Světová floristika na jarní výstavě Flora Olomouc
14. března 2025 - 12:44
Hlavní expozici vytvoří mezinárodně uznávaný florista Róbert Bartolen

jarní Flora Olomouc - ilustrační foto zdroj: archiv VFO
Fascinující propojení květinového designu s uměním, sklem a vizí budoucnosti. Tento neopakovatelný zážitek – překročení hranic tradiční floristiky – přinese během pouhých čtyř dnů svým návštěvníkům mezinárodní jarní výstava Flora Olomouc. A to díky centrální expozici, kterou pod názvem Paralelní květy v pavilonu A se svým týmem vytvoří mezinárodně uznávaný florista Róbert Bartolen.
Největší svátek květin a zahradníků v České republice – výstava Flora Olomouc 2025 se koná od čtvrtku 24. do neděle 27. dubna. Vstupenky za nejlepší ceny jsou už k dostání na webu výstaviště. Součástí 67. ročníku jarní výstavy jsou mimo jiné i velké Zahradnické trhy, Národní výstava bonsají a suiseki, floristické show či velká floristická soutěž Pohár Flory.
Etablovaný, mezinárodně uznávaný slovenský florista Róbert Bartolen využije při zrodu centrální expozice své jedinečné zkušenosti z různých zemí i kultur. Jeho díla jsou oceňována na celé planetě. Půjde tak o zcela nový koncept a neotřelý přístup k centrální expozici na jarní výstavě. „Práce Róberta Bartolena se vyznačuje kreativním propojením různorodých stylů a přístupů, což plánuje ukázat i v designu centrální expozice. Nabídne tak přehlídku nejen květin samotných, ale i jejich různých transformací v kooperaci se světelným, technologickým a audiovizuálním uměním,“ popisuje ředitelka výstaviště Eva Fuglíčková.
Centrální expozice Paralelní květy tak bude tento rok věnovaná hned několika typům floristických technik a pokrokových inovací. Jde o to, aby výstava přinesla z pohledu odborné veřejnosti poctivé řemeslo. „Mým cílem je poukázat na to, že floristika je plnohodnotný, rozvinutý směr designu. A to přesto, že se často před veřejností prezentuje jako lehce naučitelný obor, v němž se na hobby workshopu stačí naučit, jak uvázat kytici, aby z vás ze dne na den stal florista. Rád bych, aby tato expozice poukázala na plnost, komplexnost, inovaci a také pokrok v tomto oboru. Je k němu mít třeba umělecké, řemeslné a taktéž i zahradnické znalosti. Tak, aby působivost a jedinečnost naší práce, stála na těchto třech pilířích,“ přibližuje Róbert Bartolen.
Ke spolupráci navíc přizval dvanáct talentovaných umělců nové generace českého sklářství. Pro propagaci jarní výstavy s nimi vytvořil kreativní úvodní kampaň. Ta nabízí první pohled do světa, který na návštěvníky na konci dubna čeká v hlavní expozici. „Tento jedinečný svět plný barev, vůní a světla bude existovat pouhé čtyři dny. Poté zmizí a už nikdy nevznikne. Pro návštěvníky je to příležitost udělat si neopakovatelné fotografie," doplňuje Eva Fuglíčková.
Mladí talentovaní skláři se budou podílet i na samotné výstavě. Jejich díla doplní světovou premiéru dvanácti zcela nových kultivarů – odrůd květin, které budou na výstavě Flora Olomouc 205 vůbec poprvé k vidění. „Příznačný název hlavní expozice Paralelní květy v sobě nese poslání úcty a respektu ke starému a současně otevření mysli pro věci nové. Expozice představí to původní – poctivé řemeslné zpracování, archivní druhy květů a klasické umění jako je české sklo. Současně přinese i něco úplně nového. A to světové premiéry dvanácti květů, nové technologie ve světě floristiky a mnoho dalšího,“ doplnil Róbert Bartolen.
Kromě centrální expozice se návštěvníci výstavy Flora Olomouc 2025 mohou těšit na velké Zahradnické trhy, Národní výstava bonsají a suiseki či výstavu děl členů Unie výtvarných umělců Olomoucka doplněných floristickou výzdobou v historické oranžerie ve Smetanových sadech.
Nedílnou součástí akce bude také respektovaná floristická soutěž Pohár Flory a bohatý doprovodný program. Kromě oblíbených floristických show, workshopů a přednášek budou připraveny semináře pro odbornou veřejnost či SWAP rostlin.
Autor: red., Michal Poláček, zdroj foto: VFO
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.