Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Čtvrtek 25. července 2024 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Dny lidové architektury

25.07.2024 - Dny lidové architektury - Hanácká obec Cholina oživila...

Počasí

25.07.2024 - Čtvrtek

Teplota: 23 / 14 - PoloJasno

26.07.2024 - Pátek

Teplota: 25 / 11 - Zataženo

Zde je místo pro Vaši reklamu

Tramvaj ČKD Tatra T3 na pamětní minci ČNB

19. června 2024 - 14:56

Zpět na seznam článků

S dílčím pokovením

Tramvaj ČKD Tatra T3 na pamětní minci ČNB

Tramvaj ČKD Tatra T3 na pamětní minci ČNB zdroj foto: ČNB

Česká národní banka (ČNB) vydává pamětní minci v nominální hodnotě 500 korun, na které je zobrazena tramvaj ČKD Tatra T3. Stříbrná mince doplněná o dílčí pokovení žlutým a červeným zlatem je součástí pětidílné řady Slavné dopravní prostředky. V prodeji je od úterý 18. června.

Na lícní straně je tramvaj ČKD Tatra T3 z bočního a čelního pohledu a také detail jejího podvozku. Rubová strana ukazuje tramvaj č. 9 ze šikmého pohledu, včetně trolejového vedení a kolejnic. Originální barevnost vozu naznačuje tenká vrstva žlutého a červeného zlata.

Podobu mince pro ČNB navrhl akademický sochař Zbyněk Fojtů. „Řada stříbrných mincí Slavné dopravní prostředky patří mezi nejúspěšnější v historii ČNB. Inovativní a neotřelé technologické postupy ozvláštňují každou jednu minci této emise‘,“ říká členka bankovní rady ČNB Karina Kubelková. „Tramvaj ČKD Tatra T3 je dalším z legendárních strojů české a československé výroby. Stala se součástí každodenní reality našich měst. Její design je nezaměnitelný, a proto v naší sérii reprezentuje a symbolizuje městskou hromadnou dopravu. Zároveň vyjadřuje náš respekt a uznání všem konstruktérům, díky kterým vznikl celosvětově známý pojem ‚zlaté české ručičky,“ dodává Karina Kubelková.

Centrální banka vydává celkem 30 tisíc pamětních mincí ve dvojím provedení. „V běžné kvalitě je 10,7tisíc kusů, dalších 19,3tisíce kusů má špičkovou kvalitu vyznačující se vysoce leštěným mincovním polem a matovaným reliéfem. Na rubové straně je stříbrná mince opatřena dílčím pokovením v barvě žlutého zlata a červeného zlata (s příměsí mědi). Mince mají průměr 40 milimetrů a hmotnost 25 gramů. Vyrobila je Česká mincovna ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi. Nominální hodnota mince 500 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů. ČNB přímý prodej veřejnosti nezajišťuje,“ upřesnila tisková mluvčí ČNB Petra Vlčková.

Mince Tramvaj ČKD Tatra T3 je součástí tematické řady Slavné dopravní prostředky. Ta se vyznačuje speciální technologií zpracování každé z pěti emitovaných mincí. ČNB již dříve vydala mince s vyobrazením parní lokomotivy Škoda 498 Albatros (mince s hologramem vydaná v roce 2021), motocyklu Jawa 250 (mince se smaltováním vydaná v roce 2022) a osobního automobilu Tatra 603 (mince s vloženým potahovaným prvkem vydaná v roce 2023). Pátá mince z této oblíbené řady připomene cvičný letoun Aero L-39 Albatros (mince s optickým průhledovým prvkem, plánované vydání v roce 2025). V letech 2026–2030 bude tato oblíbená řada pokračovat dalšími pěti mincemi.

Tramvaj ČKD Tatra T3 - ikonická tramvaj ČKD Tatra T3 vznikla v roce 1960 jako prototyp. Sériová výroba a pravidelný provoz začaly o dva roky později v podniku Tatra Smíchov, který byl od roku 1963 součástí podniku ČKD Praha. Mezi charakteristické prvky tramvaje T3 patří podvozek PCC, který byl klíčovým konstrukčním uzlem tramvaje, dále pak konstrukce vozové skříně s tvarovým řešením navrženým výtvarníkem Františkem Kardausem a typické laminátové sedačky od výtvarníka Miroslava Navrátila, které se začaly používat v roce 1964. Celkem bylo vyrobeno téměř 14 tisíc tramvají s označením T3.

Autor: Red., Petra Vlčková - ČNB

Fotogalerie

Tramvaj ČKD Tatra T3 na pamětní minci ČNB     zdroj foto: ČNB

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Den s Horskou službou III.

Den s Horskou službou III.

Fotek: 72
Přidáno: 22.07.2024

Den s Horskou službou II.

Den s Horskou službou II.

Fotek: 68
Přidáno: 22.07.2024

Den s Horskou službou I.

Den s Horskou službou I.

Fotek: 91
Přidáno: 22.07.2024

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty   |    Nastavení souborů Cookies

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.