Také šumperská radnice se snaží zadržet vláhu co nejvíce ve městě
30. července 2019 - 06:27
Modelovým příkladem je kvetoucí záhon u obchodní akademie
Šumperk zdroj foto:archiv
Extrémní projevy počasí jsou sledovatelné od roku 2014. Tropické letní dny se hůře snášejí ve městech, kde se začíná čím dál častěji prosazovat nový trend v údržbě zeleně. Radnice tak jsou nuceny reagovat na klimatické změny. Jednou z novinek je i rozšíření lokalit, kde nechají vyrůst louky s květinami.
Je to téma, které by mělo zajímat urbanisty, ale také vedení měst, jak obhospodařovat zeleň, zajistit, aby lidé vodou neplýtvali a naučili se hospodařit s užitkovou vodou. „Je možné, že se velmi brzy dostaneme do doby, kdy trávníky budou to poslední, co budeme chtít napájet, protože v tuto chvíli vody je opravdu málo, v současné době se řeší, zda tolik sekat městské trávníky a parky, zda raději nezakládat louky, které budou daleko lépe udržovat vodu, a myslím si, že opravdu je blízko doba, kdy si nebudeme moci ani dovolit trávníky zavlažovat, v tuto chvíli spíše řeším to, jak se dostat do stavu, kdy nebudeme plýtvat pitnou vodu na zavlažování,“ řekl na jednání pátého šumperského zastupitelstva druhý místostarosta Jakub Jirgl.
Naše redakce v této souvislosti položila otázky Ing. Jakubu Jirglovi.
Kolik je ve městě parků, případně zelených ploch, které je nutno ošetřovat?
Jakub Jirgl: Na území města je pět parků a dva lesoparky - Cihelna a U Pekárny.
Nacházejí se na území města vzácné stromy, jejichž jedinečnost je těžko nahraditelná?
Jakub Jirgl: Na území města se nacházejí dva památné stromy. Lípa srdčitá nese jméno Johanna II. z Lichtenštejna, její obvod kmene je téměř čtyři metry a koruna je široká jednadvacet metrů. Nachází se v areálu Střední odborné školy v Zemědělské ulici. Její stáří je odhadováno na sto čtyřicet let. Druhý památný strom je na soukromém pozemku v Terezínské ulici, jde o liliovník tulipánokvětý, který je vysoký třiadvacet metrů, obvod jeho kmene dosáhl 270 centimetrů. Příští rok by mohlo být město bohatší o další památný strom, kterým by se mohl stát jilm stojící u Krenišovského náhonu.
V případě, že se zopakuje sucho, obdobné loňskému roku, je připraven akční plán zalévání či úpravy zeleně?
Jakub Jirgl: V současné době existuje harmonogram zalévání zeleně, do kterého spadá mobilní zeleň a záhony. Zalévání se provádí dvakrát týdně. Pokud bude potřeba, tento harmonogram bude upraven dle aktuální situace. Sekání trávy přizpůsobujeme současné klimatické situaci, to znamená, že jsme nastavili seč z původních tří centimetrů na sedm. Snažíme se zadržet vláhu co nejvíce ve městě. Modelovým příkladem je kvetoucí záhon u obchodní akademie. Záhon nejen zadržuje vláhu, ale je lákadlem i pro hmyz. Už nyní vytipováváme další lokality, kde by podobné záhony či kvetoucí louky mohly být. Jde o pět míst v parcích či okrajových částech města.
Od loňského roku údržbu veřejné zeleně ve městě zajišťuje firma Vykrut - zahradní služby. Jak je s touto firmou spokojen zadavatel, tedy město Šumperk?
Jakub Jirgl: S touto firmou jsme maximálně spokojeni, zatím jsme k její práci neměli jedinou připomínku. poznámka redakce: Zástupce firmy Vykrut byl přítomni na jednání 8. ZM dne 20. června a odpovídali na dotazy přítomných – viz. audiovizuální záznam ze ZM ZDE
Plánuje Šumperk vybudovat protipovodňové opatření?
Jakub Jirgl: Ano, plánuje, na této problematice intenzivně pracujeme, protože zde vidíme obrovské rezervy. V současné době již proběhlo několik jednání s okolními obcemi a projekční firmou, která vytipovává lokality a způsob řešení protipovodňové ochrany. Snažíme se o to, aby lidé byli v bezpečí a zároveň, aby zásahy do přírody byly co nejmenší, aby řešení byla.
poznémka redakce:O realizaci protipovodňových opatření v okolních obcích jsme informovali ZDE.
V případě extrémního sucha, budou zavlažovány všechna hřiště na území města?
Jakub Jirgl: Ne, o zavlažování hřišť neuvažujeme.
Jak to bude, v případě extrémního sucha, s kropením ulic? Případně kterých?
Jakub Jirgl: V případě extrémních veder počítáme s kropením ulic. Tento krok jednak osvěží vzduch v ulicích města, ale zároveň rozptyluje i smog, který se v parných dnech drží u země, což má negativní vliv především na malé děti a psy.
V současné době se upravuje lesopark Cihelna, můžete popsat, co zde přesně probíhá?
Jakub Jirgl: Této rekreační lokalitě nebyla věnována patřičná pozornost desítky let. Projektování regenerace tohoto území je těsně před dokončením. Probíhá zde průběžně prořezávka stromů, které jsou v havarijním stavu a pro své okolí nebezpečné. Čistíme okolí lokality, aby lidé nemuseli do Cihelny vcházet přes pole. Citlivá obnova lesoparku Cihelna bude v následujících dvou letech spočívat ve vyhodnocení stavu stávajících stromů a jejich případné nahrazení, doplnění o kvetoucí stromy a keře, které jistě přivítají včelaři. Vznikne zde i ovocná alej. Chtěl bych, aby byly obnoveny páteřní pěšiny i tůň, která vždy byla domovem různých druhů drobných živočichů a hmyzu. Návštěvníci se mohou těšit na naučné prvky z oblasti ekologie pro děti i dospělé, již nyní jsou nainstalovány odpadkové koše, které jsou opatřeny sáčky na psí výkaly, a lavičky. Zdůrazňuji, že činíme jen takové kroky, aby nebyl narušen ráz lesoparku. Obnovu v podobném duchu čeká i zadní část Cihelny.
Autor: red., S. Adoltová, zdroj foto:, archiv redakce, mus
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.