Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 29. května 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Sportovní hry seniorů

29.05.2024 - Sportovní hry seniorů - Konal se již devátý ročník

Počasí

29.05.2024 - Středa

Teplota: 20 / 13 - Oblačno

30.05.2024 - Čtvrtek

Teplota: 20 / 11 - obcasny-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Sv. Florián stráží výstavu hasičů v Šumperku

05. června 2015 - 11:47

Zpět na seznam článků

„Nehledej ni zisku, ni slávy, nýbrž jen povinnosti bratrské pomoci v neštěstí…“

Sv. Florián stráží výstavu hasičů v Šumperku

Šumperk - výstava hasičů ve VM foto: sumpersko.net

Srdnatým mužům i ženám, kteří neváhají v případě potřeby svést boj s ohněm či jinými přírodními živly a katastrofami, je věnována nejnovější výstava Vlastivědného muzea v Šumperku. „Bližnímu k ochraně, vlasti k obraně. Bohu ku cti, bližnímu ku pomoci,“ je motem expozice Hasiči – pracovitost, statečnost, obětavost. V Pavlínině dvoře bude k vidění až do konce září.

výstava hasičů v šumperském muzeu foto:sumpersko.net

Vůbec první výstava šumperského muzea zasvěcená tomuto tématu je výsledkem mnohaletého bádání historičky Dagmar Tempírové-Kotrlé. „Představujeme nejen předměty z našich sbírek, ale také exponáty zapůjčené profesionálními i dobrovolnými hasiči,“ přiblížila autorka.

Marie Gronychová - ředitelka VM Šumperk a historička Dagmar Tempírová - Kotrlá foto:sumpersko.net

K vidění jsou ruční hasičské stříkačky, hadice a další výstroj, uniformy, přilby, prapory, poháry, vyznamenání, kroniky, diplomy, pozvánky na plesy, brožury i publikace. Nechybí ani socha svatého Floriána, patrona hasičů, zapůjčená římsko-katolickou farností z Jedlí.

slavnostní vernisáž foto:sumpersko.net

Výstava, která se věnuje nejen minulosti, ale také současnosti hasičských sborů, je určená i dětem. Nejmenší návštěvníci ocení modely hasičských vozů a mohou si složit tematické puzzle.

výstava hasičů v šumperském muzeu - sv. Florián foto:sumpersko.net

Doprovodné texty přibližují historii, významné osobnosti i hasičské desatero. „Nehledej v dobrovolném sboru ni zisku, ni slávy, nýbrž jen povinnosti bratrské pomoci v neštěstí,“ zní první přikázání. „Pamatuj, že na dobrovolníku se žádá povaha přímá, šlechetná a vlastenecká, v pospolitosti jednání počestná a vlídná,“ stojí v hasičském kodexu cti.

výstava hasičů v šumperském muzeu foto:sumpersko.net

Návštěvníci výstavy se dozvědí, že první hasičské sbory na Moravě začaly vznikat v sedmdesátých letech 19. století. Jednotný stejnokroj byl zaveden v roce 1882. V padesátých letech minulého století se z hasičů stali požárníci. V roce 1990 byly obnoveny sbory dobrovolných hasičů.

FOTOGALERIE: Hasiči a historie

výstava hasičů v šumperském muzeu foto:sumpersko.net

Zahájení unikátní výstavy si nenechal ujít ani Martin Žaitlik, šéf šumperského územního odboru Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje. „Požární ochrana v našem státě není postavena pouze na profesionálech, ale na spolupráci s ostatními složkami záchranného systému, a především s dobrovolnými hasiči. Výstava zachycuje vývoj obětavosti lidí, kteří jsou a i v minulosti byli kdykoliv ochotni pomoci ostatním. Ohlásilo se už několik zahraničních delegací, které by ji rády zhlédly,“ řekl na vernisáži.

Martin Žaitlik, šéf šumperského územního odboru Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje foto: sumpersko.net

slavnostní vernisáž foto:sumpersko.net

Unikátní výstava bude k vidění i o prázdninách. Ve středu 29. července muzejníci přichystají hasičský dětský den. Temeničtí hasiči uspořádají v sobotu 19. září soutěž pro děti. V září se odehraje také jednodenní seminář o historii a současnosti hasičstva, určený jak pro odbornou, tak i laickou veřejnost.

výstava hasičů v šumperském muzeu foto:sumpersko.net

Na přípravě výstavy se podílel Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje, spolek Bezpečný Šumperk, Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, Okresní sdružení hasičů Šumperk, Státní okresní archiv Šumperk, firma Hatech – hasicí technika Jaroslav Žálčík a Hasičská vzájemná pojišťovna.

Autor: red., V. Krejčí, foto: sumpersko.net

Fotogalerie

Šumperk - výstava hasičů ve VM      foto: sumpersko.net

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

VESELENÍ šumperské školky

VESELENÍ šumperské školky

Fotek: 93
Přidáno: 24.05.2024

Gastro festival Jídlo na ulici

Gastro festival Jídlo na ulici

Fotek: 65
Přidáno: 18.05.2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Fotek: 109
Přidáno: 11.05.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.