Také v Olomouckém kraji přepravce testoval platby kartou ve vlacích
28. července 2017 - 10:57
Po dobu testování zde proběhlo kolem dvou tisíc transakcí
ilustrační snímek zdroj foto: archiv
České dráhy po roce a půl testování postupně nasadí do provozu 382 terminálů pro bezhotovostní platby ve svých vlacích. Nejdříve – během srpna – by měly terminály zamířit do Bohumína, odkud budou vysílány na vlaky SC Pendolino. Dále budou vybaveni průvodčí z Břeclavi a cestující tak budu moci platit bezhotovostně i ve vlacích railjet. Následovat bude i doprovod vlaků v Praze, Chebu a v dalších stanicích, který obsluhuje spoje EC, IC a další vlaky vyšší kvality.
Bezhotovostní platba je služba, kterou chce dopravce nabízet, jako jednu z možností hrazení jízdného a zvýšit tak komfort cestování. „Už mnoho let mohou cestující k nákupům jízdenek využívat elektronickou peněženku na In Kartě. Při zavádění bezhotovostní úhrady jízdného formou elektronické peněženky jsme patřily k prvním průkopníkům v České republice,“ uvedla tisková mluvčí ČD Monika Bezuchová,
Bezhotovostně lze zakupovat jízdenky také v e-shopu ČD či prostřednictvím aplikace Můj Vlak. „U cestujících z neobsazených stanic předpokládáme, že využijí terminály pro platbu jízdenek. Nejde však jen o placení jízdného, ale i "doplácení" různých dalších služeb, ať už se jedná o doplatek do první třídy, zakoupení místenky, případně lůžka, ale i úhradu za přepravu kola, nebo psa. V řadě našich spojů nabízíme i možnost zakoupení jízdenek na MHD ve městě, kam cestující směřuje. U mezistátních linek si pak někdy, zvláště cizinci, dokupují naši jízdenku, když nemají mezistátní,“ jmenuje nové možnosti Michal Štěpán, člen představenstva ČD zodpovědný za osobní dopravu.
Nasazení do ostrého provozu předcházel zhruba rok a půl testování pomocí asi dvacet terminálů, které cestující mohli „potkat“ například při cestě mezi Břeclaví a Prahou ve vlacích railjet a EC.
Další terminály byly v Chebu, odkud vyjížděly na testování ve vlacích SC Pendolino a čtrnáct terminálů pak bylo využito v regionální dopravě v Olomouci, například na tratích mezi Olomoucí a Opavou nebo Prostějovem a Červenkou. Zákaznický personál u přístrojů prověřoval jednak technické možnosti, ale i zájem cestujících. „Například na Olomoucku v regionální dopravě po dobu testování proběhlo téměř dva tisíce transakcí (pozn. počet transakcí se nerovná počtu prodaných jízdenek – jednou transakcí lze zaplatit i více jízdenek najednou),“ sdělila Monika Bezuchová.
V nejbližších týdnech počítají České dráhy s nasazením terminálů na vlaky v tomto pořadí: kategorie SC Pendolino, raijljet, EC, IC, Ex a rychlících vyšší kvality kategorie Rx. „U vlaků regionální osobní dopravy nelze v řadě případů předpokládat ekonomicky efektivní využití technického zařízení vzhledem k dosahovaným tržbám. Banka totiž stanovuje minimální platby na daném terminálu za měsíc. To ovšem nevylučuje, že ve vybraných osobních vlacích v budoucnu nebudou platby kartou umožněny,“ odhaluje vize do budoucna Michal Štěpán a dodává, že kromě toho nelze vyloučit ani plošné vybavení některého z regionů v rámci účasti Českých drah v integrovaném dopravním systému.
Autor: red., M. Bezuchová
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.