Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 05. prosince 2023 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Opilá řidička narazila do údržbového vozu

04.12.2023 - Opilá řidička narazila do údržbového vozu - Kolize se...

Počasí

05.12.2023 - Úterý

Teplota: -1 / -3 - Sníh

06.12.2023 - Středa

Teplota: 0 / -2 - Oblačno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Teplotní rekordy padaly v Olomouci i v září

03. listopadu 2023 - 17:23

Zpět na seznam článků

Průměrná činila 18,9 stupně Celsia

Teplotní rekordy padaly v Olomouci i v září

Grafika: Miroslav Vysoudil

Po mimořádně horkém červenci a srpnu pokračovalo neobvykle teplé počasí i v září, kdy byly v Olomouci opět zaznamenány výrazně nadprůměrné teploty vzduchu. Nejvyšší teplota 31,1 °C byla v září v Olomouci naměřena dokonce dvakrát, a to 11. a 12. září 2023. Průměrná denní teplota v Olomouci za celé září činila 18,9 °C, což je o 4,6 °C více než činí dlouhodobý průměr pro tento měsíc.

Vyplývá to z výsledků měření Metropolitní staniční sítě Olomouc MESSO, která od roku 2010 poskytuje základní meteorologická data pro město Olomouc a okolí. „Absolutní zářijové teplotní maximum dosahující 31,1 °C bylo zaznamenáno 11. září na stanici Envelopa a následně 12. září na stanici JUTA v Holici. Průměrné denní maximum, zohledňující všechny měřicí stanice, dosáhlo hodnoty 25,6 °C. Nezvykle teplé září dokreslují i velmi vysoké teploty v závěru měsíce. Ve dnech 26.–29. září byly nejen v Olomouci jako celku, ale i na všech stanicích MESSO zaznamenány letní dny, kdy teplota vzduchu atakovala i tropické hodnoty. Nejblíže tomu bylo na stanici Svatý Kopeček 27. září. Denní maximum tam tehdy dosáhlo 29,0 °C,“ uvedl Miroslav Vysoudil z katedry geografie přírodovědecké fakulty, který provoz MESSO od počátku měření zajišťuje.

Podle maximální denní teploty bylo letos v září 24 dnů letních, z toho pět dokonce tropických. „Za zmínku určitě stojí fakt, že souvislé období s denní maximální letní či tropickou teplotou zaznamenala po dlouhých 14 dnů stanice Envelopa. Devět po sobě jdoucích dnů s letní či tropickou teplotou pak všechny ostatní stanice ve dnech 5.–13. září,“ dodal Miroslav Vysoudil.

Absolutní denní maximum teploty bylo vždy dosaženo na stanici Svatý Kopeček, Envelopa nebo JUTA Holice. Dle průměrných denních maximálních teplot byly nejteplejší stanice JUTA Holice nebo Svatý Kopeček. Ve všech kritériích byly nejnižší hodnoty na stanici Hlubočky a zahrada kláštera dominikánů.

Metropolitní staniční síť Olomouc MESSO poskytuje základní meteorologická data pro město Olomouc a okolí od roku 2010. „Fungování této sítě je v kontextu aktuálního trendu změny globálního klimatu spolu se specifiky městského klimatu zcela nezastupitelné pro výzkum v dalších letech. Charakter měření na stanicích MESSO, tedy na lokální úrovni, totiž poskytuje údaje o změně klimatu na úrovni středně velkého města,“ doplnil Miroslav Vysoudil.

Autor: red., Šárka Chovancová

Fotogalerie

Grafika: Miroslav Vysoudil

Související články

Další články z rubriky

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.