Úterý 26. března 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Šumperský aerobik získává body po celé republice

25.03.2019 - Šumperský aerobik získává body po celé republice -...

Počasí

Zataženo

26.03.2019 - Úterý

Teplota: 10 / 2 - Zataženo

Zataženo

27.03.2019 - Středa

Teplota: 8 / 1 - Zataženo

Nemocnice Šumperk - lnabídka práce

Teplé počasí přineslo brzké zahájení motorkářské sezóny

03. března 2019 - 09:15

Zpět na seznam článků

Motocyklisté patří mezi nejohroženější

Teplé počasí přineslo brzké zahájení motorkářské sezóny

ilustrační snímek zdroj foto: BESIP

Jarní počasí přilákalo na silnice opět větší počet motocyklistů. Loňský rok byl pro motocyklisty doslova tragický. Celkem bylo usmrceno devadesát jedna motocyklistů – nejvíce od roku 2010.

Motorkáři by měli mít pořád na paměti, že jejich brzdná dráha se především na mokru výrazně prodlužuje. „První jarní vyjížďky jsou obzvlášť náročné, protože řada motocyklistů několik měsíců na svém stroji neseděla. V stínu přitom na silnici může ještě být po ránu a večer námraza nebo mokrá vozovka. Překvapit může i štěrk, písek či větve, které na silnicích po zimě zůstávají. S nadsázkou řečeno je kombinace studený stroj a studený motorkář sama o sobě riziková,“ řekl vedoucí oddělení BESIP Tomáš Neřold.

usmrcení motocyklisté zdroj: BESIP

Důležité je zmínit i to, že automobily díky moderním asistenčním systémům mohou naplno brzdit i v zatáčce, což motorka nemůže. Je také dobré pamatovat na to, že za větší automobily, jako jsou SUV či dodávky, je z motocyklu špatně vidět, není tedy příliš bezpečné taková vozidla předjíždět. Před začátkem motocyklové sezony je důležité zkontrolovat také technický stav motocyklu. Návštěvníci se proto dozvědí důležité informace, na co se po zimě při kontrole motorky zaměřit, aby návrat za řídítka proběhl hladce a bezpečně.mapa - nehody motorkářů zdroj: BESIP

Uvedenou negativní bilanci podtrhuje také čtyřista osmdesát osm těžce zraněných motocyklistů. Vloni byl evidován historicky nejvyšší (16,1 procent) podíl motocyklistů na všech usmrcených osobách, přibližně každá šestá usmrcená osoba byla motocyklistou!

Autor: red., T. Neřold

Fotogalerie

ilustrační snímek           zdroj foto: BESIP

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.