Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 17. října 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Nové střední školy na Jesenicku

17.10.2019 - Nové střední školy na Jesenicku - Hejtmanství...

Počasí

17.10.2019 - Čtvrtek

Teplota: 16 / 8 - PoloJasno

18.10.2019 - Pátek

Teplota: 17 / 11 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Světový den ledvin: Ve FN Olomouc nabídnou vyšetření zdarma a bez objednání

07. března 2017 - 19:31

Zpět na seznam článků

Udělejte něco pro své zdraví včas!

Světový den ledvin: Ve FN Olomouc nabídnou vyšetření zdarma a bez objednání

FN Olomouc zdroj foto: archiv šumpersko.net

Zdarma a bez předchozího objednání mohou lidé přijít ve čtvrtek 9. března na vyšetření ledvin do Fakultní nemocnice Olomouc. Zdravotnické zařízení se tradičně připojí ke Světovému dni ledvin. Vyhlašuje jej Mezinárodní federace pro nemoci ledvin a Mezinárodní nefrologická společnost, nemocnice po celém světě si jej připomenou už podvanácté.

Cílem letošního ročníku je zvýšit povědomí o onemocnění ledvin a obezitě, která je podle odborníků jedním ze závažných rizikových faktorů pro poškození ledvin.

Podle průzkumů z posledních let trpí v České republice obezitou až pětina dospělé populace. „Statistiky na poli obezity jsou opravdu alarmující. Podle dostupných statistik trpí celosvětově obezitou více než šest set milionů lidí. S obezitou jsou často spojeny i další abnormality, jako je porucha glukózové tolerance a cukrovka, vysoký krevní tlak, poruchy krevních tuků a vysoká hladina kyseliny močové. Metabolický syndrom tvořený kombinací těchto faktorů představuje velké riziko pro zdraví společnosti, tu českou přirozeně nevyjímaje,“ upozorňuje přednosta III. interní kliniky - nefrologické, revmatologické a endokrinologické profesor Josef Zadražil.

Přednosta kliniky: prof. MUDr. Josef Zadražil, CSc. zdroj: FNOL

Právě obezita a metabolický syndrom je podle jeho slov jedním ze závažných rizikových faktorů pro poškození ledvin a rozvoj chronického selhání ledvin. „Ledviny obézních lidí musí pracovat mnohem intenzivněji, protože jsou na ně kladeny vyšší nároky. Obézní tělo totiž produkuje více zplodin metabolismu a také obsahuje větší množství krve a dalších tělesných tekutin. Aby ledviny obézního člověka zvládly zvýšené nároky uspokojit, musí zvýšit filtraci krve. Trvá-li obezita dlouhou dobu, jsou ledviny soustavně přetěžovány, což může vést k jejich postupnému poškození. Navíc se často připojuje i vysoký krevní tlak a cukrovka, což situaci ještě více zhoršuje a postup chronického onemocnění ledvin pak může být velmi rychlý,“ podotýká profesor Zadražil s tím, že obezita zvyšuje i riziko výskytu ledvinných kamenů a nádorů ledvin.

Potížím s ledvinami lze přitom podle odborníků účinně předcházet vhodnou stravou a pohybem. Dodržování zdravého životního stylu je přitom nezbytné zejména pro nemocné s už existující poruchou funkce ledvin. „Snížením tělesné hmotnosti může člověk zlepšit mnohem více, než jen svou postavu. Se snížením nadváhy se často zlepší i krevní tlak, lépe se kontroluje cukrovka a sníží se i zatížení ledvin. Zhubnutím lze upravit i zvýšený cholesterol, ulevit kloubům, snižuje se riziko vzniku některých zhoubných nádorů, ztučnění jater, nemocí žlučníku a lze se tak zbavit například i spánkové apnoe,“ vyjmenovává profesor Zadražil.

FN Olomouc - budova -j - III. interní klinika zdroj: FN Ol

V rámci Světového dne ledvin mohou zájemci ve čtvrtek 9. března v době od 7.00 do 15.00 hodin absolvovat v ambulanci III. interní kliniky - nefrologické, revmatologické a endokrinologické FN Olomouc vyšetření funkce ledvin. „Zdravotníci příchozím provedou odběr krve na sérový kreatinin, zajistí chemické vyšetření moči a močového sedimentu a změří krevní tlak. Lidé tak mohou využít příležitost udělat něco pro své zdraví a mohou si u odborníků ověřit, zda jejich ledviny fungují správně a zda nejsou poškozeny,“ upřesnil tiskový mluvčí Egon Havrlant.

Autor: red., E. Havrlant

Fotogalerie

FN Olomouc              zdroj foto: archiv šumpersko.net

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Skřítkova cesta I.

Skřítkova cesta I.

Fotek: 46
Přidáno: 16.10.2019

Skřítkova cesta II.

Skřítkova cesta II.

Fotek: 77
Přidáno: 16.10.2019

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.