Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Pondělí 20. května 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Děti se mohou letos v Šumperku protančit létem

19.05.2019 - Děti se mohou letos v Šumperku protančit létem -...

Počasí

20.05.2019 - Pondělí

Teplota: 19 / 15 - Přeháňky-Déšť

21.05.2019 - Úterý

Teplota: 18 / 11 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Tankování Gripenu za letu!

10. dubna 2013 - 23:05

Zpět na seznam článků

Poprvé nad nad ČR

Tankování Gripenu za letu!

Celkem osmdesátkrát a poprvé nad Českou republikou se první týden v dubnu čeští piloti na letounech Gripen spojili ve vzduchu s tankerem německého letectva Airbus 310  MRTT. Do třídenního výcviku českých pilotů v tankování za letu, který se odehrával zejména nad českými Krkonošemi, se zapojilo celkem pět letounů Gripen a šest pilotů z 21. základny taktického letectva.

„Výsledkem výcviku nad Českou republikou, jemuž v loňském roce předcházela náročná teoretická příprava a praktický výcvik ve švédském Ronneby, je, že v řadách českých vzdušných sil jsou dva piloti, kteří získali kvalifikaci instruktora pro tankování za letu a mohou již vést výcvik dalších příslušníků českých vzdušných sil. Další dva piloti uzavřeli výcvik se závěrem plně vycvičeni a dva zahájili praktický výcvik, ve kterém budou v následujícím období pokračovat,“ uvedla Jana Růžičková z tiskového odboru MO.

Samotný letový výcvik nad Českou republikou trval celkem dvanáct hodin. Provést tankování za letu není jednoduchým úkolem. V konečné fázi spojení musí pilot vést letoun tak, aby se sbližoval s tankovacím košem rychlostí asi 5 km/h. Pokud se spojení povede, je hrana koše asi 30 c od překrytu kabiny, což vyžaduje obrovskou pozornost pilota.

Tankování za letu

Vůbec první tankování za letu absolvovali dva piloti z 21. základny taktického letectva 28. února ve švédském Ronneby pod dohledem švédských instruktorů.

„Výcvik rozšířil řadu pilotů schopných tankovat za letu a zároveň posunul naši letku o krok dál v bojových možnostech letectva,“ konstatoval zástupce velitele 211. taktické letky kapitán Pavel Pavlík. „Schopnost tankování za letu je nezbytným předpokladem pro možnou činnost českých vzdušných sil v rámci Severoatlantické aliance,“ dodal zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálmajor Bohuslav Dvořák.

 

Autor: red.,J.Růžičková, zdroj foto:MO

Fotogalerie

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Mikulov bavil Šumperk I.

Mikulov bavil Šumperk I.

Fotek: 36
Přidáno: 13.05.2019

Mikulov bavil Šumperk II.

Mikulov bavil Šumperk II.

Fotek: 42
Přidáno: 13.05.2019

Velikonoce na zámku Velké Losiny

Velikonoce na zámku Velké Losiny

Fotek: 23
Přidáno: 20.04.2019

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.