Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 05. prosince 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Lesníci začínají rozvážet do dětských zařízení stovky darovaných stromků

05.12.2023 - Lesníci začínají rozvážet do dětských zařízení...

Počasí

05.12.2023 - Úterý

Teplota: -1 / -3 - Sníh

06.12.2023 - Středa

Teplota: 0 / -2 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Šumperští studenti si připomenuli Jana Zajíce

27. února 2018 - 22:27

Zpět na seznam článků

V době událostí tzv. Pražského jara v roce 1968 studoval šumperskou „průmyslovku“

Šumperští studenti si připomenuli Jana Zajíce

Šumperk - vzpomínková akce zdroj foto: mus

V pátek 23. února byly předány ve Vítkově Ceny Jana Zajíce, který se po vzoru Jana Palacha rozhodl stát lidskou pochodní číslo dvě, aby tak svou obětí vyjádřil protest proti sovětské okupaci a také vyburcoval národ proti smiřování se s nastupující normalizací. 25. února 1969 se upálil na Václavském náměstí. Pietní vzpomínková akce proběhla také u jeho busty u šumperské „průmyslovky“. 

Ve Vítkově byly ve stejný den, rodném městě Jana Zajíce, slavnostně uděleny Ceny Jana Zajíce talentovaným mladým osobnostem tohoto městečka v opavském okrese. Cena byla udělena ve dvou kategoriích. Cenu v první kategorii žáků do patnácti let získal Vítězslav Jahn z nedaleké Melče, jenž exceloval v Soutěži mladých mediálních talentů, předsedá Ekotýmu na základní škole v Melči a je aktivní v práci v melčské farnosti. V druhé kategorii získal ocenění Gabriel Pisani zejména za úspěchy ve filozoficko-esejistické soutěži a za postup do mezinárodního kola v Rotterdamu na téma „Nebojme se myslet“.

Cena Jana Zajíce - Vítkov 2018 zdroj foto: mus

Slavnostního podvečera se vedle bratra a sestry Jana Zajíce, zástupců Senátu PČR a Moravskoslezského kraje zúčastnil místostarosta města Šumperka Jan Přichystal a také zástupce ředitele VOŠ a SPŠ Šumperk Roman Unzeitig. Samotnému předávání cen předcházelo pietní setkání u hrobu Jana Zajíce na Vítkovském hřbitově s položením kytic. Také v Šumperku se uskutečnila pietní vzpomínka. Studenti VOŠ a SPŠ Šumperk se v dopoledních hodinách shromáždili u busty Jana Zajíce u budovy školy.

Jan Zajíc se narodil v roce 1950 ve Vítkově. V době událostí tzv. Pražského jara v roce 1968 studoval šumperskou „průmyslovku“. V únoru roku 1969 se po vzoru Jana Palacha rozhodl stát lidskou pochodní č. 2, aby tak svou obětí vyjádřil protest proti sovětské okupaci a také vyburcoval národ proti smiřování se s nastupující normalizací. 25. února 1969 se upálil na Václavském náměstí v Praze.Před třemi lety studenti Gymnázia Šumperk a VOŠ a SPŠ Šumperk ve spolupráci s Občanským sdružením PANT vytvořili u příležitosti tohoto výročí putovní výstavu s názvem Příběh Jana Zajíce.

Autor: red., O. Hajduková, zdroj foto: mus

Fotogalerie

Šumperk - vzpomínková akce           zdroj foto: mus

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.