Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pátek 14. června 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Soutěž řidičů krajských záchranek v ČR

13.06.2024 - Soutěž řidičů krajských záchranek v ČR - Na tři...

Počasí

14.06.2024 - Pátek

Teplota: 20 / 7 - Oblačno

15.06.2024 - Sobota

Teplota: 25 / 12 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Tajemné lesní krajiny Jiřího Hauschky

26. září 2023 - 13:09

Zpět na seznam článků

Ve Vlastivědném muzeu v Šumperku

Tajemné lesní krajiny Jiřího Hauschky

pozvánka na výstavu zdroj foto: VMŠ

„Uslyšel jsem prasknutí větvičky, vítr ševelil v lesních pustinách.“ Tak nazval výstavu svých obrazů malíř Jiří Hauschka, který se po řadě pozoruhodných tuzemských i mezinárodních výstavních projektů vrací do rodného Šumperka. Výstava, kterou uspořádalo Vlastivědné muzeum v Šumperku, byla zahájena ve čtvrtek 21. září za osobní účasti autora i jeho dvorního kurátora a teoretika Martina Dostála. Oživením a milým překvapením večera byly písničky sympaticky dravé dívčí kapely VoHuBa ze Štědrákovy Lhoty, která aktuálně usiluje o vydání svého debutového alba.

Ve velkorysém prostoru Výstavní síně šumperského muzea Hauschkova pestrobarevná velkoformátová plátna vyznívají více než působivě. Na první pohled je patrné, že ústředním a neustále znovu a znovu rozvažovaným tématem malíře je v posledních několika letech les, a to les poněkud záhadný, znepokojivý, s lidskými bytostmi, zvířaty i otisky současné či historické civilizace. Není až tak důležité, zda se jedná o les v Jeseníkách, odkud Hauschka pochází, nebo les, do kterého se autor zatoulal na svých cestách po světě.

Dominantou výstavy, přitahující pozornost každého návštěvníka, je čtyři a půl metru dlouhý obraz nazvaný Český les 3, který je součástí cyklu, na kterém autor dlouhodobě pracuje. Les skutečný ostatně do výstavy prorůstá v podobě několika suchých stromů, které jsou součástí výtvarné koncepce instalace. Šumperská výstava je příležitostí spatřit na vlastní oči i pro plakát výstavy zvolený obraz Zítřejší ráno z roku 2019, který vloni uváděl Hauschkovu výstavu v galerii Valentiny Foundation v lucemburském městě Remerschen, poté putoval na přehlídku stuckistů v Benátkách a nedávno jej šumperské muzeum zakoupilo do svých sbírek. Dále si návštěvníci mohou prohlédnout Hauschkovo klíčové dílo, obraz Ptačí píseň z roku 2017, které významný britský historik umění Edward Lucie-Smith zařadil do revidovaného vydání své knihy Movements in Art since 1945, nabízející náhled do dějin světového umění od konce druhé světové války do současnosti.

Výstava obrazů Jiřího Hauschky bude v šumperském muzeu k vidění do 12. listopadu. 

Jiří Hauschka, který prožil dětství v Šumperku a určitý čas strávil v Itálii a ve Velké Británii, v současnosti žije a tvoří v Praze. Jako malíř se hlásí k mezinárodnímu hnutí stuckistů. Ti se vymezují vůči konceptuálnímu umění a orientují se na tradiční malířské techniky. Hauschkovy zpravidla velkoformátové krajinomalby zachycují člověka ve chvílích útěku před expanzivní civilizací do znejišťující tajemné divočiny. Hauschkův malířský projev posledních let, stojící na pomezí abstrakce a figurace, na první pohled zaujme osobitou pestrou barevností ve spojení se zvlněnými organickými tvary, nápadně ohraničenými obrysovými liniemi. Na cestě k hledání výtvarného výrazu umělci byly inspirací otisky nespoutané jesenické krajiny a prožitá zkušenost s jejími proměnlivými barvami, mísící se s tradicemi kanadských krajinářů počátku 20. století.

Autor: red., Kristina Lipenská - historička umění, foto: VMŠ

Fotogalerie

pozvánka na výstavu   zdroj foto: VMŠ
pozvánka na výstavu   zdroj foto: VMŠ
pozvánka na výstavu   zdroj foto: VMŠ

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

VESELENÍ šumperské školky

VESELENÍ šumperské školky

Fotek: 93
Přidáno: 24.05.2024

Gastro festival Jídlo na ulici

Gastro festival Jídlo na ulici

Fotek: 65
Přidáno: 18.05.2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Zábřeh - historická vozidla 2024

Fotek: 109
Přidáno: 11.05.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.