping, většina studentů se shodla, že by o kurz měla zájem. Na závěr jsme obdrželi certifikát potvrzující úspěšné absolvování kurzu a odcházeli jsme v podvečer před pátou hodinou s vědomím že, až se budeme dožadovat u obsluhy kavárny “správného” espressa, nebo z pozice baristy přesvědčovat hosta o neexistujícím piccolu, máme přinejmenším kvalitní argumenty podložené teorií i praxí,“ dodává Aleš Kroutil.
Autor: red.,Aleš Kroutil, zdroj foto: SOŠ Šumperk
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.