Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 16. srpna 2022 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Ani praktické, ani oblíbené

16.08.2022 - Ani praktické, ani oblíbené - Už šestnáct let lze v...

Počasí

16.08.2022 - Úterý

Teplota: 29 / 16 - SkoroJasno

17.08.2022 - Středa

Teplota: 30 / 15 - SkoroJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Superhrdinové Strážci poznání hledají odvážlivce

28. června 2022 - 17:06

Zpět na seznam článků

Kteří splní výzvu

Superhrdinové Strážci poznání hledají odvážlivce

ilustrační snímek zdroj foto: archiv upol

Prázdniny jsou za dveřmi a s nimi také nezapomenutelná letní dobrodružství. Tým Pevnosti poznání, science centra Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (UP), myslí na malé i velké návštěvníky a zve na interaktivní aktivity napříč všemi expozicemi i venkovním areálem a univerzitním městem.

Již první prázdninový týden se dětem naskytne jedinečná příležitost vyzkoušet si novou Letní misi Strážců poznání. Jedná se komiksový příběh superhrdinů, kteří bojují proti nevědomosti, lžím a falešným vědcům. Ve vědeckém centru bude k dispozici nová hrací karta, která účastníky zavede na trenažér pilotů a astronautů či do laboratoře, kde si vyrobí sliz nebo si pohrají s roboty z lega. Ti odvážnější si mohou vyzkoušet chemické pokusy a nechat si třeba „zapálit“ ruku.

Možností, jak si zábavnou formou rozšířit obzory, je však mnohem více. „Na prázdniny jsme připravili výběr z aktivit, které jsou mezi veřejností během celého roku nejoblíbenější. Chceme návštěvníky pobavit a také jim nabídnout soutěž o zajímavé ceny. Věříme ale, že rodiče dětem návštěvu dopřejí třeba už po předání vysvědčení,“ pozval do Pevnosti poznání Matěj Dostálek, ředitel Centra popularizace Přírodovědecké fakulty UP.

Další program je určený nejen rodičům, ale i vedoucím letních táborů, skautům a dalším zájmovým skupinám. Nabídka letních vzdělávacích programů je široká a věnuje se biologii, historii, zeměpisu, geografii, matematice, fyzice i výtvarce. Objednávat se dá online prostřednictvím objednávkového systému. „Ve spolupráci s partnery jsme pro žáky připravili online vzdělávací soutěž ve finanční gramotnosti nazvanou Filipův pohár. Stačí si stáhnout aplikaci a soutěžit na témata peníze, hospodaření domácnosti, finanční produkty, moderní platební metody, online rizika nebo zodpovědné zadlužování,“ doplnil programový ředitel Roman Chvátal.

Hru vytvořil talentovaný vysokoškolák Ondřej Biemann. „Badatelé půjdou po stopách smyšleného vědce Artura, který svými vynálezy usnadnil život spoustě lidí. Protože se ale bál, že by se jeho plánky a nákresy dostaly do nesprávných rukou, ukryl je na konci života na bezpečné místo. A vymyslel sérii úkolů, bez jejichž splnění se k materiálům nikdo nedostane. V našem příběhu hraje ještě důležitou roli jeho pravnuk Erik, ale víc nechci prozrazovat,“ popsal děj student, který je absolventem Geoinformatiky a geografie na Přírodovědecké fakultě UP a zároveň působí jako lektor a průvodce v Pevnosti poznání.

Milovníci vesmírných dálek mohou od srpna zhlédnout novou fulldome projekci z dílny studia Krutart. Animovaný film 3-2-1 START! je o odvaze a vynalézavosti, které jsou nezbytnou výbavou pro cestu do vesmíru. Pořad bude uveden při spuštění nové projekční techniky. „Mám velkou radost, že se naše planetárium dočkalo rekonstrukce, při níž budeme měnit projektor a veškerou techniku. Proto prosím návštěvníky o trpělivost, od 18. července bude probíhat oprava kopule a bude nutné prostor na několik dní uzavřít,“ řekla Anna Krčmářová, koordinátorka expozice Světlo a tma v Pevnosti poznání.

Příchozí se mohou zapojit také do několika motivačních programů, které jsou připraveny ve spolupráci s partnery z oblasti vzdělávání a cestovního ruchu. Pro nejmenší návštěvníky je připravena také hra S kočičkou Olou po Olomouci, která opět oživuje letní turistickou sezónu ve městě. Hra je určena rodinám s dětmi, malým táborníkům i všem dětským sdružením, která v průběhu prázdnin zavítají do starobylého centra Olomouce.

Autor: red., E. Havrlant

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto: archiv upol
ilustrační snímek               zdroj foto: archiv upol

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Výstava mečíků v Rapotíně III.

Výstava mečíků v Rapotíně III.

Fotek: 63
Přidáno: 06.08.2022

Výstava mečíků v Rapotíně II.

Výstava mečíků v Rapotíně II.

Fotek: 54
Přidáno: 06.08.2022

Výstava mečíků v Rapotíně I.

Výstava mečíků v Rapotíně I.

Fotek: 68
Přidáno: 06.08.2022

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.