Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 04. prosince 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Pět let Call centra energetiků v Zábřehu

03.12.2021 - Pět let Call centra energetiků v Zábřehu - Místo oslav...

Počasí

04.12.2021 - Sobota

Teplota: 0 / -2 - Sníh

05.12.2021 - Neděle

Teplota: 1 / 0 - Sníh

Zde je místo pro Vaši reklamu

Světový den předčasně narozených dětí

12. listopadu 2021 - 19:21

Zpět na seznam článků

Připomenou akce v Olomouci

Světový den předčasně narozených dětí

ilustrační snímek zdroj foto: archiv FNOL

Bezmála patnáct milionů dětí na celém světě se každý rok narodí předčasně. Jen v České republice jich v loňském roce bylo více než sedm tisíc. Předvést možnosti moderní medicíny a především poukázat na to, jak je pro „miminka do dlaně“ vstup do života náročný, jsou cíle Světového dne předčasně narozených dětí, který připadá na 17. listopad. Organizátorem akcí pořádaných při této příležitosti je rodičovská organizace Nedoklubko, ale významně se do nich zapojuje také Novorozenecké oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. Bude tomu tak i letos.

V olomoucké porodnici se letos narodilo dvě stě osm dětí předčasně. „Od 24. týdne těhotenství má dítě velkou šanci na přežití a to díky stále rostoucí úrovni lékařské péče. 24. týden je považován za hranici přežití, kdy má dítě šanci na plnohodnotný život. Od 28. týdne jsou šance na přežití až 95 procent. Jen u nás za deset měsíců letošního roku přišlo na svět 208 předčasně narozených dětí,“ konstatuje primář Novorozeneckého oddělení FN Olomouc Lumír Kantor.

Podle údajů Českého statistického úřadu přitom v posledních deseti letech podíl předčasně narozených dětí klesá. Vloni se narodilo přes sedm tisíc „předčasňátek“. „Je to sice potěšující statistika, ale neznamená, že bychom měli přestat si tento civilizační trend připomínat. Každodenní péče o miminka do dlaně a setkávání se statečnými rodiči mě utvrzuje v tom, že veřejnost by měla vědět a vidět, kolik úsilí společně vyvíjíme pro záchranu předčasně narozených dětí a jak je důležitý je pro dítě těsný kontakt s matkou a rodinné vazby vůbec,“ dodává primář oddělení, které se řadí ke špičkovým pracovištím v České republice.

K letošnímu Světovému dni předčasně narozených dětí připravilo olomoucké Nedoklubko ve spolupráci s Novorozeneckým oddělením hned několik akcí. „Od minulého týdne si například můžete v olomouckém Theresian Restaurantu pochutnat na dezertech v purpurové barvě, tedy barvě spojené symbolicky s nedonošenými dětmi. Výtěžek z prodeje věnuje restaurace Novorozeneckému oddělení a na podporu miminek do dlaně,“ zmiňuje koordinátorka Nedoklubka Dana Štaffová.

Druhým centrem olomouckých oslav Světového dne předčasně narozených dětí bude Galerie Šantovka. V prvním podlaží je už od pondělí 8. listopadu nainstalovaná výstava fotografií předčasně narozených dětí s odstupem času, momentek z běžné činnosti Novorozeneckého oddělení FN Olomouc a snímků podtrhujících důležitost kojení. Také zde se můžete potkat se zástupci Nedoklubka a zdravotníky z neonatologického oddělení, a to v den svátku, tedy 17. listopadu. V přízemí budou od 9 do 17 hodin odpovídat na dotazy a k vidění bude inkubátor i jeho transportní varianta, speciální polohovací pelíšky, fototerapeutické pomůcky a další vybavení. „Na panenkách si zájemci budou moci vyzkoušet resuscitaci novorozence. Od laktačních sester se pak dozví podrobné informace o kojení,“ doplňuje vrchní sestra Novorozeneckého oddělení Jana Romanová. „Naše stanoviště nemůžete minout, všichni budeme oblečení v typickém růžovopurpurovém tričku,“ dodává.

A proč je právě purpurová barvou předčasně narozených dětí? Purpurové srdce je celosvětově vnímaný symbol a ocenění za zranění v boji. Původně se udělovalo vojákům, v posledních letech myšlenku přejali i rodiče nedonošených dětí na celém světě. Purpurová barva je barva královská – barva králů a královen i všech nedonošených dětí.

Autor: red., A. Fritscher, zdroj foto: FNOL

Fotogalerie

ilustrační snímek               zdroj foto: archiv FNOL

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Fotek: 73
Přidáno: 11.11.2021

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Fotek: 74
Přidáno: 11.11.2021

východ slunce Šumperk

východ slunce Šumperk

Fotek: 35
Přidáno: 29.10.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.