Tátové četli dětem, nechyběli hastrmani ani postavičky z Večerníčků
31. března 2015 - 19:33
Šumperk se už počtrnácté připojil k populární Noci s Andersenem
Noc s Andersenem foto: M. Daněk - MK Šumperk
Kdo nejlépe přečte dětem pohádku před spaním? No přece táta! S tímto přesvědčením pozvaly šumperské knihovnice tatínky na letošní ročník populární Noci s Andersenem.
Pánové dorazili dobře naladěni s vyladěným hlasem a důvěru v ně vloženou rozhodně nezklamali. „Příjemně překvapili. Měli jsme sedm pozvaných, ale nakonec zůstali ještě další dva, kteří se dušovali, že do knihovny jen přivedli své ratolesti. Uměli děti zaujmout, poučit i pobavit, ukázalo se, že nad tatínky není,“ pochvalovala si knihovnice Jitka Sopperová.
Pro tatínka nebývá jednoduché vyprávět dětem pohádky. Své o tom ví i Zdeněk Svěrák, který napsal knížku Tatínku, ta se ti povedla. Pánové dostali za úkol přečíst z ní na jedno nadechnutí maminčinu nesmírně dlouhou větu. S dětskými nocležníky si také vyzkoušeli hru Tatínku, nezlob se! Hrálo se s živými „figurami“, taťkové plnili různé úkoly a zosobňovali postavy z Večerníčků.
Televizního skřítka, jenž každý večer navštěvuje obrazovky a přináší pohádky na dobrou noc, pak děti kreslily. Zhostily se úlohy zpodobnit ho, jak by vypadal, kdyby výtvarník Radek Pilař postavičku nevymyslel v šedesátých letech, ale dnes. „Večerníčka jednadvacátého století děti obdařily helmou, která je proti úrazu určitě účinnější než papírová čepice. K rychlému pohybu po ulicích mu jeden z malých tvůrců propůjčil skateboard. Vznikly povedené obrázky, ze kterých teď v knihovně máme výstavku,“ přiblížila Sopperová.
Večerníčkovské téma tatínkové doprovodili tím, že naučili děti skládat papírové čepice a lodičky. Další inspirací pro malé čtenáře se stala kniha Petry Braunové 3333 km k Jakubovi. „Vypravuje o tatínkovi, jenž hledá cestu ke svému synovi a najde ji prostřednictvím pouti do Santiaga de Compostela. Naše malá noční pouť nesměřovala do dalekého Španělska, ale za Duhou, tedy do stejnojmenného šumperského knihkupectví,“ vysvětlila Sopperová.
Nocležníci v Duze se připojili k celorepublikové oslavě stého výročí narození Jana Drdy, který pro děti napsal knížku Hastrmani. Knihkupectví se proto proměnilo v říši vodníků a odehrála se tam také svatba mořské panny, na níž nechyběl ani pohádkový dort. Výtvarník Václav Roháč učil děti malovat rybičky a vodní svět.
Po návratu do knihovny malí poutníci napsali pohlednice maminkám, které tatínkové navzdory pokročilé noční hodině odnesli „na poštu“, z níž se vrátili v dobré náladě až ráno. „A hned se ptali, kdy bude příští akce,“ usmívala se knihovnice s porozuměním.
To, že si tatínkové účast zpestřili způsobem sobě vlastním, podle ní jejich nasazení vůbec neumenšuje. „Šli do toho opravdu s vervou. Jeden z nich četl Svěrákovu pohádku o hasicím přístroji a pro ilustraci si ho i přinesl,“ prozradila Sopperová, která dětem před spaním ještě svěřila tajemství knihovního sklepa. Byly už ale tak unavené bohatstvím zážitků dlouhého večera, že ani zjištění, jaká obluda tam žije, je nepřipravilo o sladký spánek. Do limbu upadly při čtení pohádek. „Všechny tatínky jsme s knihami v rukou vyfotografovali. Snímky jim budou připomínat, že mají potomkům každý večer číst,“ objasnila Sopperová.
Noc s Andersenem se vydařila také díky knižníkům. „Jsou to účastníci Noci s Andersenem v roce 2007, kteří pak založili vlastní klub. Dnes už navštěvují střední, a dokonce i vysoké školy, ale stále nám pomáhají s organizací,“ pochvalovala si Sopperová.
Noc s Andersenem je tradiční knihovnická akce na podporu dětského čtenářství. Každoročně se odehrává kolem 2. dubna, kdy se pro připomínku narození dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena slaví Mezinárodní den dětské knihy. „V českých knihovnách se nocuje už patnáct let, v Šumperku jsme se připojili hned ve druhém ročníku. Po celou dobu s námi je výtvarník Roháč, který i letos dětem namaloval originální pamětní list, tentokrát s tatínkem čtoucím dítku knihu,“ uvedla Sopperová.
Od skromných začátků v knihovně se akce v Šumperku zabydlela a rozšířila. Letos se nocovalo hned na pěti místech.
Autor: Vladimíra Krejčí
Fotogalerie
Další články z rubriky
Podmínky užití |
Prohlášení o přístupnosti |
Reklama |
Kontakty |
Nastavení souborů Cookies
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.