Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Sobota 31. července 2021 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Letní Flora Olomouc – Souznění s přírodou

30.07.2021 - Letní Flora Olomouc – Souznění s přírodou -...

Počasí

31.07.2021 - Sobota

Teplota: 25 / 16 - Bouřky

01.08.2021 - Neděle

Teplota: 19 / 14 - Bouřky

Zde je místo pro Vaši reklamu

Také pěstitelské pálenice v kraji zahajují výrobu

13. července 2021 - 11:36

Zpět na seznam článků

Výroba ovocného destilátu probíhá již od roku 2004 pod dozorem Celní správy ČR

Také pěstitelské pálenice v kraji zahajují výrobu

ilustrační snímek zdroj foto: CÚOLK

Se začátkem letních měsíců startuje každoroční sezóna pěstitelského pálení. Výjimkou není ani letošní rok a celníky tak zejména v následujících týdnech čeká perné pracovní období. Činit se budou zejména ti olomoučtí, kteří mají ve své působnosti celkem osmdesát jedna pálenic, což je největší počet v ČR.

Při zahájení výrobního období celníci v pálenici na měřidlo přiloží celní závěry (plomby), ověří funkčnost měřidla proteklého lihu a zaznamenají počáteční stav. Celní úřady pak průběžně kontrolují pálenice v zákonem stanovené lhůtě a to nejméně jednou za dva měsíce. „Spotřební balení pocházející z pěstitelského pálení nemusí být opatřeno kontrolní páskou,“ uvedl tiskový mluvčí Celního úřadu pro Olomoucký kraj David Kubenz.

Česká republika využívá udělené výjimky pro využití uplatnění snížené spotřební daně z lihu u ovocných destilátů, které pocházejí výhradně z pěstitelského pálení. „Sazba daně z lihu je v tomto případě 162 korun za litr etanolu. Běžná sazba pak činní 323 korun,“ informoval mluvčí.

ilustrační snímek zdroj foto: CÚOLK

Pěstitelské pálení podléhá celé řadě specifických podmínek, které je dobré si připomenout. „Dle zákona o lihu je pěstitelem fyzická osoba, která na vlastním pozemku nebo na pozemku, který je oprávněna užívat z jiného právního důvodu, vypěstovala ovoce. Pěstitel je oprávněn si dát vyrobit v jednom výrobním období z vlastní dodané suroviny nejvýše třicet litrů etanolu. Ovocný destilát vyrobený pěstitelským pálením nesmí být předmětem prodeje, ani předmětem skladování v prostoru, ve kterém se prodávají lihoviny pro přímou osobní spotřebu. Důležité je zde také doplnit, že za přestupkové jednání se považuje i nabízení pálenky k prodeji. Správce daně může v případě porušení nařízení udělit pokutu až do výše půl milionu korun,“ sdělil David Kubenz.

Celní úřad pro Olomoucký kraj v loňském roce vybral na spotřební dani pocházející z pěstitelského pálení částku přesahující osmdesát tři milionů korun.

Autor: red., D. Kubenz, zdroj foto: CÚOLK

Fotogalerie

ilustrační snímek         zdroj foto: CÚOLK

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.