Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Zde je místo pro Vaši reklamu
Úterý 11. srpna 2020 -

Sumpersko.net

Nově přidaný článek

„Koncert Zvuky 21. století“

10.08.2020 - „Koncert Zvuky 21. století“ - Netradiční hudební...

Počasí

11.08.2020 - Úterý

Teplota: 27 / 18 - Bouřky

12.08.2020 - Středa

Teplota: 28 / 16 - PoloJasno

Zde je místo pro Vaši reklamu

Transfúzní služba v Šumperku je připravena i na sváteční období

21. prosince 2019 - 08:44

Zpět na seznam článků

V prosinci odebrala rekordní počet dárců

Transfúzní služba v Šumperku je připravena i na sváteční období

Transfúzní služba v Šumperku je připravena i na sváteční období zdroj foto: Agel

Stejně jako po celý rok, i během vánočních svátků potřebují nemocnice dostatek zásob krve a transfúzních přípravků pro plánované operace i neplánované akutní případy. Lidskou krev nelze vyrobit a jedinou možností, jak ji získat, jsou odběry od dárců. Dostatečné množství krve pro zdravotnická zařízení v Olomouckém a Moravskoslezském kraji zajišťuje také šumperská Transfúzní služba AGEL, která musí být i během svátečního období připravena reagovat na požadavky zdravotnických zařízení.

Dárci krve jsou, stejně jako ostatní lidé, během vánočních svátků obtížně dostupní. Transfúzní služba proto musí počítat s tím, že případné odběry dárců mohou být komplikované. Vytváří proto dostatečné rezervy erytrocytárních transfuzních přípravků a ve spolupráci s jednotlivými zdravotnickými zařízeními pečlivě plánuje, kdy a kolik přípravků bude muset připravit pro distribuci do krevních bank jednotlivých nemocničních zařízení v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. „Abychom se na období svátků připravili, jednáme v předstihu s jednotlivými zdravotnickými zařízeními. Většina oddělení plánuje útlum operativní činnosti, a tak i krve je potřeba méně. Musíme být ale připraveni i na neočekávané situace. Velmi nás těší, že i naši dárci jsou velmi uvědomělí a aniž bychom museli podnikat speciální náborové akce, sami se v těchto dnech hojně k odběrům hlásí, “ říká předseda představenstva šumperské Transfúzní služby Václav Kokeš s tím, že minulý týden na odběrovém středisku v Šumperku dokonce zaznamenali denní rekord v počtu odběrů plné krve. „Zatímco průměrně odebereme krev zhruba padesáti dárcům, ve čtvrtek 12. prosince se jednalo o sedmdesát tři osob, což je nejvíce za posledních deset let, za což jim nesmírně děkujeme,“ doplnil Václav Kokeš.

ilustrační snímek zdroj foto: Agel

Odběry krve na středisku Transfúzní služby v Šumperku probíhaly ve standardním režimu až do 19. prosince, plazmy do 20. prosince. Krevní banky jednotlivých zdravotnických zařízení budou před vánočními svátky dostatečně předzásobeny a v případě potřeby mohou v době svátků zadávat své požadavky na výdej.  „Rozvoz transfuzních přípravků pak bude realizován po dohodě s jednotlivými zdravotnickými zařízeními. Personál bude v pohotovosti na telefonu, takže v naléhavých případech budou potřebné přípravky bez odkladu distribuovány,“ informoval ředitel.

Na novoroční termíny se mohou zájemci o darování krve a plazmy hlásit již nyní. První odběry proběhnou již ve čtvrtek 2. ledna.

Dárcem krve se může stát každý zdravý občan České republiky ve věku 18 až 60 let, jehož hmotnost převyšuje 50 kilogramů a má platné zdravotní pojištění v ČR. Bezplatné dárcovství krve přitom dává nejenom dobrý pocit z ušlechtilého skutku, ale také zahrnuje lékařské vyšetření a znamená možnost čerpat pracovní volno s náhradou mzdy, získat vitamíny od zdravotní pojišťovny, občerstvení, a uplatnit si nárok odpočtu ze základu daně z příjmu.

Autor: red., R. Miloševská, zdroj foto: Agel

Fotogalerie

Transfúzní služba v Šumperku je připravena i na sváteční období     zdroj foto: Agel

Další články z rubriky

Exkluzivní Fotogalerie

Burgenland 2020 II

Burgenland 2020 II

Fotek: 41
Přidáno: 04.08.2020

Burgenland 2020 I

Burgenland 2020 I

Fotek: 43
Přidáno: 04.08.2020

Den s Horskou službou

Den s Horskou službou

Fotek: 34
Přidáno: 20.07.2020

 
Podmínky užití   |    Prohlášení o přístupnosti   |    Reklama   |    Kontakty

Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu Sumpersko.net s.r.o. zakázáno.