fitnesskotelna
Zde je místo pro Vaši reklamu
zima
Středa 29. ledna 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Zaměstnanci Porodnicko-gynekoligické kliniky dorazili ke skupinovému odběru

29.01.2020 - Zaměstnanci Porodnicko-gynekoligické kliniky dorazili ke...

Počasí

29.01.2020 - Středa

Teplota: 3 / -1 - prehanky-Sníh

30.01.2020 - Čtvrtek

Teplota: 4 / 1 - Sníh

loutka dva

Šumperští studenti v partnerském městě Sulmona

21. března 2019 - 19:48

Zpět na seznam článků

Zúčastnili se projektu „We are the Europe. Euroskepticismus?

Šumperští studenti v partnerském městě Sulmona

Šumperští studenti v partnerském města Sulmona zdroj foto: mus

Zatímco většina šumperských žáků a studentů si ve druhém březnovém týdnu užívala jarní prázdniny, dvě desítky z nich vyrazily do partnerského města Sulmona v Itálii, aby aktivně zúčastnily projektu „We are the Europe. Euroskepticismus? No, thanks!“ spolufinancovaného fonndy Evropské unie a městy Šumperk a Sulmona.

Akce se uskutečnila od 11. do 15. března v italském městě Sulmona, jež se nachází ve střední Itálii v regionu Abruzzo. Předloni uzavřelo město Šumperk s italskou Sulmonou smlouvu o partnerské spolupráci.

Do Itálie vyjelo devatenáct studentů ze Střední zdravotnické školy Šumperk, Střední odborné školy Šumperk, Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy Šumperk a Střední školy železniční, technické a služeb Šumperk. „Studenti se v doprovodu zástupců města a svých učitelů vydali do Itálie naplňovat jedno z nejdůležitějších poslání Evropské unie – navázat a rozvíjet nová přátelství napříč národy, naučit se vzájemné spolupráci, poznat cizí kultury a prezentovat tu svoji,“ říká starosta Tomáš Spurný.

Šumperští studenti v partnerském města Sulmona zdroj foto: mus

Studenti byli po celý týden ubytovaní u svých italských protějšků, se svými italskými spolužáky chodili do školy a zúčastňovali se aktivit spojených s projektem. Součástí konference byla i prezentace logotypů projektu. „Každá škola si připravila grafický návrh logotypu projektu, který veřejnosti na konferenci prezentovala a popsala jeho filosofii. Šumperské školy reprezentovalo logo od Davida Buriana ze třetího ročníku grafického designu místní průmyslovky. Jeho logo, které pomocí tří tančících postav v barvách participujících měst a EU vyjadřující vzájemnou harmonii a spolupráci, patřilo jednoznačně k nejlepším,“ říká Bohuslav Vondruška, referent oddělení kultury a vnějších vztahů, jenž akci připravoval z české strany.

Během pobytu se studenti dozvěděli podrobnosti z historie Sulmony, navštívili jeho muzeum, účastnili se konference „Budoucnost Evropy a politiky místního rozvoje“ s významnými italskými zástupci Evropské komise a Evropského parlamentu, viděli sídlo správy Národního parku Maiella, ale také bývalý zajatecký tábor č. 78 Fonte D’Amore, kde bylo za první světové války vězněno mnoho československých vojáků a kde také řada z nich na následky epidemie španělské chřipky zemřela. „Studenti byli po celou dobu odkázání na své znalosti cizího jazyka – se svými italskými kamarády komunikovali bez cizí pomoci výhradně anglicky,“ dodává Vondruška.

Město Šumperk by v blízké budoucnosti chtělo navázat na tento úspěšný projekt a zorganizovat podobnou akci i v Šumperku. „Byla by škoda nevyužít nově vzniklých přátelství a nepokračovat v posilování mezinárodních vztahů. Pokusíme se najít vhodný dotační titul, abychom mohli italské přátele přivítat v Šumperku a navázat na téma tohoto projektu,“ říká starosta Tomáš Spurný. „Partnerskému městu Sulmona patří velké díky za to, že tento důležitý projekt připravilo a že nás v krásném a rozmanitém prostředí regionu Abruzzo přivítalo,“ uzavírá starosta.

Autor: red., O. Hajduková, zdroj foto: mus

Fotogalerie

Šumperští studenti v partnerském města Sulmona   zdroj foto: mus

Další články z rubriky

Investice kraje budou pokračovat

Investice kraje budou pokračovat

Splácení dluhu zrychlí

Dlouhé stráně vloni navštívilo přes 93 tisíc lidí

Dlouhé stráně vloni navštívilo přes 93 tisíc lidí

Obliba industriálních turistiky je v Česku mimořádná

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.