Nemocnice Šumperk - lékárna
sportovní herna
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 20. listopadu 2018 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Radnice představila akci „Vánoce v Šumperku 2018“

19.11.2018 - Radnice představila akci „Vánoce v Šumperku 2018“ -...

Počasí

obcasny-Déšť

20.11.2018 - Úterý

Teplota: 5 / -1 - obcasny-Déšť

Zataženo

21.11.2018 - Středa

Teplota: 6 / 1 - Zataženo

movebr 2018

Šumperští umělci vystavují v Praze

04. června 2018 - 22:44

Zpět na seznam článků

Lubomír Bartoš, Günter Hujber, Anežka Koval, Miroslav Koval, Věra Kovářová, Dagmar Koverdynská, Jaroslav Minář, Zdeňka Rambousková, Antonín Suchan, Petr Válka

Šumperští umělci vystavují v Praze

Šumperští umělci vystavují v Praze zdroj foto: VMŠ

V pražské galerii Lapidárium se ve středu 30. května za účasti starosty města Zdeňka Brože konala vernisáž kolektivní výstavy desítky šumperských výtvarníků. Během večera vystoupila písničkářka Anna Lukášová s kapelou Litera, muzikantské uskupení z Loučné nad Desnou. Název výstavy Šumperk, inspirující brána Jeseníků odkazuje k regionu, kde všichni vystavující autoři žijí a tvoří.

Anna Lukášová s kapelou Litera na zahájení výstavy šumperských výtvarníků v Praze, 30. květen zdroj foto: VMŠ

Myšlenka představit regionální výtvarníky a spolu s nimi samotné město Šumperk v Praze se zrodila v Unii výtvarných umělců Olomoucka. Organizačního zajištění výstavy s finanční záštitou Olomouckého kraje se ujalo Vlastivědné muzeum v Šumperku. Celou významnou kulturní událost podpořilo město Šumperk.

Proslov starosty města Zdeňka Brože na zahájení výstavy šumperských výtvarníků v Praze, 30. květen zdroj foto: VMŠ

Až do 27. června tak mají Pražané i turisté v působivých prostorách galerie, nacházející se nedaleko Staroměstského náměstí na ulici Rámová č. 6, možnost zhlédnout tvorbu umělců ze Šumperka a jeho okolí.

Lubomír Bartoš vystavuje abstraktní malby, jeho méně známé téma, kterým se zabýval již v 60. letech.

Mezi sběrateli exlibris ceněný Günter Hujber prezentuje grafiky, Anežka Kovalová lyricky laděné komorní malby inspirované přírodou Jeseníků a výtvarník a galerista Miroslav Koval kresby tuší a průsvit.

Věra Kovářová do Prahy přivezla veselé koláže sestavené ze svých litografií, Dagmar Koverdynská dřevořezby dýchající pohodou domova. Jaroslav Minář se představuje jako malíř, grafik i sochař, v jeho dílech se prolínají silné motivy ženy a hudby.

Zdeňka Rambousková vystavuje impresionisticky laděné krajinomalby a Antonín Suchan kromě svých charakteristických dřevořezeb organických tvarů přivezl také asambláž z vyřazených tiskařských literek, dílo, které předznamenává jeho právě vznikající monumentální Poctu Johannesu Guttenbergovi pro dokončované interiéry Městské knihovny T. G. Masaryka Šumperk. Svérázný humor tisků Petra Válka jistě pobaví každého, kdo do galerie, která původně vznikla jako prostor pro prezentaci zachráněných soch barokních mistrů jako M. B. Braun či O. Mosto, zavítá.

slavnostní zahájení výstavy šumperských výtvarníků, Praha, galerie Lapidárium, Rámová 6. zdroj foto: VMŠ

Politika galerie s volným vstupem pro všechny milovníky umění jistě přinese šumperským umělcům celou řadu nových obdivovatelů.

pozvánka na výstavu zdroj: VMŠ

 

Autor: red., K. Lipenská - VMŠ, zdroj foto: VMŠ

Fotogalerie

 Šumperští umělci vystavují v Praze      zdroj foto: VMŠ

Další články z rubriky

Opilý řidič boural na Štítecku

Opilý řidič boural na Štítecku

Dalšího motoristu pod vlivem alkoholu zastavila policejní hlídka v Zábřehu

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.