Také pěstitelské pálenice v kraji zahajují výrobu
13. července 2021 - 11:36
Výroba ovocného destilátu probíhá již od roku 2004 pod dozorem Celní správy ČR
ilustrační snímek zdroj foto: CÚOLK
Se začátkem letních měsíců startuje každoroční sezóna pěstitelského pálení. Výjimkou není ani letošní rok a celníky tak zejména v následujících týdnech čeká perné pracovní období. Činit se budou zejména ti olomoučtí, kteří mají ve své působnosti celkem osmdesát jedna pálenic, což je největší počet v ČR.
Při zahájení výrobního období celníci v pálenici na měřidlo přiloží celní závěry (plomby), ověří funkčnost měřidla proteklého lihu a zaznamenají počáteční stav. Celní úřady pak průběžně kontrolují pálenice v zákonem stanovené lhůtě a to nejméně jednou za dva měsíce. „Spotřební balení pocházející z pěstitelského pálení nemusí být opatřeno kontrolní páskou,“ uvedl tiskový mluvčí Celního úřadu pro Olomoucký kraj David Kubenz.
Česká republika využívá udělené výjimky pro využití uplatnění snížené spotřební daně z lihu u ovocných destilátů, které pocházejí výhradně z pěstitelského pálení. „Sazba daně z lihu je v tomto případě 162 korun za litr etanolu. Běžná sazba pak činní 323 korun,“ informoval mluvčí.
Pěstitelské pálení podléhá celé řadě specifických podmínek, které je dobré si připomenout. „Dle zákona o lihu je pěstitelem fyzická osoba, která na vlastním pozemku nebo na pozemku, který je oprávněna užívat z jiného právního důvodu, vypěstovala ovoce. Pěstitel je oprávněn si dát vyrobit v jednom výrobním období z vlastní dodané suroviny nejvýše třicet litrů etanolu. Ovocný destilát vyrobený pěstitelským pálením nesmí být předmětem prodeje, ani předmětem skladování v prostoru, ve kterém se prodávají lihoviny pro přímou osobní spotřebu. Důležité je zde také doplnit, že za přestupkové jednání se považuje i nabízení pálenky k prodeji. Správce daně může v případě porušení nařízení udělit pokutu až do výše půl milionu korun,“ sdělil David Kubenz.
Celní úřad pro Olomoucký kraj v loňském roce vybral na spotřební dani pocházející z pěstitelského pálení částku přesahující osmdesát tři milionů korun.
Autor: red., D. Kubenz, zdroj foto: CÚOLK
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.