Středa 19. ledna 2022 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Nové zkušební otázky v autoškolách lépe připraví

18.01.2022 - Nové zkušební otázky v autoškolách lépe připraví -...

Počasí

19.01.2022 - Středa

Teplota: 0 / -4 - Zataženo

20.01.2022 - Čtvrtek

Teplota: 1 / -3 - Sníh

„Továrna na zdraví“ v centru města a lidé v ní

04. listopadu 2015 - 12:34

Zpět na seznam článků

Nemocnice Šumperk zaměstnává téměř tisícovku žen a mužů

„Továrna na zdraví“ v centru města a lidé v ní

Šumperk - orientační plán Nemocnice Šumperk zdroj foto: sumpersko.net

K největším zaměstnavatelům na Šumpersku patří místní nemocnice, kterou tým architektů označil jako zdravotnické zařízení v centru města.

V polovině září představil při několika veřejných prezentacích nový majitel nemocnice, lékař Martin Polach, svoji koncepci vývoje zdravotnického zařízení okresního typu. Neopomenul v žádném z nich poděkovat hlavně obrovskému nasazení zdejších zaměstnanců. „Bez nich a jejich nadšení to prostě nejde,“ řekl Polach. Informovali jsme ZDE

MUDr. Martin Polach,MBA. - nový majitel Nemocnice Šumperk foto: sumpersko.net

Přesně taková je skutečnost a nový majitel si ji plně uvědomuje. Navíc se nejedná jen o lékaře, sestry, ale nemocnici tvoří celý komplex profesí, bez kterých by se zdravotnický rozsáhlý komplex neobešel. Postupně představíme jednotlivá nemocniční oddělení a v neposlední řadě nezdravotnické provozy, které jsou jeho součástí. Ochotní, pracovití a obětaví lidé jsou v dnešní době stejně nepostradatelní, jako kvalitní zdravotnické vybavení.

Nemocnice Šumperk - místo kde bude stát nové pracoviště magnetické rezonance zdroj: NS

Nový majitel, který na Šumpersku žije téměř čtyřicet let, má zde rodinu a přátele, mimořádnou pozornost věnuje nejen personálnímu obsazení nemocnice. „V žádném případě neplánuji jakkoliv omezovat zdravotní péči. Naopak, zaměstnancům jsem zvýšil krátce po převzetí nemocnice platy o pět procent a zařízení budu rozvíjet a investovat do něj i své vlastní finanční prostředky,“ uvedl na tiskové konferenci Martin Polach.

V polovině října pozvala nemocnice veřejnost na Den otevřených dveří, který se setkal s mimořádným ohlasem. Během pár hodin prošly areálem stovky návštěvníků, kteří měli příležitost navštívit i prostory, kam běžně není přístup umožněn. Informovali jsme ZDE

Den otevřených Dveří Nemocnice Šumperk foto: sumpersko.net

K takovým patří i stravovací a prádelenský provoz, který spadá přímo pod správu nemocnice, o kterou se bezmála dvacet let obětavě vede Martin Pelnář. „Pracuji zde od 1. dubna 1996,“ svěřil se správce. Jeho detailní znalost nejen provozů, ale i okouzlení nad téměř technickými „vychytávkami“ je pozoruhodná.

Ing. Mgr. Martin Pelnář - správce Nemocnice Šumperk foto: sumpersko.net

Nahlédnutí do stravovacího provozu

Nemocnice Šumperk - stravovací porovoz foto: sumpersko.net

Při putování po nemocniční kuchyni jsme narazili hned na dvě zajímavá a unikátní zařízení. „Za zmínku stojí historická dělička těsta na buchty z období první republiky, je to jednoduché litinové zařízení, které působí na bázi páky a pohybem vysune do dělící plochy soustavu nožů, které z kusu těsta vykrojí přesně kalibrované dávky těsta na buchty. Byť je tomuto soustrojí již několik desítek let, je stále funkční a ve své jednoduchosti i moderní,“ upozornil Martin Pelnář.

FOTOGALERIE: Nemocnice Šumperk - stravovací zařízení I.

historická dělička těsta na buchty z období první republiky foto: sumpersko.net

Mezi priority, které zajímají správu provozů, patří samozřejmě pohled na ekonomiku. Technické údržbě nemocnice se podařilo vlastní realizací vzduchotechniky v kuchyni ušetřit miliony. „Na stávající ventilátory v plášti budovy jsme zavěsili hliníkové hadice, které nad varnými místy odtahují vzniklou páru. Původní rozpočet na vzduchotechniku od odborné firmy byl v řádu 2,5 milionu korun. Námi navržené zařízení stálo odhadem 250 tisíc korun,“ právem se chlubí správce.

Nemocnice Šumperk - stravovací provoz foto: sumpersko.net

Zásobovat nemocniční stravovací zařízení je ekonomicky zajímavé pro podstatnou část dodavatelů nejen v regionu. „Máme v nemocnici nastavený kvartální systém poptávkových řízení, kdy pro zásadní skupinu komodit - maso – uzeniny, mražené výrobky, koloniální zboží, mléčné výrobky- organizujeme vždy po třech měsících poptávková řízení s cílem získat optimálního dodavatele s cílem vysoutěžit kvalitní surovinu za přiměřenou cenu v místě a čase obvyklou,“ vysvětluje Martin Pelnář zavedený a osvědčený systém a dodává: „Není našim cílem získávat dodavatele s nejnižší cenou za výrobky, protože máme zkušenost, že tato politika vede k nákupu nekvalitních surovin.“

Nemocnice Šumperk - stravovací provoz foto: sumpersko.net

Protože na Šumpersku existuje konkrétní okruh dodavatelů potravin, stává se, že s některými z nich nemocnice v různých kvartálních cyklech spolupracuje častěji. „Vždy záleží na nabídce a rozhoduje kvalita a nabízená cena. V rámci naší poptávky máme přesně definovány kvalitativní parametry požadovaných potravin - např. objem tuku v mléčných výrobcích, rybí maso bez nástřiku, těstovinu v kvalitě semolina atd. Není možné, aby uchazeč nabídl méně kvalitní surovinu za nižší cenu,“ popisuje propracovaný systém poptávkového řízení správce nemocnice. 

Nemocnice Šumperk - stravovací provoz foto: sumpersko.net

Stravovací zařízení v Nemocnici Šumperk vede Jana Pipeková. Když před devíti lety přebírala provoz, bylo zde zaměstnáno přes čtyři desítky pracovníků.

Jana Pipeková - vedoucí stravovacího provozu Nemocnice Šumperk foto: sumpersko.net

Nyní provoz kuchyně, který denně obnáší připravit přes 1600 jídel, zvládá dvaatřicet mužů a žen. „Denně vyexpedujeme 950 obědů - pro pacienty, zaměstnance a cizí strávníky, 350 snídaní a 350 večeří. V takovém objemu připravujeme stravu po celý rok,“ upřesňuje Jana Pipeková.

Nemocnice Šumperk - stravovací provoz - jídelníček zdroj: NS

Stravovací zařízení má schválený dietní systém nutričním týmem nemocnice pod vedením nutricionisty. „Podle předpisu stravy z oddělení, pro jednotlivého pacienta, jde objednávka přes počítač k nutričním terapeutkám, které společně s kuchaři veškeré diety připraví k expedici na všechna oddělení,“ přibližuje vedoucí kuchyně.

Nemocnice Šumperk - stravovací provoz foto: sumpersko.net

Kuchyň v Nemocnici Šumperk je řadu let známa také originálními názvy jídel, mezi které patří i oblíbený hlavní chod  s názvem „Jak šel vepřík do světa“, který zdejší kolektiv připravuje podle receptu z BIO kuchařky. „Čerpáme také z internetu, kuchařek, nové recepty si vozíme ze seminářů a setkávání s kolegy. Zveme si i jiné šéfkuchaře – například Jana Davídka, který je vedoucím soutěžního týmu „Czech chefs“ a získal zlatou medaili z prestižní soutěže Culinary Cup 2012 v Thajsku. I ten patří k těm, kteří předávají zkušenosti našim kuchařům,“ právem se může pochlubit Jana Pipeková.

Nemocnice Šumperk - stravovací provoz foto: sumpersko.net

 Mezi strávníky nepatří jen zaměstnanci nemocnice a pacienti, ale vaří se i tzv. „přes ulici“. Zajímalo nás, které jídlo patří mezi těmito strávníky k oblíbeným. „Největší zájem je o to, co není nejzdravější - hlavně jídla smažená, ale také o pokrmy tradiční např. kachna se zelím a knedlíkem, Svatomartinskou husu, smaženého kapra a pstruha, králíka či zvěřinu (kančí se šípkovou…),“ vyjmenovává Pipeková.

Nemocnice Šumperk - stravovací provoz foto: sumpersko.net

Práce zde začíná od časných ranních hodin. První musí kuchaři vyexpedovat snídaně a svačiny pro venkovní subjekty. Samozřejmě první jídelní ranní pozdrav putuje také na všechna oddělení nemocnice. Pracovní tempo nabírá vrcholu, protože od deseti hodin začíná rozvoz obědů. „Vaříme pro početnou skupinu odběratelů a vše zajišťujeme vlastním rozvozem,“ vysvětluje vedoucí stravovacího zařízení.

Nemocnice Šumperk - stravovací provoz foto: sumpersko.net

Od jedenácti hodin začíná rozvoz na jednotlivá oddělení nemocnice. Podle zkušeností a ohlasů, které mají kuchaři od strávníků v nemocnici, patří mezi neoblíbenější jídlo kančí kýta se šípkovou omáčkou a houskovým knedlíkem.

Nemocnice Šumperk - stravovací provoz foto: sumpersko.net

V kolektivu stravovacího zařízení najdeme mimo kuchařek, kuchařů také nutriční terapeutky, režijní pracovnice, řidiče, skladníky, z nichž někteří zde pracují přes dvacet let. Na dotaz, jestli v kolektivu řeší případnou „ponorkovou nemoc“ rázná vedoucí se smíchem říká: „Ponorkovou nemocí určitě netrpíme, není na ni čas.“

Jana Pipeková - vedoucí stravovacího provozu Nemocnice Šumperk foto: sumpersko.net

Nemocnice Šumperk - stravovací provoz foto: sumpersko.net

Na nemocničním jídelníčku recept Jany Pipekové nenajdeme. „Spíš zavedu nový recept, který se stane oblíbeným např. Buffalo wings s omáčkou z modrého sýra, Vepřová panenka se švestkou, Špagety s fetou, sušenými rajčaty a rukolou,“ hlásí se ke svým inovacím.

FOTOGALERIE: Nemocnice Šumperk - stravovací zařízení II

Mimořádnou oporou má Jana Pipeková v osobě šéfkuchaře Martina Kostky, díky němuž se dostaly na jídelníček pokrmy s názvy Žebírko Žerotín, či Babiččino kuře. „Do kuchyně nastupujeme od půl šesté ráno a kolem desáté musíme mít hotovo. Z různých důvodů se někdy stane, že čas je proti nám, ale zatím se nestalo, že bychom neuvařili. Nastává improvizace, kterou je nutno použít, ale cíl je stále stejný, spokojenost strávníka,“ říká Martin Kostka.

Martin Kostka - šéfkuchař Nemocnice Šumperk foto: sumpersko.net

Kontrola stravovacího provozu probíhá neustále. „Máme zaveden systém HACCP, takže denně se kontroluje příjem a skladování potravin, příprava surovin pro výrobu, výroba studených i teplých pokrmů, včetně zchlazování produktů,“ popisuje rozsah kontrol šéfkuchař.

O stravě pro pacienty v nemocnici rozhoduje ošetřující lékař. Musí odpovídat jejich zdravotnímu stavu, nutričním a duchovním potřebám a individuálním zvyklostem. „Jídelníček pro pacientky po porodu a dětské pacienty je sestaven dle dietního systému, moderních trendů případně individuálních potřeb,“ vysvětluje Jana Pipeková.

Nemocnice Šumperk - stravovací provoz foto: sumpersko.net

A jaký mají osobní recept vše zvládnout a nezbláznit se šéfové stravování: „Ve volném čase tzv. dobíjím baterky kondičním sportem a výlety s vnoučaty,“ se smíchem na sebe prozrazuje Jana Pipeková. „Koupil jsem domek, a tak veškerá energie je věnována dcerám a budování příjemného bydlení,“ dodává Martin Kostka. 

Jaké další novinky mohou pacienti i další strávníci očekávat přinese čas. „V rámci dalšího rozvoje nemocnice, po jejím převzetí lékařem Martinem Polachem, bude po zpracování vize rozvoje zdravotnických činností zpracovávána i vize rozvoje útvaru správy nemocnice, to znamená i prádelenského a kuchyňského provozu,“ uvedl Martin Pelnář.

Nemocnice Šumperk - stravovací provoz foto: sumpersko.net

Mezi novinkami se může objevit i distribuce nemocniční stravy tzv. tabletovým systémem.  „Nicméně, i tento systém má svá úskalí, takže bude třeba velmi pečlivě posoudit finanční nároky na pořízení, úpravy technologií, modernizaci provozu a teprve poté se fundovaně rozhodnout. Dnes používáme tabletový systém pro pracovníky operačních sálů, porodního sálu atd., tedy pro zaměstnance nemocnice, kteří z provozních důvodů nemohou opustit své pracoviště,“ dodal správce.  

Autor: red.,a.č., foto: sumpersko.net

Fotogalerie

Šumperk - orientační plán Nemocnice Šumperk    zdroj foto: sumpersko.net

Další články z rubriky

Na Šumpersku havaroval sypač

Na Šumpersku havaroval sypač

Při ošetřování silnice

Exkluzivní Fotogalerie

Zima v Jeseníkách 2021

Zima v Jeseníkách 2021

Fotek: 18
Přidáno: 19.12.2021

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Čarovný les a BUBU CESTA II.

Fotek: 73
Přidáno: 11.11.2021

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Čarovný les a BUBU CESTA I.

Fotek: 74
Přidáno: 11.11.2021

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.