Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 19. dubna 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Český pianista Michal Mašek v Zábřehu

18.04.2024 - Český pianista Michal Mašek v Zábřehu - Pozvánka na...

Počasí

19.04.2024 - Pátek

Teplota: 8 / 1 - Přeháňky-Déšť

20.04.2024 - Sobota

Teplota: 9 / 3 - Přeháňky-Déšť

Zde je místo pro Vaši reklamu

Systém elektronických dálničních známek by měl zajišťovat státní podnik CENDIS

02. března 2020 - 18:04

Zpět na seznam článků

Nová koncepce Ministerstva dopravy

Systém elektronických dálničních známek by měl zajišťovat státní podnik CENDIS

ilustační snímek zdroj: MD

Nový postup při řešení informačního systému elektronických dálničních známek (IS EDAZ) je jednodušší a hlavně levnější, než předchozí koncepce. Cena za vybudování, provoz a případný rozvoj informačního systému po následující čtyři roky bude 128 milionů korun, což je podstatně méně než původně předpokládaných 401 milionů.

Současnou koncepci připravilo Ministerstvo dopravy ve spolupráci s vládním zmocněncem pro IT a digitalizaci Vladimírem Dzurillou, státním podnikem CENDIS a Státním fondem dopravní infrastruktury. „CENDIS v postavení systémového integrátora je pro mě zárukou rychlého a maximálně úsporného řešení systému elektronické dálniční známky. Návrh nového postupu již schválila pracovní skupina pro transparentní veřejné zakázky, odbor hlavního architekta eGovernmentu a poté, co o něm byla dnes informována vláda, začneme ihned s jeho realizací,“ uvedl ministr dopravy Karel Havlíček.

Nové řešení počítá s tím, že státní podnik CENDIS převezme roli systémového integrátora projektu a zkombinuje vlastní řešení a veřejné zakázky, některé komponenty systému vyvine sám, velkou část bude soutěžit ve veřejných zakázkách. U některých služeb využije již hotová řešení z jiných projektů a také výsledky práce programátorů v rámci tzv. hackathonu, pokud to bude možné. „Naším hlavním úkolem je, aby všechny součásti systému spolu tvořily jeden funkční celek“, upozornil Jan Paroubek, pověřený řízením CENDIS a dodal: „Náklady šly dolů také díky souběhu s jinými projekty, možnosti využít techniku v majetku státu po předchozím mýtném systému, nebo například tím, že služby Call centra sdílíme pro více projektů. Podobně využijeme provozní a technický personál pro více činností. Již dříve vysoutěženou infrastrukturu můžeme podle potřeby navyšovat a hradíme pouze její skutečné využití.“

V systému se oproti původnímu návrhu objevily ještě některé novinky. „Systém napojíme i na Portál občana a portál BusinessInfo.cz,“ řekl vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla. „SFDI připravuje řešení pro distribuci elektronických dálničních známek. Chceme prodej mnohem více otevřít i pro komerční e-shopy,“ doplnil Dzurilla.

Kromě samotného informačního systému EDAZ je součástí řešení také kontrola úhrady poplatků. Jedná se o vybudování sítě kontrolních bodů a také zajištění mobilních zařízení pro použití ve vozidlech Policie ČR a Celní správy.

Náklady na vybudování kontroly budou ve výši 32 milionů korun a jejich provoz na další čtyři roky bude stát necelých 106 milionů korun. Kontrolní síť tohoto systému je možné plnohodnotně využít také pro výkon tzv. supervizora mýtného systému, čím rezort dopravy ušetří dalších 170 milionů korun. Celková úspora za nové řešení elektronické dálniční známky a mýtného auditu může dosáhnout až bezmála půl miliardy korun.

Autor: red., F. Jemelka

Fotogalerie

ilustační snímek     zdroj: MD

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.