Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Středa 20. března 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Nejlepší webové stránky mají v Mohelnici a Lipové – lázních

19.03.2019 - Nejlepší webové stránky mají v Mohelnici a Lipové –...

Počasí

Jasno

20.03.2019 - Středa

Teplota: 8 / 0 - Jasno

Oblačno

21.03.2019 - Čtvrtek

Teplota: 11 / 3 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Tankování Gripenu za letu!

10. dubna 2013 - 23:05

Zpět na seznam článků

Poprvé nad nad ČR

Tankování Gripenu za letu!

Celkem osmdesátkrát a poprvé nad Českou republikou se první týden v dubnu čeští piloti na letounech Gripen spojili ve vzduchu s tankerem německého letectva Airbus 310  MRTT. Do třídenního výcviku českých pilotů v tankování za letu, který se odehrával zejména nad českými Krkonošemi, se zapojilo celkem pět letounů Gripen a šest pilotů z 21. základny taktického letectva.

„Výsledkem výcviku nad Českou republikou, jemuž v loňském roce předcházela náročná teoretická příprava a praktický výcvik ve švédském Ronneby, je, že v řadách českých vzdušných sil jsou dva piloti, kteří získali kvalifikaci instruktora pro tankování za letu a mohou již vést výcvik dalších příslušníků českých vzdušných sil. Další dva piloti uzavřeli výcvik se závěrem plně vycvičeni a dva zahájili praktický výcvik, ve kterém budou v následujícím období pokračovat,“ uvedla Jana Růžičková z tiskového odboru MO.

Samotný letový výcvik nad Českou republikou trval celkem dvanáct hodin. Provést tankování za letu není jednoduchým úkolem. V konečné fázi spojení musí pilot vést letoun tak, aby se sbližoval s tankovacím košem rychlostí asi 5 km/h. Pokud se spojení povede, je hrana koše asi 30 c od překrytu kabiny, což vyžaduje obrovskou pozornost pilota.

Tankování za letu

Vůbec první tankování za letu absolvovali dva piloti z 21. základny taktického letectva 28. února ve švédském Ronneby pod dohledem švédských instruktorů.

„Výcvik rozšířil řadu pilotů schopných tankovat za letu a zároveň posunul naši letku o krok dál v bojových možnostech letectva,“ konstatoval zástupce velitele 211. taktické letky kapitán Pavel Pavlík. „Schopnost tankování za letu je nezbytným předpokladem pro možnou činnost českých vzdušných sil v rámci Severoatlantické aliance,“ dodal zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálmajor Bohuslav Dvořák.

 

Autor: red.,J.Růžičková, zdroj foto:MO

Fotogalerie

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.