Šumperští studenti si připomenuli Jana Zajíce
27. února 2018 - 22:27
V době událostí tzv. Pražského jara v roce 1968 studoval šumperskou „průmyslovku“
Šumperk - vzpomínková akce zdroj foto: mus
V pátek 23. února byly předány ve Vítkově Ceny Jana Zajíce, který se po vzoru Jana Palacha rozhodl stát lidskou pochodní číslo dvě, aby tak svou obětí vyjádřil protest proti sovětské okupaci a také vyburcoval národ proti smiřování se s nastupující normalizací. 25. února 1969 se upálil na Václavském náměstí. Pietní vzpomínková akce proběhla také u jeho busty u šumperské „průmyslovky“.
Ve Vítkově byly ve stejný den, rodném městě Jana Zajíce, slavnostně uděleny Ceny Jana Zajíce talentovaným mladým osobnostem tohoto městečka v opavském okrese. Cena byla udělena ve dvou kategoriích. Cenu v první kategorii žáků do patnácti let získal Vítězslav Jahn z nedaleké Melče, jenž exceloval v Soutěži mladých mediálních talentů, předsedá Ekotýmu na základní škole v Melči a je aktivní v práci v melčské farnosti. V druhé kategorii získal ocenění Gabriel Pisani zejména za úspěchy ve filozoficko-esejistické soutěži a za postup do mezinárodního kola v Rotterdamu na téma „Nebojme se myslet“.
Slavnostního podvečera se vedle bratra a sestry Jana Zajíce, zástupců Senátu PČR a Moravskoslezského kraje zúčastnil místostarosta města Šumperka Jan Přichystal a také zástupce ředitele VOŠ a SPŠ Šumperk Roman Unzeitig. Samotnému předávání cen předcházelo pietní setkání u hrobu Jana Zajíce na Vítkovském hřbitově s položením kytic. Také v Šumperku se uskutečnila pietní vzpomínka. Studenti VOŠ a SPŠ Šumperk se v dopoledních hodinách shromáždili u busty Jana Zajíce u budovy školy.
Jan Zajíc se narodil v roce 1950 ve Vítkově. V době událostí tzv. Pražského jara v roce 1968 studoval šumperskou „průmyslovku“. V únoru roku 1969 se po vzoru Jana Palacha rozhodl stát lidskou pochodní č. 2, aby tak svou obětí vyjádřil protest proti sovětské okupaci a také vyburcoval národ proti smiřování se s nastupující normalizací. 25. února 1969 se upálil na Václavském náměstí v Praze.Před třemi lety studenti Gymnázia Šumperk a VOŠ a SPŠ Šumperk ve spolupráci s Občanským sdružením PANT vytvořili u příležitosti tohoto výročí putovní výstavu s názvem Příběh Jana Zajíce.
Autor: red., O. Hajduková, zdroj foto: mus
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.