Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Neděle 20. října 2019 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

Zloděj při vloupání na Hanušovicku nepohrdl krátkým občerstvením

20.10.2019 - Zloděj při vloupání na Hanušovicku nepohrdl krátkým...

Počasí

20.10.2019 - Neděle

Teplota: 18 / 11 - PoloJasno

21.10.2019 - Pondělí

Teplota: 19 / 12 - SkoroJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Transfúzní služba Šumperk je nově Náběrovým centrem Českého národního registru dárců dřeně

27. února 2017 - 18:23

Zpět na seznam článků

Kde se mohou zájemci o vstup do registru informovat

Transfúzní služba Šumperk je nově Náběrovým centrem Českého národního registru dárců dřeně

Transfúzní služba Šumperk je nově Náběrovým centrem Českého národního registru dárců dřeně zdroj foto: R. Miloševská

Ročně v České republice onemocní leukémií, zhoubnými nádory a těžkými útlumy krvetvorby tisíce lidí, avšak transplantaci kostní dřeně podstoupí zhruba jen několik set nemocných. Transfúzní služba Šumperk se nově stala dalším Náběrovým centrem Českého národního registru dárců dřeně spolupracujícím s dárcovským centrem ve FN Olomouc.

Lidé ze Šumperka a okolí, kteří by se rádi registrovali do Českého národního registru dárců dřeně a pomohli tak zachránit život vážně nemocnému člověku, už nemusí cestovat do Olomouce.  „Zájemci o vstup do registru dárců kostní dřeně, kteří dosud nikdy nedarovali krev ani plazmu, mohou podstoupit odběr vzorku krve u nás prozatím každou středu od 10.00 do 11.00 hodin. Není nutné se předem objednávat. Pravidelní dárci pak mohou být odebráni v rámci svého plánovaného odběru krve nebo plazmy," popisuje Renata Wasserburgerová, odborný zdravotnický pracovník Transfúzní služby.

Ze vzorku odebrané krve se vyšetřují tkáňové znaky na bílých krvinkách a tyto výsledky jsou vloženy do databáze. „Pokud by byla zjištěna předběžná shoda v základních transplantačních znacích dárce s pacientem, dárce bude pozván k dalším podrobnějším krevním testům do dárcovského centra v Olomouci, aby se upřesnila míra shody s pacientem a byl zmapován aktuální zdravotní stav,“ upřesňuje primářka Transfúzní služby Marie Urbánková. Při samotném odběru vzorku nejprve personál podrobně proškolí dárce. „Po absolvování pohovoru, vyplnění vstupních formulářů a odběru vzorku krve, jsou následně vzorky dopraveny do dárcovského centra, kde je dárce zaveden do databáze pod unikátním kódem, který zajišťuje jeho anonymitu po celou dobu registrace v registru až do šedesáti let věku,“ uvedla tisková mluvčí Radka Miloševská.

Jak by měli zájemci o vstup do registru postupovat? Nejdříve je vhodné se předem seznámit s Registrem Českého národního registru dárců dřeně na webových stránkách www.kostnidren.cz, kde zájemci naleznou podrobné informace o zdravotních kriteriích pro přijetí, o samotném postupu a riziku vlastního odběru krvetvorných buněk. „Pro zápis do registru musí zájemce splnit několik podmínek, a to věk v rozmezí osmnáct až pětatřicet let, výborný zdravotní stav, žádné závažné onemocnění v minulosti a ochota překonat určité nepohodlí a ztrátu času, které jsou spojeny s jednou či několika návštěvami zdravotnického zařízení,“ informovala mluvčí.

V případě dalších dotazů se mohou zájemci informovat také přímo na Transfúzní službě v Šumperku na telefonním čísle 724 612 674.

Autor: red., R. Miloševská

Fotogalerie

Transfúzní služba Šumperk je nově Náběrovým centrem Českého národního registru dárců dřeně   zdroj foto: R. Miloševská

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Skřítkova cesta I.

Skřítkova cesta I.

Fotek: 46
Přidáno: 16.10.2019

Skřítkova cesta II.

Skřítkova cesta II.

Fotek: 77
Přidáno: 16.10.2019

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.